Napędy i sterowanie

Napędy Hägglunds niezastąpione dla producenta mieszanek gumowych PTE

By  | 

Firma Polymer-Technik Elbe GmbH (PTE) z siedzibą w Wittenberdze jest jednym z największych producentów mieszanek gumowych dla przemysłu motoryzacyjnego, budownictwa, branży technologii medycznych i innych sektorów. Prowadząc dodatkowe zakłady we Francji, Chinach i Meksyku i stosując bezpośredni napęd elektrohydrauliczny Hägglunds firmy Bosch Rexroth, firma odnosi sukcesy na zmieniającym się globalnym rynku.

Firma PTE dysponuje obecnie prawie 50 systemami napędowymi Hägglunds, które stanowią integralną część jej instalacji produkcyjnych.

Firma PTE dysponuje obecnie prawie 50 systemami napędowymi Hägglunds, które stanowią integralną część jej instalacji produkcyjnych.

Niezawodny dostawca w każdej sytuacji

Podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Elastomerów, która odbyła się w 2019 roku w Cleveland w amerykańskim stanie Ohio, dyrektor zarządzający PTE, dr Wolfgang Keil, odebrał niepokojący telefon z niedawno uruchomionej fabryki w Meksyku. „W wyniku awarii zasilania uszkodzeniu uległa płyta główna i potrzebowaliśmy części zamiennej do systemu sterowania Spider, obsługującego nasz napęd Hägglunds“ – powiedział Keil. „Straciliśmy 50% wydajności, była to więc siła wyższa – nie mogliśmy zrealizować zamówień na czas“.

Wolfgang Keil wiedział, że wśród wystawców byli przedstawiciele firmy Bosch Rexroth, dlatego od razu skierował się do stoiska dostawcy napędów. Pracownicy firmy nie tylko zapoznali się z problemem, ale także zaoferowali rozwiązanie. Niecałą dobę później element został dostarczony do Cleveland, a następnie wysłany samolotem do Meksyku.

„W dużych przedsiębiorstwach obowiązują skomplikowane zasady, ale w tym przypadku spotkałem się z otwartością i zaoferowano mi pomoc bez biurokracji“ – podkreśla Keil. „Serwis na takim poziomie oznaczał możliwość skrócenia przestojów spowodowanych siłą wyższą do zaledwie dwóch tygodni. To niewiarygodne. W takim przypadku naprawdę można mówić o minimalizacji przestojów“.

PTE jest firmą o zasięgu globalnym. Oto jej fabryka w Meksyku.

PTE jest firmą o zasięgu globalnym. Oto jej fabryka w Meksyku.

Zasadnicze korzyści dla zakładu produkcyjnego
Firma PTE korzysta z systemów napędowych Hägglunds od ponad 25 lat, a obecnie dysponuje prawie 50 takimi urządzeniami. Odgrywają one nieocenioną rolę w jej działalności. Wolfgang Keil był pod dużym wrażeniem elastyczności zespołu Hägglunds w Cleveland. Podobnie zresztą mówi o samych systemach napędowych.

„Hydrauliczne systemy napędowe wykazują się dużą elastycznością, jeśli chodzi o układ i konstrukcję“ – wyjaśnia Keil. „System składa się tylko z jednostki napędowej z pompami, a silnik jest zamontowany bezpośrednio na wale. Ta kompaktowa budowa przynosi nam duże korzyści – możemy dzięki niej oszczędzać miejsce i tworzyć lepsze warunki pracy dla operatorów“.

Wolfgang Keil podkreśla, że środowisko w zakładzie produkcji mieszanek gumowych może być zapylone, gorące i głośne. Dzięki zamkniętej konstrukcji i niskiemu poziomowi emisji hałasu napędy Hägglunds znacznie ograniczają te problemy i ułatwiają pracę. Wolfgang Keil przede wszystkim docenia jednak zakres momentu obrotowego napędów oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

„Wysoki moment obrotowy pozwala łatwo i bez problemów powrócić do prędkości roboczej po zatrzymaniu“ – wyjaśnia Keil. „Jednak to funkcja szybkiego zatrzymania walcarek jest najistotniejsza, ponieważ dzięki niej miejsce pracy staje się naprawdę bezpieczne. W sytuacji awaryjnej możemy natychmiast zatrzymać maszyny na odcinku 1–2 centymetrów. W przypadku napędu i hamulca taka precyzja byłaby nieosiągalna“.

Uniwersalne korzyści
Szybkość i elastyczność są ważne nie tylko w przypadku sprzętu wykorzystywanego przez firmę PTE, lecz również w obszarze jej działalności biznesowej, zwłaszcza w warunkach niepewności na rynku motoryzacyjnym, która dotyczy całego przemysłu gumowego. Wejście firmy na rynek francuski (2005), chiński (2006 i 2018) oraz meksykański (2016) miało znaczenie strategiczne i stworzyło nowe możliwości w zakresie utrzymania opłacalności.

„Obsługujemy przemysł gumowy, więc nasze sukcesy są powiązane z jego rozwojem. Rozpoczęcie działalności w skali globalnej było zatem dla nas właściwą decyzją. Nawet jako mniejsza firma, pracując w wielu regionach, możemy lepiej wykorzystywać możliwości w zakresie zaopatrzenia i w sposób elastyczny reagować na nadchodzące zmiany. Meksyk był dla nas najlepszym rynkiem w roku 2019“ – powiedział Keil.

Wszędzie tam, gdzie działa PTE, napędy Hägglunds są częścią tego równania. „Firma PTE wykorzystuje na liniach produkcyjnych standaryzowane maszyny“ – mówi Keil. „Napędy Hägglunds są częścią tego standardu – to nie podlega dyskusji“.

Oferowana przez firmę Bosch Rexroth funkcja szybkiego zatrzymywania walcarek sprawia, że miejsce pracy jest naprawdę bezpieczne. W sytuacjach awaryjnych systemy można zatrzymać natychmiast.

Hydraulika spełnia przyszłościowe wymagania

W pierwszych walcarkach firmy PTE w Chinach wypróbowano inne systemy napędowe. Jednak Wolfgang Keil nie chciałby powtarzać tego doświadczenia. „Uruchomienie zakładu w Wuxi obarczone było znacznym ryzykiem i presją kosztów, dlatego postanowiliśmy zrezygnować tam z hydrauliki“ – wyjaśnia. „Patrząc wstecz, można stwierdzić, że była to porażka. Napędy elektromechaniczne wymagają większej przestrzeni, generują potężny hałas i muszą być znacznie częściej serwisowane. W dodatku zapewniają mniejszy moment obrotowy. Napędy hydrauliczne oferują wiele korzyści, których nie chcemy tracić“.

PTE musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, m.in. bardziej rygorystycznymi przepisami w zakresie emisji CO2 oraz wymogami w zakresie ograniczenia zużycia energii. Zdaniem Wolfganga Keila napędy Hägglunds pozostaną częścią wizji rozwoju firmy. „Od roku 1993 sporo zainwestowaliśmy w napędy Hägglunds“ – mówi Keil. „Przemawia do nas jakość i technologia, a korzystanie z nowoczesnego sprzętu to ważna część naszej polityki. Pracujemy nad różnymi strategiami rozwoju, ale z pewnością będą one bazować na technologii i serwisie technicznym dla klientów. Przekonamy się zatem, co kolejne lata przyniosą w technologii napędów“.


Informacje o produktach Hägglunds:
Hägglunds to marka, która jest synonimem przełomowych technologii bezpośrednich napędów hydraulicznych i ukierunkowania na potrzeby klientów. Projektowane i produkowane w Mellansel (Szwecja) silniki hydrauliczne i kompaktowe systemy napędu bezpośredniego Hägglunds odznaczają się wyjątkową wydajnością, elastycznością i niezawodnością, a o ich zaletach mogą przekonać się klienci z całego świata.
Hägglunds jest marką firmy Bosch Rexroth, czołowego globalnego dostawcy technologii napędów i sterowania. Więcej informacji o rozwiązaniach Hägglunds można znaleźć na stronie www.hagglunds.com

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.
Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata.
Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Arkadiusz Bręk
Tel.: +48 (61) 816 77 69
E-Mail: arkadiusz.brek@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl

Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
Biura Regionalne:
Gdańsk: ul. Galaktyczna 32, 80-299 Gdańsk
tel.: (58) 520 89 90, fax: (58) 552 54 75
gdansk@boschrexroth.pl
Katowice: ul. Wiejska 46, 41-253 Czeladź
tel.: (32) 363 51 00, fax: (32) 363 51 01
katowice@boschrexroth.pl
Poznań: ul. Wichrowa 1a, 60-449 Poznań
tel.: (61) 816 77 60, fax: (61) 816 77 64
poznan@boschrexroth.pl
Rzeszów: ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów
tel.: (17) 275 55 00, fax: (17) 275 55 09
rzeszow@boschrexroth.pl
Szczecin: ul. Królowej Korony Polskiej 24, 70-486 Szczecin
tel.: (91) 483 67 82, fax: (91) 435 89 77
szczecin@boschrexroth.pl
Wrocław: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław
tel.: (71) 364 73 20 , fax: (71) 364 73 24
wroclaw@boschrexroth.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *