Studium Przypadku

Tam gdzie wióry latają… HAIMER

By  | 

… mocowanie narzędzi odgrywa znaczącą rolę w niezawodności procesu

W 2016 roku firma Pilatus Aircraft Ltd zainstalowała nowe systemy produkcyjne do obróbki elementów konstrukcyjnych z aluminium. Aby osiągnąć pożądaną jakość powierzchni i precyzję podczas szybkościowych operacji frezowania, producent samolotów korzysta z rozwiązań dostarczonych przez firmę HAIMER: ogromny wybór uchwytów narzędziowych i odpowiednich urządzeń do mocowania termokurczliwego i wyważania.

Kiedykolwiek słyszymy w przemyśle precyzyjnym o lataniu, jedna rzecz przychodzi do głowy: obróbka wiórowa. Dotyczy to także firmy Pilatus Aircraft Ltd, jedynego szwajcarskiego producenta samolotów. W siedzibie firmy, w Stans w Szwajcarii wszystko kręci się wokół jednego tematu – „latania”, ale ważną rolę odgrywa też obróbka elementów samolotu. W 2016 roku Pilatus zainwestował w całkowicie zmodernizowany system obróbki, w celu dalszej poprawy jakości i wydajności produkcji. Podstawowymi elementami nowego systemu produkcji są dwie nowe, elastyczne i w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, gwarantujące najwyższą jakość i stabilność procesu.

Walter Duss, odpowiedzialny za process frezowania podkreśla, że precyzyjnie wyważone narzędzia są absolutnie niezbędne: „Tylko wysoka jakość wyważenia kompletnego zespołu narzędzi – wyważonych na wyważarce firmy Haimer – wraz z uchwytami narzędziowymi Haimer, gwarantuje wolną od wibracji obróbkę i w efekcie znakomitą jakość powierzchni. Co więcej, znikome bicie promieniowe znacząco wpływa na żywotność wrzeciona i użytwanych narzędzi”.

Nawiązując do doświaczenia Patrika Odermatta, lidera zespołu obróbki mechanicznej, odpowiedzialnego za dobór narzędzi w firmie Pilatus, inwestycje w wysokiej jakości uchwyty narzędziowe, które zapewniają długoterminową stabilność i dokładność bicia promieniowego zdecydowanie się zwracją. Z tego też powodu od wielu lat współpracuje on z firmą HAIMER z Igenhausen. Wykorzystuje oprawki termokurczliwe HAIMER i uchwyty zaciskowe o wysokiej precyzji mocowania wraz z odpowiednimi urządzeniami do ustawiania narzędzi, mocowania termokurczliwego i wyważania, w które wyposażona jest narzędziownia firmy Pilatus.

„Jeśli chodzi o takie kwestie jak jakość, stosunek ceny do wydajności, konsultacje i wsparcie technologiczne, nasze doświadczenia z firmą HAIMER są bardzo pozytywne” wyjaśnia Patrik Odermatt. „I właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o stałej współpracy i w naszym nowym systemie produkcyjnym polegamy całkowicie na technologii mocowania narzędzi firmy HAIMER. Wykorzystujemy wyłącznie narzędzia, które mocowane są w uchwytach termokurczliwych HAIMER, w wersji krótkiej i długiej, uchwyty serii Power, Mini, a także oprawki pod głowice frezarskie”.

Odkąd Pilatus obrabia wiele różnych typów części, które są bardzo cienkie (nawet o grubości ścianek ≤ 1,2 mm) i mają głębokie kieszenie, szeroka gama uchwytów narzędziowych HAIMER stanowi ważną kwestię. Ponadto, HAIMER wykazał elastyczność w odniesieniu do interfejsu wrzeciona: w nowych systemach produkcyjnych wymagany był specjalny uchwyt narzędziowy HSK-A 63/80 i wskutek ścisłej współpracy z firmą Pilatus, HAIMER opracował program dla tego interfejsu i dodał go do standardowego portfolio uchwytów.

Firma HAIMER udowodniła także, że jest firmą innowacyjną dzięki opatentowanemu systemowi mechanicznego mocowania Data-Lock, który to mocuje nośnik danych RFID do uchwytu narzędziowego. Pilatus używa tego rozwiązania, aby mieć pewność, że nawet przy najwyższych prędkościach obrotowych nośniki danych są pewnie zamocowane i nie mogą się oderwać od uchwytu narzędziowego.

Według eksperta od narzędzi, Patrika Odermatta, jedną z największych zalet pracy z rozwiązaniami firmy HAIMER jest fakt, że z jednego źródła można uzyskać wszystkie rozwiązania do mocowania.

„Urządzenia do mocowania termokurczliwego HAIMER mają zaimplementowane parametry pracy dla wszystkich uchwytów termokurczliwych” – stwierdził Odermatt. „Wydajność i czas nagrzewania są optymalne i gwarantują niezawodność procesu, a to wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. Co więcej łatwość wyważenia uchwytów jest nieporównywalna w stosunku do innych rozwiązań”.

Kontakt do użytkownika:
Pilatus Flugzeugwerke AG
Postfach 992
6371 Stans, Schweiz
Telefon: +41 41 619 61 11
Fax: +41 41 610 92 30
http://www.pilatus-aircraft.com
info@pilatus-aircraft.com

Materiał video:
Na kanale YouTube firmy HAIMER znajdziesz materiał video dokumentujący aplikację dla firmy Pilatus:
https://www.youtube.com/watch?v=PM7FmJp4tIg

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Opisy do zdjęć z galerii:

  • FOT 5 Łatwa i powtarzalna procedura mocowania termokurczliwego: parametry grzania dla każdego uchwytu termokurczliwego są już zintegrowane w urządzeniu do mocowania HAIMER Power Clamp Premium.
  • FOT 6 Patrik Odermatt (od lewej) i Walter Duss (pośrodku) – przedstawiciele producenta samolotów, firmy Pilatus i Tobias Völker, specjalista w zakresie technologii mocowania firmy HAIMER są zadowoleni z efektów współpracy w zakresie obróbki mechanicznej metali.
  • FOT 7 Wyważone narzędzia dostępne w narzędziowni mogą być użyte w każdym momencie.
  • FOT 8 Typowe elementy konstrukcyjne obrabiane są poprzez skrawanie w 95%.
  • FOT 9 Nowe, elastyczne systemy wytwarzania firmy Pilatus w Stans są regularnie wyposażane w uchwyty narzędziowe firmy HAIMER (na zdjęciu uchwyt termokurczliwy HSK-A63/80). Zdjęcie: HAIMER
  • FOT 10 W przypadku chipów RFID (nośnik danych, na którym można zachować wszystkie istotne informacje) HAIMER oferuje mechaniczny system mocowania do uchwytu narzędziowego (także dla wysokich prędkości obrotowych) bez wpływu na odczyt i jakość zapisu danych
  • FOT 11 Patrik Odermatt, Lider Zespołu Obróbki Mechanicznej i Walter Duss, Dyrektor działu frezarek wyrażają tę samą opinię: „HAIMER jest dla nas idealnym partnerem, który dostarcza nam uchwyty narzędziowe, technologię mocowania termokurczliwego i wyważania. Nasze doświadczenie utwierdza nas w przekonaniu, że jakość produktów oferowanych przez firmę HAIMER jest ciągle podnoszona.”
  • FOT 12 Pas przedni do samolotu wielozadaniowego PC-12: 380kg materiału przetwarzane jest do 35 kg gotowego wyrobu.

O firmie HAIMER:
HAIMER jest średniej wielkości firmą rodzinną, zlokalizowaną
w Igenhausen (w okolicach Augsburga, Bawaria), w Niemczech. Projektujemy, produkujemy i sprzedajemy innowacyjne rozwiązania charakteryzujące się wysokim stopniem precyzji. Wykorzystywane
są one głównie w obróbce metali, najczęściej w przemyśle samochodowym, lotniczym, a także energetycznym. W naszej ofercie poza szeroką ofertą uchwytów narzędziowych różnych typów znaleźć można także urządzenia do mocowania termokurczliwego, wyważarki przemysłowe, czujniki 3-D, a także wysokiej jakości narzędzia skrawające i adaptery wykorzystywane do mocowania tarcz szlifierskich.
Spośród ok. 500 osób zatrudnionych na całym świecie,
350 ulokowanych jest w naszej fabryce w Igenhausen, gdzie przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i wysokiego poziomu automatyzacji wytwarzamy nasze wyroby. Nasz doświadczony, dynamiczny i wysoce wykwalifikowany personel gwarantuje najwyższą jakość i wiedzę o produkcie, którą definujemy jako „wyprodukowane przez Haimer” („made by Haimer”). Jesteśmy także firmą, która kształci młodzież – każdego roku ok. 40 uczniów pobliskiej szkoły technicznej odbywa praktyki w naszym zakładzie, zdobywając wiedzę na temat nowoczesnych technik wytwarzania. Dzięki takiem podejściu kształcimy przyszłe kadry naszej firmy, a także realizujemy społeczny obowiązek rozwoju młodzieży.
Jako Europejski lider w produkcji uchwtytów narzędziowych, z dzienną wydajnością na poziomie ok. 2000 szt. każdego dnia dbamy, aby nasze wyroby zachpwywały swoją przewagę nad produktami konkurencji. Z tego tytułu, każdego roku inwestujemy pomiędz
8 ÷ 10% naszych przychodów w badania i rozwój nowych technologii. Każdego dnia staramy się być lepsi i realizujemy filozofię:
Jakość Wygrywa (Quality Wins).


Haimer GmbH
Weiherstr.21
86568 Igenhausen
Völker Tobias
Phone : +49 (0) 82 57 / 99 88-0
Fax : +49 8257 1850
tobias.voelker@haimer.de


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *