Napędy i sterowanie

Towarzystwo DNV GL certyfikuje materiał łożyskowy Super-TF NSK

By  | 

Międzynarodowe akredytowane towarzystwo klasyfikujące i rejestrujące DNV GL potwierdziło, że łożyska wałeczkowe i kulkowe wykonane z materiału Super TF NSK, mające bezpośrednie znaczenie dla niezawodności systemów stosowanych w energetyce wiatrowej, charakteryzują się znacząco wyższymi wartościami obciążalności dynamicznej. Dzięki temu okres eksploatacji łożysk Super TF w aplikacjach turbin wiatrowych został podwojony.

11311_NSK-TF-Series-CRB-TRB-DGBB

Rys. 1. Towarzystwo DNV GL potwierdza, że łożyska toczne wykonane z materiału Super-TF osiągają znacząco dłuższy okres eksploatacji w porównaniu do zwykłych łożysk tocznych.

Łożyska toczne w systemach energetyki wiatrowej muszą charakteryzować się bardzo długim okresem eksploatacji w ciężkich warunkach pracy. Aby sprostać temu wyzwaniu, firma NSK zdecydowała się opracować wyjątkowo wytrzymałą stal łożyskową Super Tough (Super -TF), zastrzeżony materiał do użytku w aplikacjach charakteryzujących się występowaniem bardzo wysokich obciążeń.

Szukając możliwości uzyskania niezależnego certyfikatu dla nowego materiału, NSK zwróciła się do uznanego instytutu badawczego DNV GL w celu weryfikacji łożysk tocznych wykonanych ze stali Super TF z normą ISO 281:2001 (Łożyska toczne –  wartości obciążeń dynamicznych i trwałość nominalna). Weryfikacja potwierdziła opublikowaną przez firmę NSK specyfikację materiału, a oświadczenie o zgodności datowane na 15.11.2107 poświadcza, że w przypadku wykorzystania stali Super TF można zwiększyć bazową wartość obciążalności dynamicznej o 23% dla łożysk wałeczkowych i 26% dla łożysk kulkowych. Wartości te odpowiadają podwojeniu okresu trwałości zmęczeniowej łożysk Super TF w porównaniu do łożysk standardowych.

Producenci OEM systemów energetyki wiatrowej oraz ich klienci mają teraz pewność, że łożyska NSK Super TF zapewniają znacznie wydłużony okres eksploatacji. Nowe produkty są więc idealnie dopasowane do tych ekstremalnie wymagających zastosowań, gdzie specyfikacje łożysk wymagają okresu eksploatacji do 220 000 godzin bez przeprowadzania poważniejszych prac konserwacyjnych.

Jednym z głównych czynników zwiększających wytrzymałość materiału Super-TF jest jego udowodniona zdolność do ograniczania indukowanego powierzchniowo zużycia związanego z zanieczyszczeniem środka smarnego. Dodatkowo materiał ten eliminuje lub opóźnia wystąpienie tzw. białych struktur (ang. WEC, white etching cracks).  Są to niespecyficzne symptomy uszkodzeń, które formują się pod powierzchnią materiału i mogą prowadzić do przedwczesnego uszkodzenia łożyska.  W serii testów firma NSK wykazała, że materiał Super-TF wydłuża okres eksploatacji przed pojawieniem się oznak uszkodzeń.


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *