Logistyka produkcji

Miniaturowe złącza przemysłowe o sprawdzonej jakości.

By  | 

Elementy elektryczne i elektroniczne będące częściami używanych przez nas urządzeń i instalacji elektrycznych nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich połączeń. Mogą być one realizowane przez różnego rodzaju przewody, zależne zazwyczaj od typu przesyłanego sygnału. Jakość połączenia zależy jednak nie tylko od przewodu, ale także od odpowiednich złączy. Pamiętać trzeba też, że złącze w samym urządzeniu również musi być kompatybilne z tym umieszczonym na przewodzie. To jednak tylko absolutna podstawa – pod uwagę należy wziąć również kwestie, takie jak typ i sposób montażu, rozmiar czy też odporność na niesprzyjające warunki. Równie ważne są też właściwości elektryczne złącza, są to między innymi maksymalne napięcie elektryczne, czy częstotliwość przesyłanego sygnału. W zależności od zastosowań, warto wziąć też pod uwagę zabezpieczenia przed mimowolnym rozłączeniem czy wręcz przeciwnie – łatwość w odpięciu okablowania i trwałość złączy na regularne rozłączanie. Wybór odpowiedniego rodzaju złączy jest zatem bardzo ważną kwestią, będącą częścią procesu projektowania urządzeń czy instalacji elektrycznych.

Jednym z producentów dostarczających wysokiej klasy złącza jest pochodząca z Japonii firma Hirose. Przedsiębiorstwo to założone w 1937 roku specjalizuje się w produkcji tego typu elementów i stara się działać według filozofii „kroku naprzód”, czyli ciągłego rozwoju i poszerzania własnej oferty, tak aby wyprzedzić oczekiwania konsumentów.

HR30-6P-3S-31

Seria HR10 od Hirose

W ofercie TME dostępne są okrągłe złącza Hirose z serii HR10. To popularne rozwiązania wykorzystywane szeroko w małych i przenośnych urządzeniach, czemu sprzyjają niewielkie rozmiary złączy. Są one idealnym rozwiązaniem, które może posłużyć do połączenia ze sobą różnych modułów elektronicznych. Złącza występują w trzech rodzajach – lutowanym lub zaciskanym na przewodzie oraz montowanym bezpośrednio na obwodzie drukowanym (PCB). Poza tym posiadają one intuicyjny i szybki system blokowania push-pull, a projektanci zadbali też o zabezpieczenie przed niewłaściwym podłączeniem. HR10 mogą występować w konfiguracjach z różną ilością pinów sygnałowych, od 4 do aż 20. Styki występują w trzech wersjach – cynowanej, srebrzonej i złoconej. Złącza charakteryzują się znamionowym prądem na poziomie 2A lub 5A, maksymalne napięcie wynosi 300V AC lub 200V DC.

Złącza Hirose serii HR30

HR30-6P-3S-31

Kolejną wartą uwagi serią złączy produkowanych przez Hirose jest HR30. Są to profesjonalne, miniaturowe złącza sygnałowe dedykowane do pracy w trudnych warunkach, nawet do pracy w środowisku zewnętrznym. One również mogą występować w trzech typach – zaciskanym lub lutowanym na przewodzie oraz montowanym bezpośrednio na płytce drukowanej. Złącza są wodoodporne, w związku z czym system blokady push-pull jest tutaj jeszcze bardziej zaawansowany. Producent zadbał też o system zabezpieczający przed niewłaściwym połączeniem. HR30 mogą mieć od 6 do 12 pinów, a przesyłane nimi sygnały muszą być zgodne z napięciem znamionowym na poziomie 30V – 300V AC lub 42V – 140V DC, przy prądzie znamionowym mieszczącym się w zakresie od 2A do 5A.

Na tym oferta Hirose oczywiście się nie kończy. Japoński producent w katalogu posiada szeroki wybór złączy sygnałowych, złącza koncentryczne oraz do przesyłu danych, a także wiele innych. Uzupełnieniem oferty są zaciskarki do końcówek kablowych Hirose, idealnie dostosowane do pracy ze złączami tej marki.

Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Oryginalne źródło: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/page/46471/zlacza-hirose-serii-hr10-i-hr30/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *