Nowości produktowe

Pompa, która UŁATWIA ŻYCIE Z CUKRZYCĄ

By  | 

Cukrzyca to jedna z najbardziej powszechnych chorób w dzisiejszym świecie. Jeśli choroba nie jest leczona na czas lub jest leczona nieprawidłowo, może dojść do poważnych uszkodzeń ważnych organów takich jak serce, oczy i nerki. Przewlekle chorzy pacjenci mogą optymalnie kontrolować leczenie dzięki pompie insulinowej – napędzanej silnikami miniaturowymi FAULHABER.

Cukrzyca, powszechna choroba
Diabetes mellitus, powszechnie zwana cukrzycą, to przewlekłe zaburzenie metaboliczne, w którym zakłócona jest gospodarka organizmu hormonem insuliny. Tuż po posiłku poziom cukru we krwi u osoby zdrowej podnosi się wskutek przedostania się do krwi glukozy z pożywienia. Insulina powoduje wchłonięcie się cukru z krwi do komórek somatycznych. To z kolei ponownie obniża poziom cukru. Dzięki mechanizmowi regulującemu organizm, insulin stale utrzymuje poziom cukru we krwi w wąskim przedziale wartości. Osoby, które nie wytwarzają, lub wytwarzają zbyt mało insuliny lub u których nie jest ona wykorzystywana cierpią na cukrzycę.

Dwa typy cukrzycy
W medycynie wyróżniamy cukrzycę typu 1 i typu 2. Cukrzyca typu 1 na ogół występuje w dzieciństwie lub okresie pokwitania. Tacy pacjenci w ogóle nie wytwarzają insuliny w organiźmie. Cukrzyca typu 2 spowodowana jest niewłaściwą dietą, nadwagą oraz brakiem aktywności fizycznej. Cukrzycy wymagają regularnego podawania insuliny do utrzymywania stałego poziomu cukru we krwi. Pacjenci chorzy na cukrzycę typu 2 na ogół wymagają jedynie leczenia doustnego. W poważnych przypadkach cukrzycy typu 2 oraz u pacjentów z cukrzycą typu 1 konieczne są iniekcje insuliny. W Niemczech iniekcje często wykonuje się przy pomocy strzykawki insulinowej, przyrządu do iniekcji podobnego z wyglądu do długopisu. Oprócz przyjmowania insuliny pacjenci muszą regularnie kontrolować poziom cukru oraz nauczyć się obliczać ilość węglowodanów w swoich posiłkach w celu oszacowania wymaganej ilości insuliny.

Technologia przynosząca ulgę
Stosunkowo nowe odkrycie technologiczne pozwala na znaczne ułatwienie życia pacjentom z cukrzycą: jest to pompa insulinowa. Pacjent nosi ją przymocowaną do ciała. Pompa stale podaje do krwi niewielką ilość insuliny; dodatkową dawkę insulin wymaganą w porze posiłku kontroluje się przyciskiem. Nie eliminuje to konieczności obliczania przyjmowanych węglowodanów, lecz stanowi znaczną ulgę w codziennym życiu większości chorych. Nawet małe dzieci mogą korzystać z pompy sterowanej zdalnie przez rodziców.

 

Diabetes_pumpe_grafik

 

Pompy insulinowe z silnikiem miniaturowym
Pompy insulinowe są dostępne u wielu producentów, jednak ich budowa jest podobna: ampułka z insuliną wstrzykiwaną do organizmu przy pomocy pompy na baterię poprzez cewnik i kaniulę. Niewielki silniczek wypycha zatyczkę ampułki z insuliną przez gwintowany pręt, powodując uwolnienie insuliny. Silnik poddany jest niezwykle wysokim wymaganiom: Aby ograniczyć ciężar noszonego przyrządu silnik musi być kompaktowy; zasadniczo jego średnica nie może przekraczać 10 milimetrów. Silnik musi być niezawodny i precyzyjny, ponieważ zbyt mała lub zbyt duża ilość insuliny byłaby szkodliwa dla pacjenta. Od niezawodności używanego silnika może nawet zależeć ludzkie życie. Ponieważ insulina musi być wstrzykiwana do organizmu co kilka minut, silnik musi zatrzymywać się i uruchamiać w regularnych odstępach czasu. Ponadto silnik musi pracować wydajnie ze względu na zasilanie z baterii.

wb_Diabetes_motoren

System napędowy z Schönaich
Aby sprostać tak wysokim wymaganiom, producenci pomp insulinowych zaufali silnikom miniaturowym z Schonaich. Zastosowano tu rożne silniki FAULHABER: Silniki ze szczotkami z metali szlachetnych, silniki bezszczotkowe z technologią dwubiegunową i silniki krokowe. Seria 0816…SR stanowi przykład silników miniaturowych z komutacją z metali szlachetnych. Bezszczotkowe silniki DC serii 0620…B i 0824…B mają niezwykle długą żywotność. Precyzyjne sterowanie dawką umożliwia zastosowanie czujnika analogowego Halla. Niektórzy producenci stosują silniki krokowe serii AM 0820 lub AM 1020.

Production line in pharmaceutical company

Perspektywy na przyszłość
Pompa insulinowa w pierwszej kolejności stosowana jest przez cukrzyków jako pompa medyczna noszona na ciele, ale pojawiają się inne obszary zastosowania tego przyrządu. Pacjenci z innymi chorobami przewlekłymi np. z chorobą Parkinsona lub upośledzoną odpornością organizmu również wymagają regularnych iniekcji. W takich przypadkach używane są już silniki krokowe firmy FAULHABER serii AM 0820.

Firma FAULHABER specjalizuje się w konstrukcji, produkcji i dystrybucji wysokoprecyzyjnych małych i miniaturowych napędów, podzespołów serwo oraz układów elektronicznych napędów o mocy do 250 W. Gama produktów obejmuje silniki bezszczotkowe, silniki miniaturowe DC, enkodery oraz kontrolery ruchu. Ponadto FAULHABER oferuje rozwiązania dostosowane specjalnie do potrzeb klientów oraz kompletne rozwiązania dla dziedzin takich jak technologia medyczna i laboratoryjna, automatyka i robotyka, optyka precyzyjna, przemysł lotniczy i inne branże. Firma FAULHABER zatrudnia ponad 1800 pracowników na całym świecie.

www.faulhaber.com

FAULHABER Polska sp. z o.o.
Ul. Górki 7
60-204 Poznań
Polska
Sales Departement
Phone : +48 61 278 72 53
Fax : +48 61 278 72 54
info@faulhaber.pl

Dr. Fritz Faulhaber GmbH & Co. KG
Daimlerstraße 23/25
71101 Schönaich
Germany
REBMANN Kristina
Phone : +49 7031 638 – 148
Fax : +49 7031 638 – 333
kristina.rebmann@faulhaber.de

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *