Robotyka / Sterowanie

ABB przejmuje Codian Robotics, czołowego producenta robotów typu delta

By  | 

Poszerzając swoje portfolio szybkich robotów przemysłowych, ABB będzie mogła skuteczniej wspierać wytwórców w zakresie precyzyjnej i higienicznej produkcji. Roboty typu delta to przy okazji bardzo skuteczne narzędzie w czasie pandemii.

Oferta Codian Robotics B.V., niderlandzkiego producenta robotów typu delta, obejmuje wyspecjalizowaną linię urządzeń wykorzystywanych w warunkach produkcyjnych, które wymagają precyzji oraz wysokich standardów higienicznych i sanitarnych. Przykładem takich sektorów jest branża spożywcza i farmaceutyczna.

Transakcja jest efektem coraz większego zaangażowania ABB w rozwijający się obszar robotów typu delta, które okazują się doskonałym rozwiązaniem na czas nowych, pandemicznych standardów i obostrzeń.

– Dzięki tej strategicznej inwestycji będziemy w stanie jeszcze lepiej wspierać naszych partnerów w modernizacji linii produkcyjnych. Urządzenia typu delta wyróżniają się wysoką precyzją oraz stanowią skuteczne narzędzie w stosowaniu dystansu społecznego. Nasz optymizm podzielają eksperci z AMA (Advanced Market Analitics), którzy prognozują, że w tym roku wartość rynku robotów typu delta wzrośnie o blisko 10 proc. – mówi Michał Kaźmierczak, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB w Polsce.

Robot do zadań specjalnych
Codian Robotics posiada wyróżniające się na rynku portfolio maszyn z higieniczną konstrukcją, która pozwala na bezpieczną obróbkę otwartej żywności. Obecnie większość robotów działających w przemyśle spożywczym nie została zaprojektowana z myślą o bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.

– Dostrzegamy duże zapotrzebowanie na roboty wykonujące czynności podnoszenia i umieszczania przy zachowaniu wysokich standardów higienicznych, których stosowanie dodatkowo wymusza pandemia COVID-19. Nasi klienci z sektora spożywczego, farmaceutycznego oraz logistyki wykazują szczególnie duże zainteresowanie potencjałem automatyzacji, która zapewni im sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw przy jednoczesnej ochronie pracowników – tłumaczy Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.

Dzięki tej inwestycji partnerzy ABB będą mieć możliwość zakupu zintegrowanych rozwiązań z jednego źródła, w ramach strategii „maszynocentrycznej robotyki”. Strategia ta integruje automatyzację maszyn i sterowanie robotami w ramach jednej platformy.

Kompletne rozwiązania
Siedziba główna Codian Robotics znajduje się w niderlandzkim Edei, gdzie zatrudnianych jest łącznie 20 osób. Dla klientów ważne jest to, że sprzedaż firmy nie będzie miała wpływu na prowadzone do tej pory projekty – Codian Robotics nadal będzie obsługiwać ich bezpośrednio.

– Ta transakcja doskonale wpisuje się w naszą strategię, która koncentruje się na wdrażaniu przełomowych technologii, wspierających naszych klientów w wykorzystaniu potencjału automatyki. To zwiększy ich elastyczność w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym – dodał Atiya.

Robot z innego świata
Najpopularniejszym robotem w portfolio ABB jest IRB 2400, który został opracowany zgodnie z duchem biomimikry. To metoda tworzenia projektów i konstrukcji w technologii odwołującej się do natury. Robot przemysłowy, który ma posiadać stawy nadgarstkowe, łokciowe i barkowe – jak człowiek – jest dobrym przykładem biomimikry.
Projektując systemy zrobotyzowane, inżynierowie często zwracają uwagę na struktury mięśniowo-szkieletowe zwierząt i ludzi. Ma to logiczne uzasadnienie.

– Projektując robota przeznaczonego do zadań, które dotychczas wykonywane były manualnie, oczywistym było czerpanie inspiracji z natury. Ma to szereg zalet, ale niekiedy może też ograniczać – zauważa Michał Kaźmierczak. – Tym, co sprawia, że robot delta jest fascynujący, to całkowite odejście od ograniczeń biomimikry. To wydajna, zoptymalizowana maszyna, inspirowana nie naturą, ale czystą matematyką i geometrią.

Włączenie Codian Robotics do rodziny ABB jest kolejnym krokiem w umacnianiu pozycji czołowego dostawcy zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań dla sektora wytwórczego. Zgodnych z filozofią Industry 4.0.

Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB jest pionierem w dziedzinie robotyki, automatyzacji maszyn i usług cyfrowych, dostarczającym innowacyjne rozwiązania dla wielu różnych branż, w tym motoryzacyjnej, elektronicznej i logistycznej. Jako jeden z największych na świecie producentów na rynku robotyki zrealizowaliśmy już ponad 400 000 zamówień na tego typu rozwiązania. Naszymi klientami są przedsiębiorstwa różnej wielkości, którym pomagamy w zwiększaniu produktywności i elastyczności, upraszczaniu procesów oraz poprawie jakości produkcji. Wspieramy je w procesie transformacji, której celem jest stworzenie fabryki przyszłości, w której poszczególne elementy są połączone i współpracują ze sobą. Biznes zatrudnia ponad 10 000 pracowników w ponad 100 zakładach w 53 krajach. www.abb.com/robotics

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 110 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com


Więcej informacji:
Biuro prasowe ABB w Polsce
Tel.: +48 606 155 255 / +48 730 866 966
E-mail: abb@inplusmedia.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *