Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Bezpiecznie i komfortowo w pracy, czyli na co zwrócić uwagę wybierając środki ochrony indywidualnej

By  | 

Przyczyny występowania wypadków przy pracy są przeróżne, najczęściej jednak dochodzi do nich z powodu nieuwagi pracownika. Zmęczenie, dekoncentracja lub chwila roztargnienia mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo własne oraz naszych współpracowników. Podstawę stanowią przepisy bhp — ich stosowanie pomaga zminimalizować możliwość wystąpienia niebezpieczeństw na stanowisku pracy oraz jest najlepszym drogowskazem podczas wyboru niezbędnych Środków Ochrony Indywidualnej.
Do części ciała, które wymagają szczególnej ochrony, zaliczamy głowę, kończyny górne i dolne. W zależności od wykonywanej pracy, a dokładnie ryzyka, jakie ze sobą niesie, powinniśmy je uzbroić w środki ochronne zgodne z normami bezpieczeństwa.

– Oznaczenia na produktach i zgodność z przepisami to podstawa. Co więcej, przy wyborze produktów bhp powinniśmy kierować się dopasowaniem do zagrożeń mogących wystąpić na danym stanowisku pracy. Te najczęściej występujące to uderzenie lub zderzenie z przedmiotem nieruchomym i w ruchu czy kontakt z ostrymi przedmiotami lub niebezpiecznymi substancjami. Kolejna ważna kwestia to konieczność uwzględnienia indywidualnych cech fizycznych pracownika, poprzez dobranie odpowiedniego rozmiaru produktów, w tym rękawic, okularów czy odzieży – mówi Ewa Paprocka, Product Manager Würth Polska.

Ochrona oczu i słuchu
Głowę i twarz należy chronić na wiele sposobów. W miejscach, gdzie istnieje możliwość bycia uderzonym przez spadające elementy lub uderzenia w nieruchomą powierzchnię należy nosić kaski ochronne. Tak samo ważna jest ochrona wzroku i słuchu. W przemyśle, laboratoriach czy w motoryzacji oczy powinny być chronione przed działaniem lotnych cząsteczek poruszających się z dużą prędkością. W tym celu Wurth Polska przygotował optymalne rozwiązanie zgodne z normą EN166, które zapewnia maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV (do 400 nm) oraz odporność na uderzenia F (45 m/s).

Okulary ochronne Ergo Top to produkt zaprojektowany z myślą o zabezpieczeniu oczu przed różnego rodzaju zagrożeniami mechanicznymi. Innowacyjna technologia oprawki zapewnia maksymalną ochronę i komfort, dzięki czemu okulary nie spadają z głowy. Równomierny rozkład nacisku na głowę powoduje, że są wyjątkowo wygodne w noszeniu, a regulacja nachylenia zauszników umożliwia optymalne dopasowanie do kształtu twarzy. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z okularami korekcyjnymi, dzięki konstrukcji, która nie naciska na ich ramki.

W przypadku ochrony słuchu należy pamiętać, że długotrwałe przebywanie w hałasie bez odpowiedniego zabezpieczenia może powodować trwałe upośledzenia oraz wpływać negatywnie na samopoczucie i jakość życia. Dlatego nie należy bagatelizować używania środków ochrony słuchu. Wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem są ochronniki słuchu WNA 100. Zapewniają skuteczną redukcję hałasu do poziomu bezpiecznego dla ucha, a dzięki opcji regulacji pałąka, z łatwością dopasujemy je do kształtu i wielkości głowy. Są przeznaczone dla osób pracujących m.in. w warsztatach, fabrykach, portach, stacjach kolejowych, czy budowach.

 

Ochrona dłoni
Środki ochrony rąk to przede wszystkim rękawice zabezpieczające dłonie przed otarciami, skaleczeniami, ekstremalnymi temperaturami czy kontaktem z toksycznymi substancjami. Jednym z bardziej uniwersalnych wariantów są rękawice montażowe FOOD F-100 wykonane z bezszwowej dzianiny powleczonej wysokiej jakości powłoką z pianki nitrylowej, atestowanej do kontaktu z żywnością. Charakteryzują się bardzo dobrym chwytem i czuciem drobnych elementów, dzięki czemu sprawdzą się w pracy, która wymaga precyzji. Rękawice można używać w branżach takich jak przetwórstwo owocowo-warzywne, centra dystrybucji żywności przemysł motoryzacyjny oraz w pracach montażowych.

Inną opcją są rękawice ochronne stworzone z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Rękawice montażowe Tigerflex® Plus Ecoline Zostały wykonane z wysokiej jakości włókien pochodzących z recyklingu butelek PET (88 proc. zawartości dzianiny), a ich opakowanie zbiorcze zostało wykonane w 100 proc. z materiałów ekologicznych. Te wyjątkowo wygodne rękawice chronią użytkownika przed uszkodzeniami, a dzięki elastycznej konstrukcji idealnie dopasowują się do dłoni, zapewniając wygodę i komfort podczas pracy. Produkt sprawdzi się w przemyśle, budownictwie, rolnictwie oraz w wielu innych branżach, gdzie wymagana jest ochrona rąk podczas pracy w trudnych warunkach.

Ochrona kończyn dolnych
Ze względu na częstość wystąpienia uszkodzeń ciała należy też chronić kończyny dolne. Pomocne będą wyjątkowo elastyczne, lekkie i komfortowe sandały ochronne Summer X S1P. Produkt posiada welurowy materiał wierzchni, kompozytowy nosek ochronny oraz wkładkę antyprzebiciową, która zapewnia wysokiej jakości ochronę. Sandały spełniają wymagania normy ISO EN 203455. Co więcej, dzięki wymiennej, wewnętrznej wkładce żelowej, idealnie dopasowują się do kształtu stopy.

Dodatkowe zabezpieczenie nóg zapewnią nakolanniki ochronne Basic Clear. Mogą okazać się szczególnie przydatne podczas wymagających prac remontowych i budowlanych. Nakolanniki wykonane są z trwałego tworzywa sztucznego, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Model marki Würth charakteryzuje się prostym designem, który pozwala na łatwe dopasowanie do różnego rodzaju odzieży roboczej. Szerokie, ergonomiczne wiązanie Neoprene® i elastyczne paski zapobiegają przecięciu i ześlizgnięciu się podczas pracy w ruchu. Dzięki certyfikacji zgodnie z normą EN 14404 gwarantują wysoki poziom ochrony kolan.


O Würth Polska
Würth Polska jest liderem w technice zamocowań i dystrybucji produktów dla profesjonalistów, obecnym na polskim rynku już 32 lata. To nowoczesna firma i wiarygodny, stabilny pracodawca, który zatrudnia ponad 750 pracowników, z czego ponad 500 w Dziale Sprzedaży podzielonym na 7 obszarów – Auto, Cargo (w tym Agro), Drewno, Budownictwo, Metal, Instalacje i Budownictwo Inwestycje. Würth Polska posiada 45 sklepów stacjonarnych oraz rozbudowany sklep internetowy, który zapewnia możliwość zakupów 24h na dobę bez wychodzenia z domu. Centrala firmy i nowoczesne centrum logistyczne znajdują się w Warszawie. Koncern prowadzi sprzedaż wyłącznie firmom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Więcej informacji o Würth Polska pod linkiem.

O grupie Würth
Grupa Würth została założona w 1945 r. w Niemczech. Obecnie składa się z ponad 400 samodzielnych firm, rozmieszczonych w ponad 80 krajach na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 83 tys. osób, z czego ponad 33 tys. to przedstawiciele handlowi. Würth to również ponad 3,7 mln klientów. Zgodnie z rocznym sprawozdaniem finansowym, w 2021 r. Grupa Würth osiągnęła łączną sprzedaż na poziomie 17,1 mld EUR.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *