Logistyka produkcji

Cyfrowe stacje lutownicze dla profesjonalistów Nowe rozwiązania marki JBC Tools.

By  | 

JBC TOOLS
JBC Tools jest czołowym europejskim producentem sprzętu lutowniczego przeznaczonego do użycia w dziedzinach wymagających dokładności i niezawodności: serwisowanie precyzyjnych urządzeń elektronicznych, linie produkcyjne, uczelnie, laboratoria, w których odbywa się prototypowanie. W katalogu TME znaleźć można wiele produktów JBC Tools, jednak stale pracujemy nad poszerzaniem naszej oferty. Poniżej przedstawiamy najnowsze artykuły producenta, które w ostatnim czasie wprowadziliśmy do sprzedaży. Asortyment ten jest dostępny bezpośrednio z naszych magazynów, dzięki czemu maksymalnie skraca się czas dostawy do naszych klientów.

Stacja lutownicza JBC-CA-2QF
Stację JBC-CA-2QF o mocy 130W wyposażono w lutownicę pistoletową JBC-AP250-A z umieszczonym na rękojeści podajnikiem lutowia. To jedno z wielu udogodnień pozwalających na sprawną pracę z urządzeniem. W stacji bazowej znajduje się wyświetlacz LCD oraz panel sterowania, który służy do regulacji temperatury, a także nawigacji w menu. W urządzeniu dostępne są opcje automatycznego uśpienia i wyłączenia urządzenia po zaprogramowanym czasie bezczynności, a także blokadę pracy stacji za pomocą kodu PIN. Zakres regulacji temperatury wynosi od 90°C do 450°C. Pozawala to pracować zarówno ze spoiwami ołowiowymi, jak i bezołowiowymi, co znaczy, że stacja sprawdzi się w warunkach przemysłowych. Urządzenie posiada wbudowany pojemnik na czyścik, a także pojemnik na zapasowe groty oraz pałąk odciągający do przewodu lutownicy.

Stacja JBC Tools z podajnikiem lutowia.

Stacja JBC Tools z podajnikiem lutowia.

Stacja JBC Tools z podajnikiem lutowia.
Stacja posiada również złącze USB, które służy dwóm celom. Pierwszym jest aktualizacja oprogramowania. Drugi to możliwość podłączenia wielu urządzeń (przez HUB USB) do komputera zarządzającego. W ten sposób za pomocą aplikacji JBC Web Manager możliwe jest jednoczesne monitorowanie pracy i stanu kilku urządzeń JBC.

Stacje lutownicze JBC-CD-2BQF oraz JBC-CD-2SQF

Model wyposażony w lutownicę kolbową.

Model wyposażony w lutownicę kolbową.

Model wyposażony w lutownicę kolbową.
Główną różnicą między stacją JBC-CD-2BQF a poprzednio omawianym modelem jest rodzaj dołączonej lutownicy. W tym wypadku jest to ergonomiczna kolba JBC-T245-A. Jej waga nie przekracza 115g. Urządzenie nadaje się do montażu elementów SMD oraz przewlekanych. Jak w przypadku wszystkich opisywanych tu produktów, grzałka znajduje się w grocie. Groty nie należą do zestawu ze stacją, jednak w katalogu TME znajduje się ich pełna oferta.

Kolejnym produktem JBC o zbliżonych możliwościach i funkcjonalności, również wyposażonym w lutownicę kolbową, jest stacja JBC-CD-2SQF . Wyróżnia się ona niższą mocą (40W), która idealnie nadaje się do lutowania mniejszych elementów SMD. Będzie to istotne zwłaszcza w pracowniach, gdzie działa wiele urządzeń jednocześnie.

Naprawa obwodów ze stacjami JBC Tools
W ofercie TME znalazły się również dwie stacje przeznaczone do prac typowo naprawczych i budowy prototypów. Chociaż funkcjonalność samej stacji nie różni się od wyżej opisanych możliwości, w zestawach dołączone są inne narzędzia.

W przypadku JBC-CP-2QF są to mikroszczypce mieszczące dwa standardowe groty. Za pomocą takiej końcówki możliwe jest jednoczesne podgrzanie elementu (przede wszystkim SMD) z obydwu stron, jak i usunięcie z płytki PCB. Będzie to przydatne zwłaszcza przy wymianie najmniejszych, stosunkowo często ulegających awarii komponentów, jak np. kondensatory. Jednak przy zastosowaniu odpowiednio wyprofilowanych grotów możliwy jest też demontaż innych, bardziej złożonych układów z wyprowadzeniami umieszczonymi na przeciwległych stronach obudowy (tranzystorów, stabilizatorów napięcia, drobnych układów scalonych w obudowie SOP itd.).

Rozlutownica z odsysaczem.

Rozlutownica z odsysaczem.

Rozlutownica z odsysaczem.
Drugą stacją przeznaczoną do demontażu (naprawy) obwodów jest model JBC-CS-2F. To przykład profesjonalnej rozlutownicy zaprojektowanej do ciągłej, ergonomicznej pracy, przede wszystkim wymiany komponentów w obwodach drukowanych. Poza stacją bazową produkt wyposażono w odsysacz lutowia, moduł podciśnienia (z możliwością umieszczenia pod stacją), a także dodatkowe pojemniki na spoiwo oraz przyrządy do ich czyszczenia. W komplecie znajduje się również zestaw końcówek odsysacza o różnej średnicy oraz dodatkowe filtry powietrza montowane w module ssącym.

Profesjonalna stacja Hot Air od JBC Tools

Stacja na gorące powietrze JBC Tools.

Stacja na gorące powietrze JBC Tools.

Stacja na gorące powietrze JBC Tools.
Ostatnie z nowych urządzeń od JBC Tools w naszej ofercie to stacja JBC-JNASE-2A. Jest to rozwiązanie z najwyższej półki, służące do naprawy precyzyjnej elektroniki (np. układy telefonów, komputerów osobistych, układów IoT etc.). Urządzenie posiada cyfrową regulację temperatury oraz siły nawiewu, a także szereg funkcji zabezpieczających (automatyczne wyłączenie, blokada kodem). Złącze termopary pozwala podłączyć sondę termiczną, dzięki czemu stacja może monitorować temperaturę lutowanego elementu, aby zapobiegać jego przegrzaniu. Model JBC-JNASE-2A wyposażono także w podciśnieniowy chwytak pomagający w montażu i demontażu drobnych komponentów SMD.

Należy jeszcze zaznaczyć, że w większości z wymienionych tu lutownic (również stacji gorącego powietrza) firma JBC Tools zastosowała wygodny system wymiany grotów i dysz. Nawet bez ich schłodzenia. Czynność wykonuje się jedną ręką, przy użyciu specjalnego uchwytu – co zademonstrowano w poniższym materiale wideo.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Oryginalne źródło tekstu: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/43095/Cyfrowe-stacje-lutownicze-dla-profesjonalistow/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *