Automatyka i mechanika

Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych

By  | 

Odpowiedzialność. Słowo klucz i jeden z podstawowych filarów działalności Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych Sp. z o.o. Firmy z ponad 140-letnią historią w zakresie wydobycia i przerobu kruszywa. Tak długa tradycja w wydobywaniu i obróbce surowców skalnych mających zastosowanie w budownictwie, branży drogowej i rolnictwie sprawia, iż w ŚKSM wysoka jakość oferowanego produktu była i jest od zawsze priorytetem. I to na każdym etapie, począwszy od wydobycia surowca skalnego, a kończąc na transporcie gotowego wyrobu. Firma corocznie inwestuje w nowe rozwiązania i sprzęt, aby sprostać oczekiwaniom odbiorców i dostarczyć produkt najwyższej jakości.

„Dzięki nakładom finansowym usprawniany jest, bądź co bądź, skomplikowany oraz wieloetapowy proces produkcyjny kruszywa w naszych 3 kopalniach dolomitu: “Jaźwica”, “Laskowa” i “Winna”. Płynność w realizacji zadań jest dla nas kluczowa. Od niej uzależniona jest dynamika rozwoju naszego przedsiębiorstwa, osiągane wyniki finansowe, autorytet w branży” podkreśla pan Marcin Wójcik, Dyrektor Techniczny w ŚKSM.

Planowa realizacja przyjętego harmonogramu opiera się przede wszystkim na niezawodności eksploatowanych w ŚKSM maszyn i urządzeń oraz ich podzespołów.

„A z tą trwałością w przeszłości bywało u nas różnie” stwierdza pan Marcin Wójcik.

W tak trudnym środowisku produkcyjnym wszystkie maszyny, pojazdy czy urządzenia – od kompaktowych po wielkogabarytowe, od mobilnych po stacjonarne, od pojedynczych po całe linie technologiczne – muszą być odporne na wibracje, wilgoć i pył, ekstremalne temperatury czy duże obciążenia. Dodatkowo tarcie powoduje szybsze zużywanie się newralgicznych komponentów co wpływa również na ilość przestojów, planowanych – potrzebnych na cykliczną konserwację urządzeń, i tych nieplanowanych, czyli awarii. Każdorazowe wyłączenie choćby jednego z elementów w łańcuchu produkcji czy transportu zakłóca cały plan produkcyjny powodując poważne straty i niekorzystnie wpływając na kondycję firmy.

„Aby wszystkie procesy w naszych zakładach przebiegały właściwie, każda używana na kolejnym etapie maszyna czy urządzenie muszą być w pełni sprawne, a przy tym wydajne” dodaje pan Marcin Wójcik.

Aby podnieść wydajność parku maszynowego, obniżając jednocześnie koszty jego obsługi do niezbędnego minimum, od 2006 r. jeszcze jako Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych zaczęły regularnie doposażać używany sprzęt w automatyczne systemy smarowania Twin. Pierwsze montaże systemów Groeneveld odbyły się na ładowarkach i koparkach.

„Doszliśmy do wniosku, iż czas manualnego smarowania tych maszyn jest zbyt długi i do tego smarowanie to jest nieprecyzyjne, a ponadto często nieregularne z uwagi na zmianowy charakter pracy personelu obsługującego. Manualne smarowanie koparki trwało ok. 30 min, a ładowarki jeszcze dłużej. To było nasze wąskie gardło. Zdarzało się, że musieliśmy ograniczyć przez to nasze moce przerobowe. Nie byliśmy w pełni wydajni. Zastosowanie wówczas automatyzmu w smarowaniu maszyn mobilnych, sprzyjało pełniejszemu wykorzystaniu i dostępności sprzętu oraz znacząco, w naszej opinii, wydłużyło żywotność sworzni czy tulei. Elementy te, smarowane automatycznie, wytrzymują nawet do 20 000 mth. To był również główny argument, aby w kolejnych latach doposażać inne maszyny, tym razem technologiczne, w system smarowania Groeneveld. Łożyska przesiewaczy czy kruszarek, bez smarowania wytrzymywały zaledwie 6 miesięcy. Obecnie, po 3 latach, łożyska nadal pracują. Nie były wymieniane na nowe” stwierdza pan Marcin Wójcik, Dyrektor Techniczny.

 

Dwuliniowy Twin

Dwuliniowy Twin

W 2021r. w „Kopalni Laskowa” ŚKSM zainstalowała aż w 3. węzłach do przesiewaczy i 1. węźle do kruszarki system Twin. Rok wcześniej, bo w 2020 r., w „Kopalni Jaźwica” na pierwszej w Polsce ładowarce elektrycznej zamontowano również układ smarowania Twin. Ponadto w Twin doposażono 2 węzły przesiewaczy wstępnego oraz wtórnego. Ok. 90% całego parku maszynowego Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych Sp. z o.o. ma układy smarowania Twin. Zakup PC Giny, urządzenia diagnostycznego do systemu smarowania Twin, oraz przeszkolenie służb utrzymania ruchu pozwoliły na samodzielne przeprowadzanie diagnostyki czy dokonywanie drobnych napraw układu, bez konieczności angażowania serwisu zewnętrznego. Automatyczny system smarowania Twin zwiększa efektywność i podnosi poziom bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. W porównaniu do manualnego smarowania automatyczne dostarczanie środka smarnego podczas pracy danego urządzenia istotnie zmniejsza ilość zużytego środka smarnego. Jest przy tym bardziej precyzyjne i regularne. Dzięki zautomatyzowaniu procesu smarowania maszyn i urządzeń środowisko pracy jest czystsze, bezpieczniejsze oraz bardziej przyjazne pracownikom.

„Dla nas Groeneveld-BEKA jest doskonałym partnerem. Ta firma po prostu rozumie, co oznacza automatyzacja procesów smarowania oraz jak ogromne znaczenie ma jakość i stan pracujących tulei, sworzni, łożysk, ślizgów czy innych komponentów pozostających w ruchu. W naszych zakładach układ automatycznego smarowania Twin sprawdził się. Dlatego wracamy do tego rozwiązania. Doceniamy jego realną wartość i niezawodność. Automatyczne smarowanie Twin to czystsze i bezpieczniejsze smarowanie węzłów tarcia maszyn i pojazdów różnego typu i przeznaczenia. Takie jest nasze doświadczenie w używaniu tego systemu ” podsumowuje pan Marcin Wójcik, Dyrektor Techniczny w Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych Sp. z o.o.

Tekst:
Kinga Nowocińska-Doroz | Sales & Marketing Coordinator | Groeneveld-BEKA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *