IT

Wirtuozi ziemniaka stawiają na cyfryzację. Frytki pod nadzorem systemu IT

By  | 

Wirtuozi ziemniaka stawiają na cyfryzację. Frytki, którymi zajada się rzesza Polaków znalazły się pod nadzorem systemu IT.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Lęborskiej firmie Farm Frites Poland SA produkowane są ukochane frytki niezliczonej rzeszy Polaków. Cienkie, złociste, serwowane są w czerwonych, kartonowych opakowaniach, oznakowanych żółtą literą „M”. Ta założona w 1993 r. fabryka zaopatruje w swoje wyroby m.in. sieć restauracji McDonald’s.

zdjęcie_FF_1

Frytki to nie wszystko. Lęborska firma ma w rękawie jeszcze kilka asów. Jako pierwsza w Polsce uruchomiła masową produkcję placków ziemniaczanych i od lat zajmuje pozycję lidera w branży mrożonych produktów z najpopularniejszego nad Wisłą warzywa. Spółka zatrudnia ponad 200 osób i przetwarza rocznie ponad 200.000 ton ziemniaków. W 2007 roku pracownicy czuwający nad procesem metamorfozy ziemniaków w podłużne przysmaki, które najczęściej oglądamy na plastikowych tackach w towarzystwie hamburgerów i gazowanych napojów, byli świadkami jednego z największych wydarzeń w historii fabryki. Z hali zniknęło aż 70 proc. starych, zasłużonych urządzeń, a w ich miejsce na linii produkcyjnej stanął nowoczesny sprzęt z najwyższej półki. Farm Frites udała się na zakupy i zainwestowała niebagatelne sumy w modernizację, co pozwoliło znacznie zwiększyć wydajność fabryki.

Ziemniak pod nadzorem

Inwestycje Farm Frites nie skończyły się na kupnie nowych maszyn. Zarząd spółki doskonale zdaje sobie sprawę, że w zmieniającej się gospodarce najważniejsza jest cyfryzacja, dlatego postanowił zaprzęgnąć do pracy profesjonalne narzędzia IT. Tak właśnie pod strzechy fabryki trafił system ERP „QAD”, który od jakiegoś czasu czuwa nad zarządzaniem całością zasobów przedsiębiorstwa. System ten znajduje się w ofercie DSR SA, specjalizującej się w zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych dla produkcji. Na tym jednak nie skończył się apetyt przetwórców ziemniaka. Ich potrzeby okazały się znacznie większe, o czym świadczy fakt, że do niedawna magazyn wyrobów gotowych firmy był zinformatyzowany w niewielkim stopniu (korzystano z zaawansowanego systemu QAD WMS wyłącznie do numerowania palet), a w magazynie surowców do prowadzenia przyjęć i wydań materiałów korzystano arkuszy kalkulacyjnych, co uniemożliwiało m.in. kontrolowanie zrealizowanych transakcji czy śledzenie partii/serii.

Wytwórca wyrobów ziemniaczanych, po implementacji systemu QAD, w partnerstwie z DSR SA konsekwentnie realizuje plan wdrażania jego kolejnych rozszerzeń. By usprawnić pracę magazynów i zyskać pełną kontrolę nad przechodzącym przez nie towarem, zdecydowano się sięgnąć po moduł Eagle RF Express, przeznaczony do zarządzania gospodarką magazynową. Posiada on funkcję automatycznej identyfikacji (ADC/RF) i generowania kodów kreskowych w czasie rzeczywistym. Wspiera w osiągnięciu celów związanych z weryfikacją kosztów pracy, dokładności inwentarza, wydajności i produktywności. Korzystając z funkcji zbierania danych w czasie rzeczywistym i drukowania etykiet, użytkownicy mogą poprawić wydajność procesów związanych z wysyłaniem i odbieraniem towarów. Moduł, za pośrednictwem Internetu, dostarcza również informacje o stanie magazynów i historii poszczególnych elementów inwentarza, co ułatwia podejmowanie lepszych decyzji kadrze menadżerskiej.

Przebieg wdrożenia

Przygotowania do wdrożenia modułu Eagle RF Express™ firma z Lęborku rozpoczęła od weryfikacji poprawności wprowadzenia do systemów QAD indeksów dla wszystkich przetwarzanych surowców oraz uruchomienia w nim zaawansowanych funkcjonalności zleceń zakupu, wraz z komponentem konsygnacyjnym.

Kolejnym krokiem była instalacja samego Eagle RF Express™, który równolegle obsługuje przyjęcia surowców na Zlecenia Zakupu i w pierwszej fazie wydania tychże surowców. Następnie uruchomiono dyskretne zlecenia robocze w systemie ERP i wydawanie do nich surowców w nowym module.

Byłem świadomy naszej sytuacji w zakresie gospodarki magazynowej i wiedziałem co chcę osiągnąć. Po dokładnej analizie możliwości modułu przekonany, że dla płynnego funkcjonowania całego zakładu produkcyjnego była to jedna z najważniejszych inwestycji, więc z łatwością udało mi się przekonać do niej zarząd spółki — wspomina okoliczności wdrożenia modułu Tadeusz Szkudlarek, Logistics Manager w Farm Frites Poland S.A.

Obecnie spółka z powodzeniem korzysta z wszystkich standardowych funkcji moduł Eagle RF Express™. Podczas jego implementacji nie było potrzeby wprowadzania znaczących zmian w standardzie oprogramowania. Ważnym elementem okazałą się obsługa kodów SSCC wg standardu GS1.Obecnie, Eagle RF Express™ wraz z systemem QAD nadzorują wszystkie procesy magazynowe w Farm Frites Poland S.A., począwszy od przyjęć dostaw surowców poprzez produkcję, sprzedaż i obsługę klienta na sprzedaży kończąc. Za pośrednictwem nowego modułu każdego dnia rejestrowanych jest ponad 2 tysiące transakcji.

Dokładne zdefiniowanie celów projektu, znajomość specyfiki klienta oraz doświadczenie zespołu dały oczekiwany efekt w postaci łatwo mierzalnych rezultatów — podsumowuje wdrożenie Piotr Rojek z DSR.

Efekty wdrożenia

Tadeusz Szkudlarek pytany o to, czy funkcja nadawania kodów kreskowych w czasie rzeczywistym i monitorowanie dostarczanych do fabryki materiałów produkcyjnych pomogły usprawnić jej funkcjonowanie, zwraca uwagę, że optymalizacja procesów magazynowych to najlepsza rzecz, jaka od dawna miała miejsce w zarządzanym przez niego obszarze i jedna z najważniejszych z punktu widzenia płynnego funkcjonowania całej fabryki.

Wdrożenie modułu dało nam możliwość pełnej kontroli i optymalizacji pracy przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to gwarancją sukcesu. Natomiast, świadoma współpraca wszystkich pracowników i codzienne dążenie do doskonałości dopełnione właściwymi narzędziami IT bardzo nas do niego przybliżają —  tłumaczy Szkudlarek.

Implementacja systemu Eagle RF Express™ przełożyła się na następujące korzyści:

• mobilność oraz dostęp transakcji i ich wyniku w czasie rzeczywistym za pośrednictwem technologii Wi-Fi;
znaczącą poprawę jakości informacji uzyskana dzięki nieomylności czytniki kodów kreskowych;
• zmniejszenie pracochłonności obsługi transakcji magazynowych, która umożliwiła oddelegowanie realizowania transakcji wydań surowców na produkcji jej operatorom;
• pełna kontrola nad wszystkimi procesami magazynowymi dzięki natywnej współpracy systemu RF Expres z systemem QAD;
• rozwiązanie bazujące na wprowadzaniu danych do systemu ERP poprzez skanowanie kodów kreskowych wpłynęło na zwiększenie komfortu pracy;
• zmiana procesu przyjęcia dostawy umożliwiła lepszą koordynację współpracy z dostawcami;
• informacje na temat stanu ilościowego i jakościowego (status jakości) surowca pozwala korygować procesy planowania i zaopatrzenia;
• pełny dostęp do informacji o przepływie surowców poprawił świadomość rzeczywistych kosztów produkcji;
• zaobserwowano obniżenie ilości błędów w procesach magazynowych, redukcja błędów nastąpiła szczególnie po okresie przyzwyczajania się pracowników do nowego rozwiązania;
• ewentualne błędy wykrywane są szybciej, ponieważ ruchy magazynowe obserwowane są przez wszystkich pracujących w środowisku ERP;
• procesy magazynowe wykonywane są szybciej, a uwolniony dzięki temu czas wykorzystywany jest do weryfikacji stanu zapasów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *