Robotyka / Sterowanie

Szach-mat wykonany magiczną ręką: systemy liniowe od igus umożliwiają przesuwanie figur szachowych

By  | 

Studencki projekt „Chess Buddy” umożliwia rozegranie partii szach bez przeciwnika przy użyciu systemu liniowego o niskich drganiach od igus

Szachy to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń umysłowych, a teraz przyjemność z rozgrywania partii czerpać będzie można nie tylko poprzez grę z przeciwnikiem, ale również samemu. Projektem „Chess Buddy”, który stanowi część pracy dyplomowej, Sebastian Jahn oraz Julian Krydl opracowali nową generację robota przystosowanego do gry w szachy. Roboty te w bezpośredni sposób odpowiadają na ruchy przeciwnika-człowieka i same niezależnie od niego przesuwają figury. Napędzane silnikiem, wewnętrzne części Chess Buddy składają się z dwóch aluminiowych wałków o wysokiej precyzji, na których bezsmarowne łożyska ślizgowe drylin R, dzięki elektromagnesowi umożliwiają płynne i ciche przesuwanie figur szachowych.

Szybkie i ciche procesy wykonywane przez Chess Buddy, automatycznego robota przystosowanego do gry w szachy, zagwarantowane są przez aluminiowe wały drylin o dużej precyzji oraz bezsmarowne łożyska ślizgowe od igus. (Źródło: igus GmbH)

Szybkie i ciche procesy wykonywane przez Chess Buddy, automatycznego robota przystosowanego do gry w szachy, zagwarantowane są przez aluminiowe wały drylin o dużej precyzji oraz bezsmarowne łożyska ślizgowe od igus. (Źródło: igus GmbH)

Rozegranie partii szachów od zawsze wymagało obecności dwóch graczy. W przypadku braku jednego z graczy, projekt Chess Buddy opracowany przez Sebastiana Jahn’a i Juliana Krydl’a może przyjść z pomocą. W centrum technicznym, w Szkole Mechatroniki opracowali oni robota przystosowanego do gry w szachy – projekt ten stanowił część ich pracy dyplomowej. Celem ich projektu było zaprojektowanie robota zdolnego do przesuwania figur na szachownicy, jak również rozpoznawania ruchów wykonanych przez człowieka oraz wycofania się z błędnych ruchów. Studenci sami podjęli się zarówno opracowania jak i budowy robota. Podczas procesu budowy, inżynierowie zdecydowali się zamontować robota pod szachownicą.

prowadnica liniowa drylin zapewnia ruchy wykonywane przez magiczną rękę
Aby umożliwić przesuwanie figur szachowych Julian Krydl oraz Sebastian Jahn wybrali te zawierające magnes. Główną zaletą jest możliwość umieszczenia ich za pomocą elektromagnesu pod szachownicą w dwuosiowym systemie liniowym. Po pierwszym użyciu głośnych prowadnic recyrkulacyjnych łożysk kulkowych stosowanych w systemach liniowych, Sebastian Jahn zwrócił się o wsparcie do młodych inżynierów (Young Engineers Support) z igus. Wynikiem wspólnej pracy pomiędzy młodymi inżynierami a mobilną grupą wsparcia od igus była decyzja o zastosowaniu aluminiowych wałków o dużej precyzji z łożyskami polimerowymi drylin RJMP. Zapewniają one płynną i delikatną pracę ze względu na brak konieczności ich smarowania. Silnik krokowy Nema 17 napędza system liniowy. Aby rozpoznać rodzaj ruchu wykonanego przez przeciwnika, Chess Buddy odczytuje je za pomocą czujników Halla. Czujniki te wykrywają, czy magnes jest umieszczony na polu, czy nie, a następnie obliczają trakcję. Kolejne szachowe ruchy robota są sterowane przez program komputerowy i realizowane przez układ liniowy. Poziom trudności robota może być dostosowany do poziomu umiejętności człowieka, co sprawia, że robot przystosowany do gry w szachy idealnie sprawdza się jako partner treningowy.

Poniższy film przedstawia zasady działania Chess Buddy:
https://www.youtube.com/watch?v=HeY0qGBjjYY

Więcej informacji można znaleźć pod adresem Young Engineers Support (Wsparcie Młodych Inżynierów) z igus www.igus.eu/yes


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Skowron
Marketing Manager

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
info@igus.pl
www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.de
www.igus.de


INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 3 180 pracowników na całym świecie. W 2016 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 592 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *