Automatyka i mechanika

Producent maszyn do formowania wtryskowego wybiera prowadnice liniowe z serii NH firmy NSK

By  | 

Wiodący producent maszyn do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem wymienił ostatnio używane przez siebie prowadnice liniowe na odpowiadające im produkty z serii NH firmy NSK. Nastąpiło to po tym, jak producent OEM zaczął otrzymywać od klientów skargi na krótką żywotność prowadnic liniowych, które były wykorzystywane do przesuwania płyt formujących.

11196_NH Linear guide_CMYK 300dpi

Zdj. 1. Prowadnice liniowe NSK z serii NH oferują bardzo długi okres eksploatacji, nawet gdy są wystawione na obciążenia udarowe i wstrząsowe.

Maszyny do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem, które są stosowane do produkcji obiektów pustych w środku, takich jak butelki plastikowe, wykorzystują prowadnice liniowe funkcjonujące w bardzo wymagających warunkach pracy. Z tego powodu może dojść do skrócenia ich okresu eksploatacji, jeśli nie wybrano optymalnych produktów – w takiej właśnie sytuacji znalazł się ten konkretny producent. Zaczął także otrzymywać skargi od klientów niezadowolonych z powodu prowadnic liniowych wykazujących widoczne objawy zużycia już po 12 miesiącach. Ponieważ maszyny do formowania z wydmuchiwaniem działają w szybkich cyklach pracy i przy wysokich siłach zacisku, jakiekolwiek zużycie kluczowych komponentów, takich jak prowadnice liniowe, może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla procesu produkcyjnego.

W celu zbadania sytuacji producent maszyn zwrócił się do swojego dostawcy prowadnic liniowych, ale uzyskał tylko informacje, że nadmierne zużycie jest spowodowane błędami osiowania. Innymi słowy dostawca przekonywał, że producent OEM popełnił błędy podczas montażu prowadnic liniowych we wtryskarkach.

Niezadowolony z odpowiedzi producent zwrócił się do NSK, oczekując, że firma przeprowadzi pełną ocenę i analizę przyczyn powstawania usterek. Po zakończeniu badania firma NSK odkryła, iż faktycznie występowały drobne błędy w osiowaniu, ale nie mogły one być główną przyczyną uszkodzeń prowadnic. Jednocześnie technicy NSK ustalili, że wartości obciążeń podane przez dostawcę prowadnic liniowych zostały obliczone przy użyciu metody dającej całkiem inne wyniki od tych obliczanych zgodnie z przemysłowym standardem ISO.

Zarekomendowano wymianę istniejących prowadnic na ich odpowiedniki z serii NH firmy NSK, które oferują wyższą obciążalność i bardzo długi okres eksploatacji, dzięki zoptymalizowanej konstrukcji – zwłaszcza w przypadku naprężeń dynamicznych, przeciążeń i obciążeń uderzeniowych oraz udarowych. Tego typu obciążeń najczęściej nie można uniknąć w systemach formowania wydmuchowego, dlatego prowadnice liniowe muszą być odpowiednio zaprojektowane.

W przypadku serii NH odpowiednie wartości współczynników obciążeń są obliczane w oparciu o standardy ISO, co nie zawsze ma miejsce w przypadku prowadnic liniowych. Bardzo często wartości są obliczane na podstawie testów, które nie zostały przeprowadzone zgodnie z warunkami ISO. Wartości takie mogą wydawać się lepiej dobrane, ale dla firmy NSK tylko porównanie w oparciu o standardy ISO stanowi metodę właściwą i jedyną, którą użytkownicy mogą powtórzyć.

Rosnąca liczba renomowanych producentów maszyn do formowania wtryskowego z wydmuchiwaniem, jak również konstruktorów obrabiarek i systemów przenoszenia do produkcji półprzewodników, czerpie korzyści z użytkowania prowadnic liniowych z serii NH. W przypadku producenta maszyn do formowania z wydmuchiwaniem zastosowanie prowadnic NH przełożyło się na znaczące zmniejszenie podatności na zużycie jednostek zaciskowych. W rezultacie producent OEM wyposażył obecnie cały swój park maszynowy w prowadnice liniowe serii NH firmy NSK.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *