IT

System zarządzania budynkiem (BMS) oparty na czujnikach IoT w szpitalu uniwersyteckim Grenoble Alpes

By  | 

Adeunis i ARC Informatique dwóch uznanych graczy na rynku technologii IoT integruje swoje rozwiązania z istniejącym systemem zarządzania budynkiem (BMS) wykorzystującym technologię LoRaWAN.

Zespoły techniczne szpitala uniwersyteckiego Grenoble Alpes chciały mieć możliwość szybkiej i taniej kontroli urządzeń, bez potrzeby podłączania okablowania (do Ethernetu i zasilania). Szpital w Grenoble wysłał zapytanie do Adeunis i ARC Informatique o możliwość realizacji takiego systemu.

Ponadto, szpital chciał zrealizować to z wykorzystaniem posiadanego już oprogramowania BMS bez dodatkowych warstw programowych. Środowisko PcVue, opracowane przez ARC Informatique, stanowi system BMS zarządzający dwiema lokalizacjami szpitala, GTB i GTE.

Pierwszym krokiem w realizacji tego projektu było zbadanie zasięgu sieci radiowej LoRaWAN. Badanie przeprowadzone przez zespół z firmy Adeunis, będącej ekspertem w tej dziedzinie, pozwoliło określić najlepszą lokalizację anteny LoRa, aby upewnić się, że wszystkie strefy (piętra, budynki, parkingi itp.) mają zapewnione pokrycie radiowe, pozwalające na współpracę z czujnikami Adeunis IoT.

Architektura LoRaWAN umożliwia ustanowienie sieci prywatnej, w szczególności w wewnętrznych i głębokich konfiguracjach wewnętrznych, a jednocześnie korzystanie z zasięgu sieci LoRaWAN „Long Range”. Okazało się, że tylko jedna antena umieszczona na szczycie budynku (15. piętro) może nie tylko pokryć prawie wszystkie budynki w tej lokalizacji, ale także sięga do drugiej lokalizacji oddalonej o około 6 km. Koszt infrastruktury sieciowej jest dzięki temu bardzo mały w porównaniu z siecią WiFi.

Po przygotowaniu i instalacji infrastruktury LoRaWAN przez zespół z firmy Adeunis, zainstalowano czujniki Adeunis IoT „PULSE” do odczytu wskazań wodomierzy w licznych zewnętrznych lokalizacjach szpitala uniwersyteckiego w Grenoble. Inne czujniki wykrywają wahania temperatury w newralgicznych miejscach, takich jak magazyny leków.

Integracja sieci LoRaWAN w GTB PcVue pozwala na odczyt sygnałów sprzężenia zwrotnego z czujników pracujących w istniejącym systemie nadzoru BMS. „Surowe” dane z czujników (temperatura, On/Off) są uzupełniane przez PcVue o dodatkowe informacje, w tym poziomy progowe, alarmy, krzywe i dane archiwalne.

Integracja danych serwisowych IoT jest realizowana poprzez monitorowanie pozostałego czasu pracy baterii czujników i ich lokalizacji w budynku.

Projekt ten daje operatorowi znaczne oszczędności zarówno podczas uruchamiania, jak i eksploatacji obiektów szpitalnych. Co więcej, instalacja infrastruktury LoRaWAN pozwala na wprowadzenie wielu nowych usług dzięki dodatkowym czujnikom zintegrowanym z funkcjami przetwarzania danych PcVue.

Podsumowując, te hybrydowe rozwiązania GTB, umożliwiające zarówno sterowanie standardowymi urządzeniami automatyki, jak i uproszczoną obsługę sprzętu dzięki zastosowaniu technologii Adeunis IoT, są jednym z elementów nowoczesnego i innowacyjnego systemu.

Technologiczna współpraca pomiędzy Adeunis i ARC Informatique może też rozwiązać problemy w innych sektorach, w tym infrastruktury, zaopatrzenia w wodę czy wpływu na środowisko, w których obaj gracze zdobyli już duże doświadczenie.


O firmie ARC Informatique

Firma ARC Informatique z siedzibą w Paryżu we Francji, jest globalnym dostawcą systemów SCADA. Kierując się innowacyjnością i dużą wiedzą techniczną, firma dostarcza produkty integrujące najnowsze technologie, w tym rozwiązania mobilne i oparte na chmurze obliczeniowej.

Jej flagowy produkt, PcVue, oferuje elastyczny zestaw funkcji, dodatków i narzędzi do obsługi komunikacji, sieci, alarmów i zarządzania bazami danych. Dzięki partnerowi, firmie Moxa, PcVue oferuje też elementy przemysłowego Ethernetu.

Firma uzyskała certyfikaty jakości ISO 9001 i ISO 14001. Prowadzi działalność międzynarodową w oparciu o sprzedaż bezpośrednią, biura techniczne zlokalizowane w Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach, a także sieć partnerów i dystrybutorów.

www.pcvuesolutions.com


ARC Informatique
2 avenue de la Cristallerie
92310 Sèvres – France
OSTHEIMER Nicolas
Phone : + 33 1 41 14 36 00
Fax : + 33 1 46 23 86 02
n.ostheimer@arcinfo.com

ARC Informatique
2, avenue de la Cristallerie
92310 Sèvres – France
RIGAUD Fabien
Phone : +33 4 76 182 912
Fax : +33 1 46 23 86 02
f.rigaud@arcinfo.com


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *