Studium Przypadku

Poprawione chłodzenie i lepsza opłacalność dzięki śrubom kulowym NSK

By  | 

Rozwiązywanie realnych problemów w branży obrabiarek jest jednym z głównych celów oferty NSK przeznaczonej dla tego szybko rozwijającego się rynku. Na wystawie EMO 2017 w Hanowerze spółka prezentowała śruby kulowe z chłodzonymi nakrętkami, które są szczególnie przydatne w zastosowaniach szybkobieżnych napędów liniowych, ponieważ rozpraszają powstające w nieunikniony sposób ciepło. W rezultacie śruby kulowe oferują poprawioną wydajność chłodzenia i lepszą opłacalność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak wrzeciona z wydrążonym wałem.

Rys.: Śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami oferują ekonomiczną alternatywę dla wrzecion z wydrążonymi wałami w zastosowaniach szybkobieżnych napędów liniowych

Rys.: Śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami oferują ekonomiczną alternatywę dla wrzecion z wydrążonymi wałami w zastosowaniach szybkobieżnych napędów liniowych

Szybkobieżne śruby kulowe NSK z chłodzonymi nakrętkami stanowią istotny element powodzenia procesów obróbki, w których wymagana jest wysoka precyzja wymiarowa oraz minimalne zmiany wymiarów związane z wahaniami temperatury. Konstrukcja śrub spełnia stale wzrastające wymogi firm produkcyjnych w zakresie precyzji, w szczególności dla takich obrabianych komponentów jak części silników lotniczych czy formy do produkcji telefonów komórkowych z ekstremalnie cienkimi ściankami.

Utrzymanie stałej temperatury w maszynach jest jednym z warunków wstępnych dla zachowania precyzji, ponieważ skoki temperatury mogą prowadzić do wystąpienia zjawiska rozszerzalności temperaturowej i skutkować zmianami wymiarów obrobionego produktu lub innymi formami utraty zamierzonej jakości.

Podczas opracowywania nowych śrub kulowych należało sprostać wielu wyzwaniom. Przykładowo firma NSK z powodzeniem rozwiązała problem kurczenia się materiału na skutek chłodzenia, co wpływało negatywnie na napięcie wstępne nakrętki. Po realizacji kompleksowego programu testów, firma NSK opracowała system chłodzenia, który był kompatybilny z poziomami napięcia wstępnego, dzięki czemu nie były już one zaburzane. Konstrukcja ta jest szczególnie efektywna w zastosowaniach szybkobieżnych z krótkimi skokami, takich jak maszyny używane do produkcji części samochodowych oraz maszyny do formowania wtryskowego, gdzie ścisłe wymogi precyzji wymiarowej muszą iść w parze z bardzo dynamicznymi cyklami pracy.

W wielu przypadkach śruby kulowe z chłodzonymi nakrętkami mogą być instalowane jako zamienniki jeden do jednego dla istniejących już wersji z chłodzonymi wrzecionami. Oprócz zalet technicznych, śruby kulowe zapewniają także korzyści ekonomiczne: ich produkcja kosztuje mniej, ponieważ znacznie łatwiej wywiercić otwór w nakrętce niż wyprodukować wrzeciono z wydrążonym wałem.

Chłodzone nakrętki mogą być dostarczone dla średnic wałów 40, 45, 50 i 63 mm. W zależności od wału wrzeciona dostępne są warianty ze skokiem 16, 20, 25 i 30 mm.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *