Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Zrób krok w stronę bezpieczeństwa – aluminiowe konstrukcje specjalne

By  | 

W dobie Przemysłu 4.0 i ciągłego dążenia do automatyzacji i cyfryzacji procesów wytwórczych, często zapominamy o zakładach, w których produkcja w głównej mierze opiera się na pracy człowieka. Nie wszystkie działania można bowiem skomputeryzować, a tam, gdzie się to nie uda, należy zadbać o przygotowanie najbardziej optymalnego – z punktu widzenia efektywności, wygody i bezpieczeństwa – stanowiska pracy. W takich przedsiębiorstwach, bywa że niemałych, z pozoru nieskomplikowane i mało znaczące konstrukcje, mogą okazać się kluczowe dla ich funkcjonowania. Oto przykłady niestandardowych realizacji firmy KRAUSE, które przyczyniły się do lepszego funkcjonowania zakładów produkcyjnych w branży kolejowej, motoryzacyjnej oraz spożywczej.

 

Schody na wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa

Współpracę z sektorem kolejowym firma KRAUSE rozwija praktycznie od początku funkcjonowania na polskim rynku, realizując różnorodne projekty zarówno dla branżowych liderów, jak i ich podwykonawców. Oferowane konstrukcje z jednej strony stanowią wygodne i bezpieczne stanowisko pracy oraz łatwy do niego dostęp, z drugiej zaś zapobiegają uszkodzeniom pojazdów w trakcie prowadzonych prac. Konstruktorzy KRAUSE podejmują się także realizacji zamówień, które wymagają projektowania specjalistycznych konstrukcji od podstaw, zgodnie z wytycznymi klientów. Tak było w przypadku współpracy z poddostawcą jednego z producentów cystern kolejowych, który złożył zamówienie na serię konstrukcji, umożliwiających pracownikom swobodny dostęp do górnej powierzchni zbiorników, celem prowadzenia w nich prac antykorozyjnych.

Zadanie było o tyle trudne, że zaprojektowane konstrukcje miały stanowić jedynie część gotowego stanowiska pracy, którego bazą była istniejącą już platforma robocza, usytuowana na wysokości ok. 3 m.

Wspólnie z Klientem decydowaliśmy się na trzystopniowe schody, które zostały na stałe przymocowane, za pomocą niezwykle wytrzymałych śrub, do platformy. Trudność tego zadania polegała dodatkowo na tym, że zaproponowana konstrukcja musiała dać się w łatwy sposób podnosić – by umożliwić wjazd cysterny kolejowej i jej instalację w określonym miejscu, a następnie opuszczać, by pracownicy mogli bezpiecznie i komfortowo dostać się na dach zbiorników – tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

Wymaganie to spełniły wytrzymałe zawiasy, dzięki którym konstrukcja mogła być obsługiwana przez zaledwie jednego pracownika. Z uwagi na zaproponowane rozwiązaniu konstrukcyjne oraz środowisko, w jakim schody miały być wykorzystywane, oczywiste było, że muszą zostać wykonane z niezwykle lekkiego, ale i wytrzymałego materiału.

Bez namysłu postawiliśmy na aluminium, które dobrze znosi trudy intensywnego, codziennego użytkowania w niesprzyjającym warunkach otoczenia. Wykonaliśmy z niego 3 komfortowe stopnie o kącie nachylenia 45° oraz szerokości 80 cm. Takie wymiary w zupełności wystarczyły, by zapewnić użytkownikom wygodę oraz bezpieczeństwo prowadzonych prac – dodaje ekspert.

Z uwagi na wysokość, na jakiej zawieszone miały zostać podesty, obowiązkowym elementem ich wyposażenia musiały być poręcze ochronne wyposażone w listwę kolanowa – wyjaśnia  ekspert. Zaprojektowane i dostarczone konstrukcje, w pełni odpowiedziały na potrzeby klienta i, regularnie serwisowane przez producenta, służą zleceniodawcy bez zarzutu.

 

Pomosty przejściowe usprawniające komunikację

Zastosowanie, w 1913 r. przez Henry’ego Forda, pierwszej ruchomej taśmy produkcyjnej w jego fabryce samochodów, zrewolucjonizowało przemysł. Wprowadzone rozwiązanie znacznie zwiększyło wydajność pracy i bezpośrednio przyczyniło się do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Produkcja, nazwana przez samego Forda masową, wytyczyła kierunki rozwoju branży samochodowej, choć też wielu innych, na kolejne dziesięciolecia. Dziś, w oparciu o linie montażowe działa niezliczona ilość zakładów, na terenie których zarządzanie pieszą komunikacją stanowi nie lada wyzwanie. Długie rzędy taśm produkcyjnych, będących przeszkodą dla pracowników, znacząco spowalniają przemieszczanie się, w efekcie czego mogą utrudniać nadzór nad przebiegiem procesu produkcyjnego. Niezbędne wówczas okazują się stacjonarne przejścia, które pozwalają na szybkie i bezpieczne poruszanie się po terenie zakładu.

Duże zróżnicowanie procesów produkcyjnych z reguły uniemożliwia wykorzystanie gotowych, dostępnych na ryku konstrukcji specjalnych. Przedsiębiorcy są więc zmuszeni do szukania „szytych na miarę” rozwiązań, które optymalizowałyby proces wytwórczy. Przykładem takiej realizacji, jest stacjonarne przejście nad liniami produkcyjnymi w fabryce artykułów spożywczych, bez którego niemożliwa byłaby zarówno sprawna komunikacja po jej terenie, jak i nadzór nad samą produkcją.

Zadaniem polegało na zaprojektowaniu lekkiej konstrukcji, która z jednej strony pozwalałaby na szybkie i swobodne przejście nad wszystkimi liniami, z drugiej zaś oferowałaby możliwość bezpiecznego zejścia pomiędzy poszczególnymi taśmociągami, celem bezpośredniego do nich dostępu. Realizacją zlecenia zajął się dedykowany zespół projektowy KRAUSE, który odpowiadał za prawidłowy przebieg współpracy z klientem oraz służył mu fachowym doradztwem na każdym etapie współpracy – od analiza wymagań oraz uwarunkowań otoczenia, przez opracowanie koncepcji wraz z dopracowaniem szczegółów technicznych konstrukcji, aż po jej montaż na miejscu.

Tak powstał stacjonarny pomost przejściowy o łącznej długości 37 metrów, który stanowił pieszy ciąg komunikacyjny nad 6 liniami produkcyjnymi. Został wykonany w oparciu o normę DIN ISO 14122, a wszystkie jego parametry dobrane były indywidualnie do potrzeb i warunków panujących w miejscu wykorzystania. Biorąc pod uwagę budowę linii produkcyjnych, platforma pomostu została umiejscowiona na wysokości 136 cm, co jednoznacznie determinowało wyposażenie jej w zarówno w schody, będące szybkim i bezpiecznym dostępem do niej, jak i system barierek ochronnych zintegrowanych z listwą na wysokości kolan – wyjaśnia Marek Banach.

Całość konstrukcji została wykonana z aluminium, które wyróżnia się niezwykle lekką wagą oraz wyjątkową wytrzymałością w wymagających warunkach otoczenia. Wymiary schodów, do produkcji których wykorzystano z kolei aluminium ryflowane, wyniosły 60 x 18 cm.

Dobrane w ten sposób parametry zagwarantowały wygodę i bezpieczeństwo wejścia i zejścia z platformy oraz zmniejszały ryzyko poślizgnięcia się lub upadku. Zaproponowany przez nas materiał oraz opatentowany system łączenia poszczególnych elementów konstrukcji, pozwoliły na szybki i sprawny jej montaż w docelowym miejscu wykorzystania. Sam pomost zaś w sposób optymalny rozwiązał problem komunikacji w zakładzie, skracając do minimum czas przemieszczania się pracowników bezpośrednio odpowiedzialnych za produkcję oraz oferując im szybki i bezpieczny dostęp do taśmociągów – dodaje ekspert KRAUSE.

 

Pojazdy wielkogabarytowe komfortowo obsłużone

Od wielu lat specjaliści niemieckiego producenta projektują różnorodne konstrukcje, które usprawniają, a niekiedy po prostu umożliwiają prace wykonywane na wysokości. Jedną ze znaczących realizacji była seria schodów jezdnych z platformą roboczą, wykorzystywanych do bezpośrednich prac związanych z obsługą pojazdów. Ze względu na lekką wagę oraz mobilność – zapewnioną przez rolki jezdne, konstrukcje takie świetnie sprawdzają się w zmiennym środowisku, w którym szybkość działania odgrywa kluczową rolę.

Zlecenie obejmowało wykonanie dwóch jednakowych konstrukcji, będących mobilnymi stanowiskami pracy na wysokości. Zgodnie z naszą ofertą, Klient mógł indywidulanie decydować o wymiarach platformy roboczej oraz wielkości poszczególnych stopni i kącie ich nachylenia. Miał także prawo wybrać materiał, z jakiego mają być zbudowane poszczególne elementy – wyjaśnia ekspert producenta.

W tym przypadku wspólnie zdecydowano się niemal wyłącznie na standardowe rozwiązania, przez co realizacja zlecenia przebiegła szybko i sprawnie. Szerokość schodów wyniosła 100 cm, głębokość 18 cm, a kąt ich nachylenia – zgodnie z zaleceniami normy DIN EN ISO 14122 – został określony na 45°. Wymiary platformy roboczej ustalono na 203 x 100 cm, co zagwarantowało swobodę ruchów i komfort pracownikom z niej korzystającym. Całość konstrukcji, zarówno schody, jak i platforma, zabezpieczona została systemem antypoślizgowych barierek ochronnych, wyposażonych w zintegrowane listwy na poziomie kolan. Zgodnie z wymaganiami klienta, wyposażono ją w 4 zwrotne rolki jezdne o Ø=160, które pozwalają na szybkie i nie wymagające użycia dużej siły przemieszanie zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Zaprojektowane oraz wykonane przez KRAUSE konstrukcje, optymalnie odpowiedziały na potrzeby użytkowników. Co więcej, jakość wykonania oraz zastosowane ergonomiczne rozwiązania, przyczyniły się do kolejnych zamówień klienta, które obejmowały zarówno produkty ze standardowej oferty producenta, jak i te, projektowane na indywidualne zamówienie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *