Automatyka i mechanika

Ustawianie narzędzi z jakością HAIMER

By  | 

Wraz z przejęciem firmy Microset GmbH, grupa HAIMER stała się kompletnym dostawcą systemów wspomagających gospodarkę narzędziową. Przyrządy do pomiaru i ustawiania narzędzi Microset spełniają najwyższe stadardy grupy HAIMER i jednocześnie zaspokajają potrzeby zdecydowanej większości operatorów maszyn sterowanych numerycznie..

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Efektywna obróbka wymaga mocnych obrabiarek i wysoce precyzyjnej technologii mocowania narzędzi, a to z kolei gwarantuje, że precyzja przenoszona jest od samego wrzeciona aż po ostrza pracującego narzędzia. W ciągu ostatnich kilku lat HAIMER, jako europejski lider w dziedzinie technologii mocowania narzędzi, stał się kompletnym dostawcą systemów narzędziowych.

Dyrektor Zarządzający i Prezes Grupy Haimer Andreas Haimer podsumowuje rozwój w następujący sposób: „Po niedawnym przejęciu firmy Microset GmbH od DMG MORI i poszerzeniu portfolio produktów jesteśmy w stanie zaoferować cały szereg produktów z jednego źródła”.

Szczególnie ważne dla niego było to, że urządzenia do pomiaru i ustawiania narzędzi Microset spełniają bardzo wysokie standardy jakości HAIMER. Andreas Haimer wyjaśnia, że nie ma wątpliwości, że jakość spełni oczekiwania klietów, ponieważ „wszystkie urządzenie Microset – począwszy od modeli wejściowych, aż do w pełni zautomatyzowanych maszyn pomiarowych – wyróżniają się najwyższej klasy budową, idealną ergonomią, a także są łatwe w obsłudze. Konstrukcja korpusu z najwyższej klasy żeliwa w naturalny sposób redukuje potrzeby częstej kalibracji urządzenia i tym samym pozwala skupić się na innych problemach produkcyjnch.

Wysokiej klasy urządzenia z napędem liniowym
Jednym z najważniejszych urządzeń w portfolio jest seria VIO. Jest to jedyna seria maszyn na rynku z liniowym napędem, umożliwiającym szybkie i precyzyjne ustawienie wstępne narzędzi wiertarskich, frezarskich i tokarskich. Napęd bezpośredni w osi X oraz osi Z oferuje użytkownikowi bardzo dynamiczne, precyzyjne i zarazem powtarzalne pozycjonowanie nawet w przypadku narzędzi wielkogabarytowych. Powtarzalność na poziomie +/- 2 μm potwierdza wysoki stopień wykonania tych urządzeń. Przyspieszenie prędkości napędu liniowego pozwala zagwarantować zwiększenie wydajności aż o 25% w procesie obróbki – a wszystko to przy zachowaniu dobrego stosunku ceny do wydajności.

Wszystkie urządzenia serii HAIMER Microset VIO mają modułową konstrukcję, która pokrywa szerokie spektrum potrzeb klientów. Możliwy jest pomiar narzędzi, które ważą do 160 kg i mają średnicę oraz długość pomiaru aż do 1000 mm. W zależności od potrzeb urządzenia można zmodernizować do w pełni zautomatyzowanych maszyn CNC ze zintegrowaną technologią mocowania termokurczliwego HAIMER. Unikalny design zapewnia ergonomiczną funkcjonalność, a to z kolei gwarantuje łatwą obsługę urządzenia dla operatora. Dotyczy to zarówno dostępu do wrzeciona, jak i centralnego panelu sterowania.

Innowacyjna, jednokierunkowa obsługa umożliwia ręczny lub automatyczny pomiar i jednocześnie gwarantuje precyzyjne pozycjonowanie μm. Wreszcie, maksymalna efektywność podczas procesu produkcyjnego jest możliwa dzięki szybkiemu i dokładnemu pomiarowi, a to z kolei dzięki oprogramowaniu do edycji obrazu Microvision VIO. Pomiar narzędzia jest jeszcze łatwiejszy przy użyciu dużego, płaskiego monitora o wysokiej rozdzielczości.

Nawet proste urządzenia gwarantują najwyższą precyzję
Seria HAIMER Microset UNO koncentruje się na precyzyjnym ustawieniu narzędzi, a także na niezawodności dla użytkownika. Z uwagi na wielorakość opcji serii UNO możemy zaoferować bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Obok dotykowego ekranu, technologii chipowania RFID i możliwości transmisjo danych dla wszystkich konwencjonalnych systemów sterowania, opcje wyposażenia obejmują także ulepszenia, takie jak autofocus lub automatyczny napęd. Różnica między urządzeniem autofocus UNO, a ręczną wersją to możliwość automatycznego wyszukiwania i pomiaru krawędzi tnącej za pomocą systemu sterowania CNC w osi C. W przypadku narzędzi z wieloma krawędziami tnącymi ta opcja jest sprawdzonym sposobem na oszczędzanie czasu. Ponadto, automatyczna wersja napędu ustawia różne płaszczyzny w osi z i automatycznie zbliża się do osi x. Użytkownik nie potrzebuje specjalnych umiejętności, ponieważ po naciśnięciu przycisku urządzenie samodzielnie mierzy narzędzia złożone z wieloma krawędziami i poziomami. W razie potrzeby obie wersje mogą być również obsługiwane ręcznie, jak w modelu standardowym.

Maszyny serii UNO są dostępne w dwóch różnych rozmiarach. Seria rozpoczyna się od UNO 20/40 z maksymalną długością narzędzia 400 mm na osi Z; UNO 20/70 ma maksymalną długość 700 mm. Oba wersje są dostępne jako urządzenia stołowe z płaskim ekranem 19 „, opcjonalnie dostępny jest także 22-calowy lub 23-calowy ekran dotykowy oraz szafa systemowa dla podniesienia komfortu użytkowania. Przy użyciu metody snap-gauge nawet standardowe modele umożliwiają mierzenie narzędzi o średnicy do 100 mm Przy użyciu adapterów wrzeciona, które konfigurują bazę stożkową SK50, możliwe jest również stosowanie najpopularniejszych interfejsów takich jak HSK, Capto, VDI, KM lub BMT

Termicznie stabilna konstrukcja z żeliwa
Konstrukcja z żeliwa zoptymalizowana i dopasowana metodą elementów skończonych FEM jest solidnym fundamentem przyrządów do wstępnego ustawiania narzędzi Mircoset. Bardzo sztywna podstawa z 3-punktowym systemem podparcia zapewnia stabilne i bezpieczne pozycjonowanie maszyny i zapewnia całkowitą łatwość konfiguracji, zapewniając jak najwyższą elastyczność produkcji. Dodatkowe funkcje, takie jak kamera inspekcyjna oraz opcjonalna „dokładna regulacja” dodatkowo zwiększają funkcjonalność urządzeń.

Dzięki funkcji „release-by-touch” (inteligentna kontrola czujników do pomiaru osi X i Z), seria UNO wyznacza nowe standardy dla urządzeń do pomiaru i ustawiania narzędzi, ułatwiając korzystanie z nich. Microvision UNO oferuje operatorom intuicyjną funkcjonalność, która zapewnia bardzo dokładne wyniki pomiarów. Okno precyzyjnego ustawiania ostrości zwiększa dokładność i zapewnia także dokładność pomiarów dla najbardziej złożonych narzędzi. Seria UNO może być także doposażona w opcje jak np. drukarka termiczna, system mocowania próżniowego, druga kamera do wstępnego ustawiania narzędzi tokarskich i bardzo precyzyjny trzpień ISS z bezpośrednim adapterem mocującym (dokładność 2 μm).

Andreas Haimer podsumowuje: „Microset oferuje wysoce wydajną alternatywę i rozwiązanie każdemu klientowi, który chce zakupić coś nowego w dziedzinie wstępnego ustawiania narzędzi. Nawet jeśli obecnie klienci wykorzystują inne urządzenia, zakup nowego presettera zwróci się przy kolejnych inwestycjach w obrabiarki. Można w ten sposób zapobiec długim okresom oczekiwania na narzędzia, a także uniknąć awarii obrabiarki. Łatwa i intuicyjna obsługa maszyn gwarantuje, że nawet w trybie trzyzmianowym urządzenia mogą być obsługiwane przez każdego pracownika. W skrócie, aby móc korzystać z urządzeń Microset nie są wymagane wielotygodniowe szkolenia, a same urządzenia nie wymagają specjalnie klimatyzowanych pomieszczeń pomiarowych w celu uzyskania powtarzalnych wyników „.


 

O firmie HAIMER:
HAIMER jest średniej wielkości firmą rodzinną, zlokalizowaną w Igenhausen (w okolicach Augsburga, Bawaria), w Niemczech. Projektujemy, produkujemy i sprzedajemy innowacyjne rozwiązania charakteryzujące się wysokim stopniem precyzji. Wykorzystywane są one głównie w obróbce metali, najczęściej w przemyśle samochodowym, lotniczym, a także energetycznym. W naszej ofercie poza szeroką ofertą uchwytów narzędziowych różnych typów znaleźć można także urządzenia do mocowania termokurczliwego, wyważarki przemysłowe, czujniki 3-D, a także wysokiej jakości narzędzia skrawające i adaptery wykorzystywane do mocowania tarcz szlifierskich.
Spośród ok. 500 osób zatrudnionych na całym świecie, 350 ulokowanych jest w naszej fabryce w Igenhausen, gdzie przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i wysokiego poziomu automatyzacji wytwarzamy nasze wyroby. Nasz doświadczony, dynamiczny i wysoce wykwalifikowany personel gwarantuje najwyższą jakość i wiedzę o produkcie, którą definujemy jako „wyprodukowane przez Haimer” („made by Haimer”). Jesteśmy także firmą, która kształci młodzież – każdego roku ok. 40 uczniów pobliskiej szkoły technicznej odbywa praktyki w naszym zakładzie, zdobywając wiedzę na temat nowoczesnych technik wytwarzania. Dzięki takim podejściu kształcimy przyszłe kadry naszej firmy, a także realizujemy społeczny obowiązek rozwoju młodzieży.
Jako Europejski lider w produkcji uchwytów narzędziowych, z dzienną wydajnością na poziomie ok. 2000 szt. każdego dnia dbamy, aby nasze wyroby zachowywały swoją przewagę nad produktami konkurencji. Z tego tytułu, każdego roku inwestujemy pomiędzy 8 ÷ 10% naszych przychodów w badania i rozwój nowych technologii. Każdego dnia staramy się być lepsi i realizujemy filozofię:
Jakość Wygrywa (Quality Wins).


Haimer GmbH
Weiherstr.21
86568 Igenhausen
Völker Tobias
Phone : +49 (0) 82 57 / 99 88-0
Fax : +49 8257 1850
tobias.voelker@haimer.de


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *