Nowości produktowe

Roboty usługowe za niewielką cenę dzięki nowemu, taniemu przegubowi robotycznemu od igus

By  | 

Na targach Hannover Messe firma igus prezentuje swój rewolucyjny przegub ReBeL z plastikową przekładnią falową, silnikiem BLDC oraz układem sterowania

Podawanie soku pomarańczowego, ładowanie zmywarek lub sortowanie zakupów. Nowy niskokosztowy prototyp systemu robotycznego od firmy igus ma na celu umożliwienie wykonania tych zadań. Pod nazwą ReBeL firma igus prezentuje na targach Hannover Messe 2018 nowy rodzaj przegubu, napędzanego przez przekładnię falową, a także zademonstruje badania dotyczące 6-osiowego robota współpracującego. Nowy przegub różni się zasadniczo od poprzednich modeli robolink: Zamiast silników krokowych po raz pierwszy zastosowano w przegubach bezszczotkowe silniki prądu stałego. Dzięki bezobsługowym, formowanym wtryskowo częściom, nowa seria ReBeL ma stać się prawdziwą okazją dla producentów robotów.

Praktyczny pomocnik dla domu lub biura. Łatwy do zaprogramowania w rozsądnej cenie. Kto tego nie chce? Temat robotyki kolaboracyjnej – interakcji między ludźmi a maszynami – został podjęty przez igus przy użyciu niskokosztowej robotyki w postaci robolinka. Wymagania dotyczące komponentów były takie, że muszą być lekkie i ekonomiczne. Rezultatem jest przegub ReBeL, który firma igus prezentuje po raz pierwszy na targach Hannover Messe 2018. „Alexa, przynieś mi szklankę soku pomarańczowego!” może stać się rzeczywistością, gdy produkt jest używany w połączeniu z systemem kontroli głosu. Nowa, niskokosztowy robotyczny prototyp różni się zasadniczo od wcześniejszych przegubów robolink i umożliwia producentom robotów generowanie nowych rozwiązań. Zamiast silników krokowych stosuje się bezszczotkowe silniki prądu stałego (silniki BLDC), które już teraz należą do najnowocześniejszych w dziedzinie robotyki przemysłowej.

Mniejszy ciężar ze względu na elementy z tworzywa sztucznego
Ze względu na mały rozmiar, silniki BLDC mogą być instalowane w bezobsługowej przekładni falowej przegubu ReBeL. Również sterownik urządzenia jest bezpośrednio wbudowany w osi, co sprawia, że zewnętrzna szafa sterownicza staje się zbędna. „Przewody można teraz prowadzić bezpośrednio w ramieniu robota jako system BUS”, wyjaśnia Martin Raak, menedżer produktu robolink w firmie igus GmbH. „Kolejnym krokiem będzie wyposażenie nowych przegubów w enkodery absolutne, które zapamiętują pozycję ramienia nawet w przypadku awarii zasilania”, kontynuuje Raak. ReBeL umożliwia posiadanie sześciu osi obrotu, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie dowolnej pozycji. Do celów łożyskowych stosowane są bezsmarowe i gładko działające plastikowe łożyska kulkowe Xiros. Ponieważ przekładnie są w większości wykonane z polimerów, system ReBeL jest bardzo lekki. Silniki BLDC również przyczyniają się do redukcji wagi, ponieważ są lżejsze niż wcześniej stosowane silniki krokowe.

Lokaj dla wszystkich dzięki niskiej cenie
Formowane wtryskowo części zapewniają niewielką cenę przegubów ReBeL, a tym samych ramion robotycznych. „Naszą wizją jest to, żeby producenci mogli zaoferować 6-osiowe roboty współpracujące za cenę 1000 euro bez jednostki sterującej lub za maksymalnie 5000 euro ze zintegrowaną jednostką sterującą” – mówi Martin Raak. „Chcemy tworzyć ekonomiczne ramiona robotyczne i sprawiać aby aplikacje były dostępne dla firm z branzy inżynierii mechanicznej, a nawet dla osób prywatnych.” Nowy system nadaje się nie tylko do zadań w obszarze prywatnym, ale także do innych funkcji, takich jak usługi odbioru i dostawy lub aplikacje typu „podnieś i połóż” w fabrykach, szczególnie w przypadku aplikacji mobilnych, w których ramię robota jest zamontowane na ruchomej platformie. We współpracy z firmą Commonplace Robotics GmbH firma igus przedstawia pierwsze praktyczne badanie projektu ramienia robota serwisowego w akcji na stanowisku H04 w hali 17.


INFORMACJA O IGUS:

 Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 3 800 pracowników na całym świecie. W 2017 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 690 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Skowron

Marketing Manager

igus Sp. z o.o.

Działkowa 121C

02-234 Warszawa

Mobile: 666 842 679

Faks: 22 863 61 69

info@igus.pl

www.igus.pl


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *