Środki smarne i oleje

Rozwiązania Groeneveld dla zwiększonej efektywności i podniesienia poziomu bezpieczeństwa procesów produkcyjnych

By  | 

Nowoczesna produkcja to skomplikowany oraz wieloetapowy proces. Planowa realizacja przyjętego harmonogramu uzależniona jest przede wszystkim od niezawodności maszyn i urządzeń oraz trwałości ich podzespołów. Ważną rolę odgrywa również personel obsługujący. Każdorazowe zakłócenie planu produkcyjnego, nieplanowana przerwa w utrzymaniu ruchu powoduje poważne straty i niekorzystnie wpływa na kondycję firmy. Aby wszystkie procesy w zakładzie produkcyjnym przebiegały właściwie, każda używana na kolejnym etapie maszyna czy urządzenie musi być w pełni sprawne, a przy tym wydajne. Dodatkowo koszty obsługi parku maszynowego muszą być jak najniższe. Nieplanowane przestoje i czynności konserwacyjne są poważnym problemem dla całego zakładu. Dlatego rozwiązania muszą cechować się najwyższą trwałością, wydajnością i niezawodnością. W trudnym środowisku produkcyjnym nie ma miejsca na aplikacje, które nie są przystosowane do tego typu pracy. Wszystkie maszyny czy pojazdy oraz urządzenia od kompaktowych po wielkogabarytowe, od mobilnych po stacjonarne, od pojedynczych po całe linie technologiczne muszą być odporne na wibracje, wilgoć i zanieczyszczone środowisko pracy, ekstremalne temperatury czy duże obciążenia. Ponadto, istotne jest zagwarantowanie jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa pracy.

Groeneveld Lubrication Solutions od ponad 47 lat kieruje swoje produkty i usługi do przedsiębiorstw działających w różnych sektorach przemysłu, w których utrzymanie ruchu jest kluczowe. Współczesna produkcja oparta jest na coraz większej automatyzacji, przy jednoczesnym ograniczaniu czynności obsługowych wykonywanych przez pracowników, w tym również obsługi punktów smarnych.

Automatyczne smarowanie jest lepsze

Automatyczne systemy smarowania Groeneveld zwiększają efektywność i podnoszą poziom bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. W porównaniu do manualnego smarowania automatyczne dostarczanie środka smarnego podczas pracy danej aplikacji istotnie zmniejsza ilość zużytego środka smarnego. Jest przy tym bardziej precyzyjne i regularne. Dzięki zautomatyzowaniu procesu smarowania maszyn i urządzeń środowisko pracy jest bardziej czyste i bezpieczne oraz przyjazne pracownikom.

Najlepszym przykładem na to, iż automatycznie oznacza lepiej jest system smarowania Twin. Jest to rozwiązanie, które pracuje przy stosunko­wo niskim ciśnieniu roboczym i nie cierpi przy tym na tzw. „przełamanie struktury smaru”. Optymal­ne smarowanie uzyskuje się tu dzięki zastosowaniu podwójnej linii głównej dostarczającej naprzemien­nie smar do poszczególnych punktów smarnych. System zapewnia optymalne rozprowadzenie smaru po smarowanych powierzch­niach, i to w trakcie pracy urządzenia, dzięki możliwości dokładnego określenia dawki smaru, jaką chcemy dostarczyć do poszczególnych punktów smarnych, co ważne – nawet przy bardzo niskich temperaturach i w bardzo trudnych warunkach pracy maszyny. Dodatkowo system jest stale nadzorowany pracą mikroprocesora. Użytkownik ma do swojej dyspozycji czytelny wyświetlacz informujący go o tym, czy instalacja w danej chwili pracuje, czy nie. Posiada także informację o rezerwie smaru w zasobniku oraz możliwość wyboru trybu pracy (lekki/normalny/ciężki) – częstotliwości uruchamiania pompy. W przypadku usterki użytkownik jest informowany o ewentualnym kodzie błędu, co umożliwia łatwą identyfikację i usunięcie. Pozwala to ograniczyć do minimum obsługę układu i przyczynić się do poprawy efektywności i wydajności pracy maszyn i urządzeń. System automatycznego smarowania Twin do­skonale nadaje się do maszyn koło­wych, gąsienicowych, przesiewaczy, kruszarek czy nawet pieców.

Automatyczny System Smarowania Twin

Zdj.1. Automatyczny System Smarowania Twin

 

Progresywny nie znaczy gorszy

Ważną rolę w procesie produkcyjnym odgrywa nie tylko sprzęt o dużych gabarytach, ale również ten mniejszy, bardziej kompaktowy. Bywa, iż jest on wykorzystywany już we wstępnej fazie procesu produkcyjnego np. przy pozyskaniu surowca (małe wiertnice kołowe). Innymi, kompaktowymi maszynami służącymi do m.in. „posprzątania” po większych aplikacjach są małe ładowarki. Do takiego typu urządzeń cechujących się zwartą budową z ograniczoną ilością punktów smarnych Groeneveld Lubrication Solutions proponuje systemy o charakterze progresywnym.  TriPlus, OnePlus czy EcoPlus – są to korzystne cenowo rozwiązania smarujące. Doskonale łączące kompaktowość z intuicyjną obsługą, ergonomię z ekonomiką użytkowania. Najnowszym rozwiązaniem z „groeneveldowej” rodziny progresywnych systemów jest EcoPlus. Wyznacza on nowy kierunek w dziedzinie kompaktowych systemów automatycznego smarowania. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią niezawodność, bezawaryjność, dostępność maszyny 24/7. Ma zastosowanie m.in. w małych ładowarkach kołowych i minikoparkach. Kompaktowe wymiary pompy EcoPlus 235x1165x290 w połączeniu z wymiennym kartrydżem ze smarem GreenLube klasy EP-2 o pojemności 1,7 litra i przezroczystą obudową zbiornika ułatwiającą określenie poziomu smaru, zapewniają bezkonkurencyjną niezawodność. Jeżeli do tego dodamy dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem LCD umożliwiającym precyzyjne dawkowanie ilości podawanego smaru oraz określenie czasu trwania cyklu w sposób całkowicie przyjazny i prosty dla użytkownika, to otrzymujemy produkt kompletny. Należy podkreślić, iż dzięki zastosowaniu systemu kartrydży gwarantującemu każdorazowe użycie właściwego smaru i to w bardzo szerokim zakresie temperatury od -20oC do +70oC, smarowanie jest optymalne przy minimalnym zużyciu smaru. EcoPlus objęto aż trzyletnią gwarancją, co czyni go jeszcze bardziej interesującym i ekonomicznym rozwiązaniem. Materiały użyte do budowy EcoPlusa są trwałe i najwyższej klasy. Konstrukcję obudowy pompy wzmocniono aluminium. EcoPlus przetestowano zgodnie z normami EMC i dyrektywami oraz poddano badaniom środowiskowym.

Progresywnie smarujący EcoPlus

Zdj.2. Progresywnie smarujący EcoPlus

Zwiększone bezpieczeństwo pracy

Poprawa bezpieczeństwa pracy w procesach technologicznych na różnych etapach produkcji jest nader istota. Duża ilość użytkowanego i współpracującego ze sobą sprzętu na danej przestrzeni, dodatkowo obsługiwanego przez różnych pracowników nie sprzyja zachowaniu właściwego poziomu bezpieczeństwa. Groeneveld Lubrication Solutions oferuje ultradźwiękowy system wspomagania bezpieczeństwa Greensight, system kamer lub połączenie obu z nich. Dzięki zastosowaniu ultradźwięków system Greensight dokładnie wykrywa przeszkody we wstępnie ustalonych strefach. System można również rozbudować o czujniki zarówno z boku, jak i w górnej części pojazdu lub maszyny. W momencie wykrycia przeszkody operator w kabinie słyszy sygnał dźwiękowy i może sprawdzić na wyświetlaczu, w której strefie znajduje się przeszkoda. Rozbudowanie systemu o inteligentny alarm cofania (alarm SMART) powoduje, że ostrzegana jest także osoba znajdująca się w strefie zagrożenia. Dzięki Greensight operator może skupić całą swoją uwagę na wykonywanej czynności.

GreenLube – smar najwyższej jakości

Groeneveld Lubrication Solutions opracował serię smarów GreenLube przeznaczonych specjalnie do stosowania w automatycznych systemach smarowania. Doskonale dobrane proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami nadają smarom GreenLube wyjątkowe właściwości. Smary GreenLube dają się łatwo pompować także przy niskich temperaturach. Są wodoodporne. Zachowują swoje właściwości przy dużych obciążeniach dobrze chroniąc przed korozją. Ponadto nie zawierają metali ciężkich. Smary GreenLube mogą być stosowane w różnych sektorach przemysłu, w różnych warunkach do różnych aplikacji.

Kompleksowe rozwiązania Groeneveld pomagają sprostać wyzwaniom związanym z bezawaryjnością i dostępnością sprzętu 24/7 oraz zwiększeniem bezpieczeństwa w miejscu pracy maszyny. Wszystkie osiągane korzyści ze stosowania automatycznych systemów smarowania oraz wspomagania bezpieczeństwa marki Groeneveld są na pewno wartością dodaną.

Więcej informacji na temat produktów znajdą Państwo na stronie www.groeneveld-group.com lub dzwoniąc do Groeneveld Polska +61 872 62 07.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *