Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

ABB inwestuje w elektromobilność, budując nowe centrum rozwojowe

By  | 

ABB buduje nową globalną siedzibę główną i centrum badawczo-rozwojowe spełniające standardy zrównoważonego rozwoju, aby umacniać pozycję lidera w dziedzinie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

  • Inwestycja o wartości 10 milionów dolarów wzmocni pozycję ABB jako globalnego lidera w dziedzinie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.
  • Siedziba główna i centrum badawczo-rozwojowe powstaną na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Delft przy Heertjeslaan w Holandii do 2019 roku.
  • Obiekt będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie niezbędne do prowadzenia prac nad oprogramowaniem i sprzętem, architekturą produktów, interoperacyjnością i niezawodnością w skrajnych warunkach środowiskowych.
  • W pełni zrównoważony budynek wyposażony zostanie w liczne technologie ABB, od falowników fotowoltaicznych, po rozdzielnice i ładowarki pojazdów elektrycznych.

 

Warty 10 milionów dolarów obiekt o powierzchni 3600 m2, którego ukończenie zaplanowano na czerwiec 2019 roku, podkreśla zaangażowanie ABB w rozwój zrównoważonej mobilności. W ostatnim czasie ważnym dowodem uznania dla ABB w skali globalnej było sklasyfikowanie firmy przez magazyn Fortune na 8. miejscu wśród przedsiębiorstw, które „zmieniają świat” − za rozwój poczyniony w dziedzinie elektromobilności i ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja w nową siedzibę i centrum badawczo-rozwojowe wpisuje się w zaangażowanie firmy w przywództwo technologiczne i wyznaczanie standardów w zakresie zrównoważonej mobilności. Obiekt pozwoli nam przyspieszyć tempo badania i rozwijania produktów, abyśmy mogli jeszcze szybciej wprowadzać na rynek nasze innowacyjne rozwiązania – mówi Frank Muehlon, dyrektor biznesu ładowania pojazdów elektrycznych w ABB.

Budynek usytuowany w południowej części kampusu Uniwersytetu Technicznego w Delft pomieści do 120 osób. ABB sygnalizuje w ten sposób powrót swojego biznesu ładowania pojazdów elektrycznych do źródeł. Założyciele firmy Epyon (startupu zajmującego się ładowaniem pojazdów elektrycznych, zakupionego przez ABB w 2011 r.) byli absolwentami Uniwersytetu Technicznego w Delft.

W pracach nad stacjami ładowania ABB stawia przede wszystkim na interoperacyjność. Dlatego też budynek zostanie wyposażony w najnowsze technologie, zapewniające kompatybilność ładowarek ABB ze wszystkimi rodzajami pojazdów. Właśnie w tym celu zbudowano specjalne symulatory, a 95% prób będzie przeprowadzanych na cyfrowej kopii pojazdu wgranej do takiego urządzenia.

Symulator nie pozwala jednak na badanie samochodów i ładowarek w warunkach upalnej lub mroźnej pogody, dlatego ABB opracowuje specjalne komory klimatyczne, w których instalacje zostaną wystawione na działanie skrajnych warunków, w tym temperatury od -40 do +40 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności.

W obiekcie będą również prowadzone prace nad systemami ładowania dla szybko rozwijającego się segmentu autobusów elektrycznych. Pomieszczenia testowe będą na tyle duże, aby umożliwić wjazd autobusu miejskiego.

W ramach zaangażowania firmy ABB na rzecz życia bez zużywania zasobów Ziemi, kluczową kwestią było nie tylko zaprojektowanie budynku, w którym można by pracować nad zrównoważoną mobilnością, ale również takiego, który sam byłby w stu procentach zgodny ze standardami zrównoważonego rozwoju.

Ogrzewanie i chłodzenie kompleksu ABB będzie zapewnione dzięki połączeniu z elektrociepłownią geotermalną Uniwersytetu Technicznego w Delft. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne z falownikami ABB, przekształcającymi prąd stały uzyskany w ogniwach na prąd zmienny, który można wykorzystać do zasilania obiektu.

ABB wykorzysta w całym budynku również własne rozwiązania, w tym transformatory, rozdzielnice, produkty dla inteligentnych budynków i elementy zabezpieczeń, w tym wyłączniki instalacyjne, wyłączniki różnicowoprądowe, ograniczniki przepięć oraz akcesoria sterujące, sygnalizacyjne i pomiarowe.

Nowy budynek stanowi istotny krok w ciągłym rozwoju naszego biznesu ładowania pojazdów elektrycznych. Najważniejszym czynnikiem napędzającym rozwój technologiczny są utalentowane kadry. Nie moglibyśmy marzyć o bardziej inspirującej lokalizacji niż kampus Uniwersytetu Technicznego w Delft, gdzie będzie nas otaczało przyszłe pokolenie inżynierów elektryków i specjalistów w dziedzinie inżynierii przemysłowej − podsumowuje Frank Muehlon.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft nowy obiekt ABB zaoferuje praktyki jego studentom kształcącym się na poziomie magisterskim i doktoranckim.


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *