Diagnostyka

Termografia i kompleksowe monitorowanie procesów formowania na gorąco. Przemysł motoryzacyjny.

By  | 

Niemiecka firma Selmatec Systems przy współpracy z Fluke Process Instruments opracowała zestaw systemów kontroli jakości do procesów formowania na gorąco. Jej portfolio obejmuje systemy do kontroli procesów bezpośrednich, pośrednich i realizowanych w technologii PCH (pressure controlled hardening). Dostępne są rozwiązania dla różnych faz procesów: wykrywania podwójnych półfabrykatów, kontroli położenia półfabrykatów przed i po nagrzewaniu oraz znajdujących się w prasie, monitorowania temperatury półfabrykatów przed i po fazie formowania oraz monitorowania temperatury rolek popychaczy. Oprócz sensorów wizyjnych w systemach tych wykorzystywane są pirometry Raytek MI3 i skanery Raytek MP150 produkowane przez Fluke Process Instruments.

8702-selmatec_systems_pch_mod

Rys.: obszary pomiarowe są sprawdzane w czasie rzeczywistym. Sekwencje automatyczne mogą być konfigurowane dla alarmów, wyładowania półfabrykatu i przestoju linii technologicznej. Procedury dla różnych części są archiwizowane.

Skanery umożliwiają monitorowanie półfabrykatów przesuwających się na linii technologicznej oraz obrobionych detali. Skanując z częstotliwością 150 Hz, generują one obrazy termiczne pozwalające ocenić jednorodność rozkładu temperatury, integralność półfabrykatów (różnice grubości, zachodzenie na siebie materiału), parametry pieca, zużycie matrycy i wydajność cyklu chłodzenia. Wykrywane są nawet najmniejsze punkty gorąca lub zimna. Gdy detale nie spełniają założonych parametrów, system może automatycznie wygenerować alarm i wyładować półfabrykat. Pozwala to skrócić czas przestoju, ponieważ proces technologiczny może być zazwyczaj kontynuowany bez zatrzymania. System monitoruje 100% przetworzonych detali. Pomiar temperatury spełnia wymogi normy CQI-9 HTSA przy dokładności równej ±1%. Cały system zapewnia kompatybilność ze wszystkimi markami kontrolerów, w tym m.in. z S7-1500. Może być integrowany w standardzie OPC lub w dowolnych sieciach użytkownika. Dzięki otwartemu, skalowalnemu środowisku programowemu i sprzętowemu, wszystkie systemy Selmatec dają możliwość dalszej adaptacji, np. integrowania dodatkowych przetworników pozwalających bardziej szczegółowo ocenić wygląd skomplikowanych detali.


O firmie Fluke Process Instruments
Fluke Process Instruments zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą kompletnej linii przyrządów do pomiaru i profilowania temperatury w podczerwieni dla aplikacji przemysłowych, utrzymania systemów i kontroli jakości. Nasze produkty, sprzedawane na rynku globalnym pod markami Raytek, Ircon i Datapaq odzwierciedlają ponad 125-letnie doświadczenie w zakresie produkcji najlepszych na świecie narzędzi i przyrządów do pomiaru temperatury.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.flukeprocessinstruments.com.


O firmie Fluke
Korporacja Fluke, założona w 1948 roku jest światowym liderem w produkcji kompaktowych, profesjonalnych elektronicznych przyrządów pomiarowych. Odbiorcami aparatury Fluke są technicy, inżynierowie i metrologowie zajmujący się instalacją, rozwiązywaniem problemów i zarządzaniem aparaturą przemysłową, elektryczną i elektroniczną oraz wykonującymi kalibrację urządzeń.

Raytek, Ircon, Datapaq i Fluke to znaki handlowe zarejestrowane przez Fluke Corporation. Nazwy rzeczywistych firm i produktów wymienione w niniejszym dokumencie mogą być znakami towarowymi ich właścicieli.


Fluke Process Instruments
Raytek GmbH
Blankenburger Str. 135
13127 Berlin
Germany
Bugnard Clothilde
Phone : +49 (30) 478008-420
Fax : +49 (30) 4710251
clothilde.bugnard@fluke.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *