Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Czym usuwać oleje i zanieczyszczenia z powierzchni maszyn i ich części?

By  | 

W trakcie produkcji elementów takich jak siłowniki, przekładnie, układy wspomagania, sprzęgła itp., szczególnie w trakcie wiercenia i frezowania, używane są duże ilości olejów i środków chłodząco-smarujących. Mieszają się one z wiórami i drobnymi opiłkami powstającymi podczas frezowania i szlifowania. Takie resztki nie mogą w żadnym razie pozostać na powierzchni produkowanych przedmiotów. Jest to nieestetyczne, ale przede wszystkim często także niebezpieczne, szczególnie w przypadku bardziej precyzyjnych lub wrażliwych części i elementów jak np. zawory w siłownikach.

Wszelkie pozostałości należy zatem usunąć, wycierając dany element odpowiednim czyściwem. Dobre czyściwo bawełniane, jak np. MEWA MEWATEX, efektywnie zbiera olej i wiórki, co jest m.in. zasługą jego dużej chłonności – ciecz błyskawicznie wsiąka w czyściwo w ilości dwu i półkrotnie przekraczającej jego ciężar.

Ponieważ czyściwo oferowane przez MEWA – jako produkt wielokrotnego użytku – nie jest wyrzucane po użyciu, jest to również z korzyścią dla środowiska naturalnego, które nie jest obciążane zużytymi szmatami, nasiąkniętymi tłustymi i szkodliwymi olejami i opiłkami.

Czyściwa MEWA dostarczane są w specjalnych kontenerach SaCon, opracowanych przez firmę. To pozwala rozwiązać problem z zachowaniem porządku: w szczelnych i bezpiecznych kontenerach można przechowywać czyściwa tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, czyli przy danym stanowisku pracy, gdzie są akurat używane. Nie ma też stosów zalegających jednorazowych szmat do czyszczenia, które trzeba potem wyrzucić, a które ze względu na zawarte w nich oleje, smary czy rozpuszczalniki, mogą ulec samozapłonowi.

MEWA ma w ofercie cztery rodzaje jakości czyściwa. Resztki olejów czy płynów najlepiej usuwać przy pomocy uniwersalnego wytrzymałego czyściwa czyściwa MEWATEX. MEWATEX PLUS – to czyściwo do usuwania zanieczyszczeń z bardziej delikatnych powierzchni. Do czyszczenia, a także łagodnego polerowania najlepsze jest czyściwo MEWATEX ULTRA. Do ostatecznego polerowania najlepiej nadaje się czyściwo MEWA PROTEX, które praktycznie nie pozostawia żadnych kłaczków na polerowanej powierzchni.

Użytkownik, korzystający z systemu wynajmu czyściw MEWA, ma zatem do wyboru czyściwa różnej jakości, zależnie od obszaru zastosowania. W każdej chwili dysponuje on taką niezbędną ilością czystych czyściw, jaka jest mu potrzebna. Czyściwa te są bardzo chłonne, wytrzymałe i trwałe. Są to czyściwa najwyższej jakości, o wiele bardziej efektywne niż czyściwa z pociętych materiałów tekstylnych czy czyściwa z włókniny.

Uzupełnieniem czyściw są maty olejowe MEWA MULTITEX. Można je stosować wszędzie tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo skapywania lub wycieku wszelkiego rodzaju olejów i innych cieczy. Mata skutecznie chroni posadzki przed skutkami zanieczyszczeń olejami silnikowymi i przekładniowymi, ale także rozpuszczalnikami, smarami, ługami itp. Może być stosowana na różnych powierzchniach, bowiem pojedyncze maty można łączyć ze sobą. Mata MULTITEX® waży 600 g i jest w stanie wchłonąć od 2,5 do 3,0 litrów cieczy. Ciecz przewodzona jest natychmiast z tkaniny zewnętrznej do wnętrza maty i magazynowana jest w tzw. rdzeniu ssącym. Zewnętrzna powierzchnia maty pozostaje w ten sposób stosunkowo sucha, podczas gdy w jej wnętrzu specjalna włóknina równomiernie rozprowadza ciecz, trwale ją wiążąc.

 

Zarówno czyściwa, jak i maty olejowe, wynająć można w ramach tzw. pełnej usługi, tzn. po zabrudzeniu produkty odbierane są od klienta, następnie są one prane w nowoczesnych i ekologicznych urządzeniach pralniczych, poddawane kontroli jakości, ewentualnie wymieniane są na nowe w przypadku zniszczonych czyściw, a następnie ponownie dostarczane są klientowi już jako czyste.

Poza tym użytkownik czyściw czy mat olejowych nie musi zaprzątać sobie głowy dokumentacją wymaganą przez odpowiednie urzędy odpowiedzialne za ochronę środowiska. MEWA przejmuje od klienta wszelkie związane z tym zobowiązania.

www.mewa-service.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *