Wydarzenia

Siła polskiego przemysłu – podsumowanie targów Subcontracting 2017

By  | 

Blisko 100 oferentów usług podwykonawczych z 7 krajów (Litwy, Polski, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch) zaprezentowało swoje możliwości podczas 6. edycji Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, która odbyła się w dniach 6-9 czerwca 2017 razem z targami ITM Polska . Tegoroczne spotkanie branży kooperacji przemysłowej zostało zorganizowane we współpracy merytorycznej z Klastrem Obróbki Metali – Krajowym Klastrem Kluczowym, co też znacząco wpłynęło na sukces Subcontracting 2017. Wspólnymi siłami udało się przygotować wartościowe wydarzenie, które pokazało potencjał polskich firm produkcyjnych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Razem można więcej
Po udanym ubiegłorocznym debiucie, Klaster Obróbki Metali – Krajowy K04laster Kluczowy, bardzo mocno zaakcentował swoją obecność na tegorocznej edycji. W pawilonie nr 7, na wspólnym stoisku złożonym z czterech wysp o łącznej powierzchni 200 m2, zaprezentował się z 19 firmami i partnerami strategicznymi. To pokazuje, jak duży progres odnotowały Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, stając się tym samym platformą polskiego co-opetition (cooperation & competition – kooperacja i kompetencje).

– Targi SUBCONTRACTING 2017 były organizowane w partnerstwie z Klastrem Obróbki Metali . Nasz potencjał został dostrzeżony i doceniony. Firmy skupione w Klastrze na co dzień często konkurują ze sobą, ale współpracują również przy wymianie technologii, poszukiwaniu nowych rynków zbytu na swoje produkty, wspólnej promocji potencjału czy pozyskiwaniu funduszy na rozwój. Tworzymy zatem swoistą „Inteligentną Super Fabrykę 4.0” – tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu KOM. – Nasze przedsiębiorstwa nie mają się czego wstydzić, posiadają ogromny potencjał, a ich parki maszynowe należą do najnowocześniejszych na świecie.

Magia spotkań
Wcześniej umówione spotkania biznesowe są już standardem poznańskich targów przemysłowych. Pierwszego dnia, w pawilonie Subcontracting, odbyło się spotkanie członków Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA. Jego celem było m.in. nawiązanie nowych kontaktów z potencjalnymi podwykonawcami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna edycja spotkań kooeracyjnych Subcontracting ITM Meetings – w ciągu dwóch dni odbyły się aż 322 spotkania matchmakingowe oferentów konkretnych usług podwykonawczych z potencjalnymi zleceniodawcami. Inicjatywa zyskała prawdziwie międzynarodową skalę. Zgromadziła łącznie 117 uczestników z 15 krajów. W tym roku w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele firm z Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W roku 2016 doszło do 270 spotkań podczas targów Subcontracting – tegoroczna edycja to ponad 50 spotkań więcej i blisko 50 nowych uczestników.

– Głównym celem przyjazdu na targi Subcontracting było poznanie nowych partnerów, mogących wykonać dla nas różne zlecenia. Jest to bardzo ważne o tyle, że w dobie internetu zazwyczaj wybór takiego poddostawcy jest dokonywany całkowicie chaotycznie i losowo. W tym momencie poznajemy ludzi, którzy są z danej firmy, którzy mogą dla nas coś wykonać, wiemy kim oni są i dlaczego mamy wybrać tę, a nie inną firmę. Uważam, że Subcontracting ITM Meetings są bardzo efektywnym sposobem na poznanie nowych partnerów – tak Subcontracting ocenia Piotr Pankowski z firmy Modertrans Poznań Sp. z o.o.

Z ramienia Klastra Obróbki Metali zorganizowany został dwudniowy cykl paneli dyskusyjnych Speaker’s Corner. Wystąpienia poświęcone były działaniom i procesom związanym z konsolidacją i wzrostem konkurencyjności polskiej branży podwykonawstwa i kooperacji. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Krzysztof Zaręba – Naczelnik Wydziału Polityki Przemysłowej Departamentu Innowacji z Ministerstwa Rozwoju, dr Piotr Kryjom – Kierownik Departamentu Internacjonalizacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, dr hab. inż. Tomasz Babul – Dyrektor Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Leszek Dec – Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Była to przestrzeń do merytorycznych dyskusji m.in. na temat współpracy nauki i biznesu w praktyce, tego jak konsolidować polską branżę metalowo-maszynową oraz jak rozwijać biznes przy wsparciu środków z UE – mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator-członek zarządu Klastra Obróbki Metali.

Siła tkwi w synergii
Targi Kooperacji Przemysłowej Subcontracting odbyły się w terminie 6-9 czerwca 2017 razem z największymi w Polsce targami nowoczesnych technologii przemysłowych ITM Polska, targami 3D SOLUTIONS oraz Targami Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG. Targowy kwartet stanowił profesjonalną przestrzeń prezentacji wszystkich etapów produkcji w przemyśle i dawał możliwość nawiązania perspektywicznych kontaktów biznesowych. Podczas tegorocznego bloku targów można było zapoznać się z ofertą blisko 1000 wystawców i firm reprezentowanych z 27 krajów. 12 pawilonów i teren otwarty o łącznej powierzchni 25 000 m² przez cztery dni odwiedziło 17 893 zwiedzających.

Kolejna edycja
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, które odbędą się w Poznaniu w dniach 5-8 czerwca 2018 r. Towarzyszyć im będą targi ITM Polska, 3D Solutions, Modernlog i Forum Odlewnicze Focast.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *