Automatyka i mechanika

Współpraca receptą na sukces – kooperacja firm Nemitech i Bosch Rexroth

By  | 

Firma Nemitech Sp. z o.o., specjalizująca się w projektowaniu mechanicznym oraz automatyzacji procesu, wprowadziła na rynek automatyczną maszynę do cięcia gilz. Automatyczna krajarka umożliwia ciągłe cięcie, na dowolny wymiar, gilz papierowych. Maszyna pobiera elementy z magazynu, a następnie rozpoczyna proces cięcia segregując równocześnie użytki i odpady. Podstawowe dane wejściowe jej pracy to długość cięcia, rozmiar tulei oraz ilość użytków.

Jest to wyjątkowy projekt oparty na wysokiej jakości komponentach mechanicznych i niezawodnej automatyce. Ponadto podstawowym założeniem przy jej projektowaniu była integracja z innymi maszynami oraz wprowadzenie koncepcji Przemysłu 4.0.

Automatyczna krajarka została wyposażona w podzespoły elektromechaniczne firmy Bosch Rexroth, w tym m.in.: siłowniki EMC oraz moduł liniowy MKK, wprawiane w ruch przez silniki serwo z rodziny MSM. Pracą silników sterują kompaktowe serwonapędy IndraDrive CS, wyposażone w technologię Safety. Dodatkowo, do uzyskania ruchów obrotowych elementów tnących wykorzystano falowniki EFC5610 wraz z silnikami asynchronicznymi. Nad całością pracy maszyny czuwa sterownik ruchu XM21, posiadający wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe z serii S20. Zapewnienie komunikacji „człowiek – maszyna” zostało zrealizowane przy użyciu panelu HMI VR21. Co istotne, całym procesem można sterować za pośrednictwem tabletu lub smartfonu.

Kolejnym etapem owocnej współpracy firm Nemitech i Bosch Rexroth będzie zbudowanie maszyny do cięcia i przewijania – tzw. bobiniarki, z wykorzystaniem podzespołów marki Rexroth a następnie zintegrowanie jej z automatem do cięcia gilz.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *