O Magazynie

Tatuaże i makijaż permanentny: wszechstronne silniki miniaturowe DC

By  | 

Tatuaże i makijaż permanentny są obecnie w modzie. Dzisiaj, w samych tylko Niemczech, tatutaże nosi około pięć milionów osób a coraz większa ich liczba stosuje makijaż permanentny do podkreślenia oczu, konturów ust lub do tuszowania niewielkich przebarwień i blizn. W obu wypadkach motywy nanosi się za pomocą igły z atramentem lub innym barwnikiem do tatuażu głębszej wartswy skóry, lub tylko jej powierzchni w przypadku makijażu permanetnego, który jest odwracalny. Dzięki nowoczesnym silnikom miniaturowym, maszyny używane obecnie przez tatuażystów i w salonach kosmetycznych są niewielkie, lekkie i ergonomiczne w obsłudze. Precyzyjny i delikatny proces tatuowania stanowi zaletę dla poddającej się zabiegowi osoby.

Wykonanie dużego tatuażu wymaga wielu godzin pracy bez przerwy, zatem maszynka musi być lekka i funkcjonalna, pozwalająca na pracę bez zmęczenia i całkowite oddanie się przez artystę swojemu zadaniu.

Fot. 1. Wykonanie dużego tatuażu wymaga wielu godzin pracy bez przerwy, zatem maszynka musi być lekka i funkcjonalna, pozwalająca na pracę bez zmęczenia i całkowite oddanie się przez artystę swojemu zadaniu.

Zasadniczo maszynki do tatuażu działają podobnie jak maszyna do szycia: poruszająca się igła, bądź igły, nakłuwają skórę. Pigment zostaje wprowadzony do określonej partii skóry z częstotliwością kilku tysięcy nakłuć na minutę. Dobry artysta tatuażu nie nakłuwa skóry zbyt płytko, ani zbyt głęboko, idealnie dosięga do środkowej jej warstwy. Tatuaż nałożony zbyt powierzchniowo nie będzie trwały; jeśli nakłucia są za głębokie, dojdzie do krwawienia, co będzie miało wpływ na rozrzedzenie podawanego pigmentu. Tym samym tatuażysta musi być mistrzem w swoim fachu. Jednocześnie jest on artystą kontynuującym tysiącletnią tradycję (patrz ramka z tekstem 1); maszynka do tatuażu jest narzędziem, które pozwala mu realizować swoją sztukę. Wymagania względem stosowanej technologii są niezwykle wysokie i pokrywają się z obowiązującymi w wielu innych obszarach.

High-tech w ręku artysty
Wykonanie dużego tatuażu (obraz 1) wymaga wielu godzin pracy bez przerwy, zatem maszynka musi być lekka i funkcjonalna, pozwalająca na pracę bez zmęczenia i całkowite oddanie się przez artystę swojemu zadaniu. Pożądane są także niski poziom drgań i dźwięku. Nie dziwi zatem, że silniki miniaturowe DC (obraz 2) z serii produktów Faulhaber (patrz ramka z tekstem 2) znalazły zastosowanie także i w tym niezwykłym segmencie rynku. Stanowią one napęd dla igieł najnowszej generacji maszynek do tatuażu, tak zwanych maszynek obrotowych. Wiele przemawia za ich wykorzystaniem w tym obszarze:
Napędy miniaturowe DC są kompaktowe, lekkie, o dużej gęstości mocy. W porównaniu z innymi napędami DC, wirnik nie jest tu nawinięty na żelazny rdzeń, ale składa się z samonośnej, ukośnie nawijanej cewki (obraz 3). Taki wirnik kubełkowy posiada bardzo mały ciężar i może pochwalić się niezwykle niską bezwładnością oraz ruchem bez efektu pulsacyjnego. Gwarantuje to bardzo wysokie parametry eksploatacyjne silników oraz precyzyjną kontrolę prędkości. Dzięki charakterystyce liniowej silniki są ponadto łatwe w sterowaniu. Wymagają bardzo niewielkiej przestrzeni montażowej, łatwo więc pomieścić je w podręcznych i niezwykle kompaktowych maszynkach do tatuażu.

Miniaturowe napędy DC stanowią napęd dla igieł najnowszej generacji maszynek do tatuażu, tak zwanych maszynek obrotowych.

Fot. 2. Miniaturowe napędy DC stanowią napęd dla igieł najnowszej generacji maszynek do tatuażu, tak zwanych maszynek obrotowych.

Lekki i łatwy do wbudowania
Nowe maszynki obrotowe zbudowane są generalnie z zagiętej rękojeści oraz wymiennej końcówki z zasadniczym narzędziem do tatuażu. Silnik znajduje się w poprzeczce uchwytu i napędza mechanizm mimośrodowy, który liniowo porusza igłą iniekcyjną. Do tego zastosowania wymagane są silniki krótkie. Występują one w różnych wariantach i technologiach. Mają od 17 mm do 22 mm długości i ważą zaledwie 20 – 60 gramów, w zależności od modelu. Mimo to, dzięki wysokiej wydajności do 86 procent, generują moc potrzebną dla maszynek obrotowych.

Dzięki zastosowanym silnikom DC maszynki pracują obecnie niezwykle cicho, są też lekkie a zatem łatwe w trzymaniu i generują o wiele mniejszy hałas niż uprzednio stosowane maszynki cewkowe. Te ostatnie działają na zasadzie staromodnego dzwonka do drzwi, w którym uderzenia gongu następują szybko jedno po drugim.

Precyzja w formacie długopisu
Podobnie jak artyści tatuażu, kosmetyczki nakładające makijaż permanetny także czerpią korzyści z lekkiego i poręcznego urządzenia, które pozwala na nieskrepowaną pracę. Drobne, kolorowe pigmenty wprowadzane są w powierzchnię skóry igłą oscylacyjną. W odróżnieniu od tatuowania, barwnik pokrywa wyłącznie wierzchnią warstwę skóry, pozostawiając głębsze tkanki nienaruszone.

Obraz 3 Wirnik nie jest nawijany na żelazny rdzeń, ale składa się z samonośnej ukośnie nawijanej cewki miedzianej.

Fot. 3. Wirnik nie jest nawijany na żelazny rdzeń, ale składa się z samonośnej ukośnie nawijanej cewki miedzianej.

Makijaż permanentny to proces odwracalny; utrzymuje sie około pięciu lat. Stosowane w tej technice urządzenia muszą jednak także pracować z wyjątkową precyzją i niezawodnością. Ponieważ makijaż nanoszony jest na bardzo czułe partie ciała, takie jak oczy, szczególnie wymagana jest niesłychanie wyważona praca urządzenia. Również w tym przypadku niebywałe korzyści przynoszą zaawansowane miniaturowe napędy DC. Przyrządy do makijażu permanentnego muszą być nieco dłuższe, wielkości długopisu, by dobrze układały sie w dłoni. W tym zastosowaniu sprawdziły się wąskie, miniaturowe silniki DC (obraz 4) o średnicy od 13 mm do 15 mm.

Wykorzystanie elastycznych miniaturowych silników DC w salonach tatutażu i gabinetach kosmetycznych może wydawać się niecodzienne, ale wymagane tutaj charakterystyki są także pożądane w innych obszarach, zwłaszcza, że kompaktowe wersje z komutacją z metali szlachetnych posiadają szacowaną żywotność do 10 tysięcy godzin pracy. Silniki o średnicach od 6 do 22 mm idą w parze z szerokim wyborem komponentów standardowych, takich jak enkodery wysokiej rozdzielczości, precyzyjne przekładnie i elementy sterowania. Produkty standardowe podlegają modyfikacji dla zastosowań specjalnych. Najpowszechniejsze przykłady takich modyfikacji to kompatybilność z wymaganiami zastosowań próżniowych, poszerzony zakres temperatur, zmodyfikowane wały, napięcia, złącza lub wtyki itp.. Tym samym typowe zastosowania możemy znaleźć w technologii medycznej, optyce precyzyjnej i telekomunikacji a także w automatycznych maszynach do układania, w robotyce i przemyśle lotniczym.

Obraz 4 Miniaturowe silniki DC o małych średnicach wykorzystywane są w urządzeniach o wielkości długopisu, służących do makijazu permanentnego.

Fot. 4. Miniaturowe silniki DC o małych średnicach wykorzystywane są w urządzeniach o wielkości długopisu, służących do makijazu permanentnego.

Tatuaż, czyli nanoszenie na skórę barwnych wzorów, posiada w wielu kulturach tysiącletnią tradycję. Liczne tatuaże znaleziono na przykład na mumii „człowieka z lodu” – „Ötzi” – pochodzącej z epoki kamienia sprzed około 5300 lat. Archeolodzy odkryli także tatuaże na mumii egipskiej kapłanki Amunet, sprzed 4 tysięcy lat. Archaiczne metody tatuowania były niezwykle bolesne; wzory nanoszono na skórę przy pomocy drewnianych narzędzi, ludzkich kości, zębów rekina lub kolców. Obecnie zabiegi te są mniej bolesne, a co ważniejsze, bardziej higieniczne. Dotyczy to w szczególności nowoczesnych maszynek do tatuażu, które działają z najwyższą precyzją dzięki opisanym tutaj miniaturowym napędom i pozwalają na ergonomiczną pracę.

Zatrudniająca 1800 osób Grupa FAULHABER specjalizuje się w konstrukcji, produkcji i dystrybucji precyzyjnych miniaturowych i zminiaturyzowanych napędów, komponentów serwomotorów oraz elektronicznych sterowników napędów o mocy wyjściowej do 200 W. Firma zajmuje się realizacją rozwiązań projektowanych pod wymagania klienta oraz oferuje szeroki wybór produktów standardowych, takich jak silniki bezszczotkowe, miniaturowe silniki DC, enkodery czy sterowniki ruchu. Marki Grupy FAULHABER są uznawane na całym świecie za synonim najwyższej jakości i niezawodności w kompleksowych i wymagających obszarach zastosowań, takich jak technologia medyczna, automatyka i pozycjonowanie, optyka precyzyjna, telekomunikacja, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz robotyka. Od miniaturowych napędów o średnicy 1,9 mm po silny, miniaturowy silnik DC 44 mm, który można łączyć z różnymi precyzyjnymi przekładniami, firma oferuje niezawodne rozwiązania systemowe do wielu zastosowań.


Wszystkie obrazy. FAULHABER


Firma FAULHABER
specjalizuje się w konstrukcji, produkcji i dystrybucji wysokoprecyzyjnych małych i miniaturowych napędów, podzespołów serwo oraz układów elektronicznych napędów o mocy do 250 W. Gama produktów obejmuje silniki bezszczotkowe, silniki miniaturowe DC, enkodery oraz kontrolery ruchu. Ponadto FAULHABER oferuje rozwiązania dostosowane specjalnie do potrzeb klientów oraz kompletne rozwiązania dla dziedzin takich jak technologia medyczna i laboratoryjna, automatyka i robotyka, optyka precyzyjna, przemysł lotniczy i inne branże. Firma FAULHABER zatrudnia ponad 1800 pracowników na całym świecie.
www.faulhaber.com


FAULHABER Polska sp. z o.o.
Ul. Górki 7
60-204 Poznań
Polska
Sales Departement
Phone : +48 61 278 72 53
Fax : +48 61 278 72 54
info@faulhaber.pl


Dr. Fritz Faulhaber GmbH & Co. KG
Daimlerstraße 23/25
71101 Schönaich
Germany
REBMANN Kristina
Phone : +49 7031 638 – 148
Fax : +49 7031 638 – 333
kristina.rebmann@faulhaber.de


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *