Napędy i sterowanie

Zastosowanie śrub kulowych NSK zapewnia roczne oszczędności rzędu 266 000 €.

By  | 

W ramach Programu Wartości Dodanej AIP (Asset Improvement Program) firma NSK pomogła ostatnio producentowi części samochodowych w optymalizacji systemów napędowych centrów obróbczych, co przełożyło się na sześciokrotne wydłużenie okresu eksploatacji i zapewniło roczne oszczędności rzędu 266 000 €.

SONY DSC

Zdj. 1. Wysokie temperatury, chłodziwa, duże siły oraz wysoka precyzja: obrabiarki stawiają wyjątkowe wymagania śrubom kulowym. (Photo: iStock.com/Fertnig)

W fabryce w Hiszpanii produkującej samochodowe układy hamulcowe na rynek globalny 117 śrub kulowych ułatwia ruch liniowy oraz pozycjonowanie stołów i wymienników narzędzi w dużej liczbie centrów obróbczych CNC. Niemniej jednak ze względu na surowe wymagania i ciężkie warunki środowiska pracy zastosowane śruby kulowe osiągały średni okres eksploatacji wynoszący tylko 6 miesięcy. W konsekwencji nieprzewidziane przestoje generowały znaczące dodatkowe koszty, które zakład musiał ponosić.

Dostawca części samochodowych poprosił NSK o poradę ekspercką w celu ograniczenia częstotliwości występowania przestojów. W takich sytuacjach firma NSK oferuje wsparcie dla klientów w ramach swojego sprawdzonego Programu Wartości Dodanej AIP. Zespół firmowych specjalistów dokładnie zbadał bieżnie i warunki smarowania w trzech niesprawnych napędach liniowych w celu określenia przyczyn uszkodzeń. Rezultat: za znaczące skrócenie okresu eksploatacji odpowiada kombinacja wpływu wysokich obciążeń, wnikania cieczy obróbczych i wysokiej temperatury otoczenia.

Aby przezwyciężyć te problemy, NSK zaleciło użycie śrub kulowych, które zostały specjalnie opracowane do wysokich prędkości i obciążeń. Ta seria produktów posiada specjalnie opracowane nakrętki, które są dokładnie dostosowane do specyfikacji zastosowania i zapewniają większą sztywność osiową, nie tylko śruby kulowej, ale i całego zespołu napędowego, co poprawia precyzję maszyny. Co więcej, ponieważ napięcie wstępne rozkłada się na kilka kulek, okres użytkowania znacząco się wydłużył.

Zgodnie z zalecaniami NSK, śruby kulowe zostały wyposażone w firmowe, zastrzeżone, wysokowydajne uszczelnienia X1. Uszczelki te zapobiegają przedostawaniu się cieczy obróbczej do systemu linowego oraz uniemożliwiają zanieczyszczenie emulsji obróbczej lub cieczy chłodzącej centrum CNC przez środek smarny stosowany w śrubach kulowych. Uszczelnienie X1 posiada również doskonałe możliwości utrzymywania środka smarnego.

Optymalne smarowanie śrub kulowych w ciężkich warunkach pracy jest realizowane przez jednostkę samosmarującą K1, która zapewnia znaczące przedłużenie okresu przydatności środka smarnego, co ponownie przyczynia się do obniżenia kosztów konserwacji.

Dwie nowe śruby kulowe NSK zamontowano na zasadzie próby w centrach obróbczych w Hiszpanii. Rezultaty były bardzo pozytywne: okres użytkowania śrub kulowych zwiększył się o współczynnik 6, a co więcej – od momentu instalacji nie zanotowano wystąpienia awarii.

Dostawca części samochodowych korzysta obecnie z niższych kosztów części zamiennych i przede wszystkim ze znacząco mniejszej ilości przestojów w produkcji: całkowity roczny koszt oszczędności szacuje się na 266 000 €.

Ulepszenia śrub kulowych, takie jak stosowane przez ekspertów NSK, można zrealizować bez ponoszenia znacznych wydatków i bez zmiany struktury otaczającej obrabiarkę.

10813_BS-X1-Seal-Machine-Tool-500x500

Zdj. 2. Wysoko wydajne uszczelnienie X1 NSK skutecznie zapobiega przed wnikaniem zanieczyszczeń do śrub kulowych.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *