Diagnostyka

Kiedy szybkość jest najważniejsza: igus FastLine dostarcza formowane wtryskowo łożyska ślizgowe o niekatalogowych rozmiarach w ciągu 7 dni

By  | 

Nowa linia produkcyjna FastLine w wewnętrznym dziale narzędziowym igus, umożliwia szybkie wykonanie nowego narzędzia (wkładki do formy) i produkcję metodą wtrysku łożysk ślizgowych dostosowanych do potrzeb Klienta, w zaledwie tydzień.

Szybkie wdrożenie produkcji nowego wyrobu stanowi nie lada wyzwanie dla producentów i ich dostawców. Niestandardowe części, takie jak łożyska ślizgowe o rozmiarach, których nie odnajdziemy w rynkowej ofercie producentów, muszą być dostarczane szybko i bez komplikacji. Nie jest jednak niczym niezwykłym, że rozpoczęcie produkcji elementów specjalnych metodą formowania wtryskowego trwa nawet kilka do kilkunastu tygodni. Dlatego igus, specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych, oferuje teraz nową usługę FastLine. Bezsmarowe, polimerowe łożyska ślizgowe o niestandardowych wymiarach mogą być dostarczone w ciągu kilku dni. igus zawdzięcza taką możliwość kompletnej reorganizacji swojego działu zajmującego się przygotowaniem narzędzi i dużym inwestycjom w wieloosiowe maszyny CNC, na których błyskawicznie przygotowuje nowe wkładki do formowania wtryskowego.

Obraz PM0621-1 Klient może skorzystać z usługi FastLine. Elementy o niekatalogwych rozmiarach są gotowe do obioru w ciągu 7 dni. (Źródło: igus)

Obraz PM0621-1 Klient może skorzystać z usługi FastLine. Elementy o niekatalogwych rozmiarach są gotowe do obioru w ciągu 7 dni. (Źródło: igus)

Gdy wymagana jest szybka realizacja odpornych na zużycie łożysk ślizgowych o wymiarach spoza standardowej oferty, wielu użytkowników rozważa druk 3D lub skrawanie pożądanych elementów z półproduktów na maszynach CNC. To dobre rozwiązanie dla małych serii. Jednak w przypadku produkcji wielkoseryjnej, obejmującej co najmniej 1000 części, obie wymienione techniki produkcji są na dłuższą metę zbyt drogie. Firma igus oferuje teraz produkcję ekonomicznych i wysoce odpornych na zużycie łożysk ślizgowych w niekatalogowych wymiarach, przy zastosowaniu formowania wtryskowego w ramach usługi FastLine. Oznacza to, że pierwsza partia łożysk może być wyprodukowana i wysłana do klienta w ciągu zaledwie kilku dni.

„Dzięki inwestycji w nasz dział produkcji narzędzi, z własną linią produkcyjną do części osiowosymetrycznych (podkładki, tuleje bez kołnierza i z kołnierzem), z nowoczesną technologią CNC, jesteśmy teraz w stanie jeszcze szybciej reagować na potrzeby naszych klientów”, wyjaśnia Michał Obrębski, manager produktu iglidur w firmie igus Sp. z o.o. „Oprócz dużego asortymentu katalogowego polimerowych łożysk ślizgowych, które są dostępne bezpośrednio z magazynu, możemy teraz produkować niestandardowe elementy o stosunkowo prostych geometriach w ciągu zaledwie kilku dni, przy użyciu odpowiedniego narzędzia do formowania wtryskowego.”

Wydrukowane, frezowane czy formowane wtryskowo?
W jaki sposób Klient może przekonać się, która metoda produkcyjna jest najbardziej opłacalna? Już wkrótce na naszej stronie internetowej dostępne będzie narzędzie online iglidur Designer. W aplikacji tej wystarczy wprowadzić wymiary łożyska ślizgowego, wybrać wymagany materiał oraz określić ilość, aby w jedną minutę otrzymać informację, która z technik produkcyjnych jest najbardziej ekonomiczna dla naszego przypadku. Obecnie jesteśmy na ukończeniu testowania tego narzędzia i niebawem udostępnimy je dla naszych klientów, którzy sami będą mogli się o tym przekonać. Narzędzie będzie dostępne w przeglądarce internetowej, a jego użycie nie będzie wymagało logowania się.

Szybka dostawa specjalnych łożysk ślizgowych dla serii ergometrów
Firma ergoline GmbH skorzystała z usługi FastLine. Producent ergometrów poszukiwał odpowiedniego, bezobsługowego rozwiązania z łożyskami ślizgowymi do regulacji wysokości w swojej nowej serii. Łożyska ślizgowe o standardowych wymiarach nie wchodziły w rachubę ze względu na specjalne średnice wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze próby z wykorzystaniem łożysk tocznych wykonanych z półproduktu iglidur, zostały przeprowadzone z powodzeniem, jednak rozpoczęcie produkcji seryjnej musiało nastąpić szybko ze względu na duży popyt na rynku. „Sześć tygodni na zwykłą formę było dla nas niezadowalające, a ciągłe toczenie łożysk z półproduktów było zbyt czasochłonne i kosztowne” – wyjaśnia Dominik Huber, konstruktor w ergoline GmbH. „Dlatego bardzo ucieszyliśmy się z usługi igus FastLine. Od zamówienia do dostawy minęły zaledwie cztery dni, a cena okazała się trzykrotnie bardziej opłacalna niż oczekiwaliśmy.” Po zmagazynowaniu formy, ergoline może w przyszłości skorzystać z ekonomicznego formowania wtryskowego swoich części.

INFORMACJE O IGUS:

Firma igus opracowuje i produkuje polimerowe komponenty maszyn do pracy w ruchu. Te bezsmarowe, wysokowydajne tworzywa sztuczne ulepszają technologię i obniżają koszty, gdziekolwiek są zastosowane. Firma igus jest światowym liderem w dziedzinie zasilania, wysoce elastycznych przewodów, łożysk ślizgowych i liniowych, a także techniki śrub pociągowych wykonanych z trybopolimerów. Jest przedsiębiorstwem rodzinnym z siedzibą w Niemczech, w Kolonii, posiada przedstawicielstwa w 35 krajach i zatrudnia 3800 pracowników na całym świecie. W 2019 roku, firma igus osiągnęła obroty w wysokości 764 milionów euro. Badania przeprowadzone w największych laboratoriach badawczych w branży, przynoszą innowacyjne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo użytkowników. 234 000 artykułów jest dostępnych prosto z magazynu, a ich żywotność można obliczyć online. W ostatnich latach firma rozwijała się, tworząc również wewnętrzne start-upy, m.in. dla łożysk kulkowych, napędów robotów, druku 3D, platformy RBTX dla Lean Robotics i inteligentnych tworzyw sztucznych dla Przemysłu 4.0. Do najważniejszych inwestycji środowiskowych należy program „eko-prowadnik”, czyli recykling zużytych prowadników, oraz udział w przedsiębiorstwie produkującym olej z plastikowych odpadów. (Plastic2Oil)

Znaki handlowe „igus”, „Apiro”, „chainflex”, „CFRIP”, „conprotect”, „CTD”, „drylin”, „dry-tech”, „dryspin”, „easy chain”, „e-chain”, „e-chain systems”, „e-ketten”, „e-kettensysteme”, „e-skin”, „e-spool“, „flizz”, „ibow”, „igear”, „iglidur”, „kineKIT”, „manus”, „motion plastics””, „pikchain”, „plastics for longer life”, „readychain”, „readycable”, „ReBeL”, „speedigus”, „triflex”, „robolink”, „xirodur” oraz „xiros” są zastrzeżonymi znakami towarowymi w Niemczech oraz innych krajach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *