Druk 3D

4K dla 3D: igus oferuje wielomateriałowy druk dla wielofunkcyjnych komponentów

By  | 

Specjalista w dziedzinie motion plastics kontynuuje rozszerzanie swoich możliwości w zakresie druku 3D dla trwałych, odpornych na zużycie i złożonych komponentów

Jeśli element ma mieć kilka właściwości, to jego produkcja zazwyczaj odbywa się w kilku etapach. Taka produkcja może szybko stać się kosztowna przy niewielkich ilościach. Właśnie z tego powodu firma igus oferuje obecnie drukowanie wielomateriałowe przy użyciu nawet czterech materiałów. Dzięki temu wielofunkcyjne i odporne na zużycie części specjalne mogą być produkowane szybko oraz ekonomicznie w jednym etapie. W tym celu firma igus jeszcze bardziej rozszerzyła swoje możliwości w zakresie druku 3D oraz asortyment materiałów dla procesu FDM.

Druk 3D poszczególnych części odpornych na zużycie, z różnych materiałów, oferuje użytkownikowi duże możliwości w zakresie projektowania. Jednocześnie wielofunkcyjne komponenty znacznie skracają proces produkcji. Dlatego firma igus, od ubiegłego roku, oferuje produkcję trwałych części specjalnych z dwóch materiałów w obszarze druku wielomateriałowego. W ten sposób mogą być produkowane elementy odporne na zużycie, a jednocześnie elastyczne, jak również inteligentne części specjalne. Ta usługa została teraz poszerzona o motion plastics. igus może teraz wykorzystać do czterech materiałów w czasie jednego procesu produkcyjnego wielofunkcyjnych komponentów.

“W tym celu rozszerzyliśmy naszą produkcję druku 3D i obecnie oferujemy również nowe materiały, które mogą być przetwarzane specjalnie w druku wielomateriałowym” – wyjaśnia Tom Krause, Dyrektor Działu Produkcji Addytywnej w firmie igus GmbH. “Możemy produkować na przykład części do budowy wyposażenia, narzędzi lub maszyn specjalnych w sposób ekonomiczny, bez minimalnej ilości zamówienia, w ciągu zaledwie kilku dni”.

Druk wielomateriałowy dla łożysk o najlepszych specyfikacjach
Materiały igus do wielomateriałowego druku mają różne specyfikacje. Trybofilament iglidur sprawia, że komponenty mają niskie tarcie, są bezobsługowe i do 50 razy bardziej odporne na ścieranie niż zwykłe materiały do druku 3D. Dzięki iglidur I160-EL firma igus oferuje teraz nowy, elastyczny materiał, który może być drukowany w indywidualnym łożysku, na przykład, jako uszczelka. igumid P150, z drugiej strony, jest nowym filamentem do druku 3D dla druku wielomateriałowego, który zapewnia wysoką wytrzymałość na zginanie (87 MPa) komponentu. Specjalnie do produkcji addytywnej inteligentnych komponentów ze zintegrowanymi czujnikami, firma igus oferuje dwa kolejne inteligentne materiały: sigumid P i sigumid F. Ten ostatni jest nadrukowywany na łożysko i wysyła sygnał przez normalnie zamknięty styk, gdy osiągnięta zostanie granica zużycia. Natomiast sigumid P służy do ostrzegania o przeciążeniu łożyska. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem nacisku na łożysko zmienia się jego kształt, a tym samym opór. “Druk 4K umożliwia teraz połączenie wszystkich cech różnych materiałów – odpornych na zużycie, wytrzymałych, elastycznych i inteligentnych – w jednym złożonym elemencie”, podsumowuje Tom Krause.

Dzięki drukowi 3D 4K, wielofunkcyjne komponenty mogą być produkowane ekonomicznie i szybko podczas jednego etapu produkcji. (Źródło: igus)

Dzięki drukowi 3D 4K, wielofunkcyjne komponenty mogą być produkowane ekonomicznie i szybko podczas jednego etapu produkcji. (Źródło: igus)

Więcej informacji na temat druku wielomateriałowego można znaleźć na stronie:
https://www.igus.pl/info/multiple-component-3d-printing

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *