Automatyka i mechanika

Prowadnice liniowe NSK udowadniają swoją niezawodność w maszynach rozmieszczających komponenty elektroniczne

By  | 

Doświadczając powtarzających się usterek własnych prowadnic liniowych, uznany i renomowany producent maszyn rozmieszczających komponenty elektroniczne w technologii montażu powierzchniowego (SMT), zwrócił się do firmy NSK o propozycję rozwiązania problemu. Po identyfikacji przyczyn awarii, firma NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH. Obecnie po odbiorze kilku tysięcy takich jednostek klient nie zgłasza już problemów z bardzo krótkim okresem eksploatacji wyposażenia.

production-circuit-board

Zdj. 1. Typowa maszyna SMT wykorzystywana w przemyśle elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie rozmieścić na płytkach PCB ponad 50 000 komponentów. To stawia wysokie wymagania wobec urządzeń typu pick and place. (Fot: iStock.com/thiel_andrzej)

Jednostki typu pick and place stosowane w maszynach do montażu powierzchniowego muszą wytrzymywać ciężkie obciążenia mechaniczne. Typowa maszyna działająca w sektorze elektronicznym jest w stanie w ciągu godziny precyzyjnie umieścić na płytkach PCB ponad 50 000 komponentów. Co więcej, maszyny te pobierają elementy jednocześnie nawet z 200 podajników (rolek z częściami elektronicznymi).

Z powodu tak wielkiej ilości błyskawicznie rozmieszczanych komponentów elektronicznych nieuniknione jest występowanie okresowych problemów. Właśnie tego typu sytuacja miała miejsce w systemie pick and place zastosowanym w nowej serii maszyn do montażu powierzchniowego, opracowanej przez europejskiego producenta OEM. Doświadczał on bardzo szybko występujących usterek własnych prowadnic liniowych – również ich wymiana na model pochodzący od innego producenta nie przyniosła poprawy.

W następstwie tych niepowodzeń producent OEM skontaktował się z NSK, która zleciła firmowemu zespołowi ekspertów analizę niesprawnych jednostek. Badanie uszkodzeń widocznych na prowadnicach wykazało, że moment obciążenia (nachylenie) był zbyt wysoki – skutkowało to występowaniem błędów niewspółosiowości w systemie rozmieszczania komponentów.

Jako rozwiązanie firma NSK zarekomendowała wykorzystanie prowadnic liniowych z serii NH, które nie tylko zostały specjalnie zaprojektowane do aplikacji o wysokich prędkościach, ale oferują również możliwość samonastawności. Zastosowano także specjalny typ smaru, który zapewnia lepsze właściwości smarne niż standardowe produkty stosowane w aplikacjach charakteryzujących się obciążeniem udarowym i niewielkim skokiem.

Wdrożenie projektu okazało się bardzo udane. Gdy tylko prowadnice typu NAH20ANZ weszły do użytkowania, producent OEM przestał zgłaszać usterki. Co więcej, także w wielu tysiącach innych instalacji prowadnice liniowe NH gwarantują długą żywotność.

prowadnice liniowe NSK

Zdj. 2. Prowadnice liniowe NSK z serii NH zapewniają niezawodność w wymagających i precyzyjnych aplikacjach.


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *