Automatyka i mechanika

Nowe czy używane – jakie maszyny przemysłowe wybrać?

By  | 

Maszyny wykorzystywane dziś w przemyśle pozwalają osiągać fantastyczne efekty pracy. Bez nich żadne przedsiębiorstwo produkcyjne nie byłoby w stanie tak szybko i dobrze wykonywać swoich produktów. Ostateczne rezultaty zależą oczywiście od tego, w jaką maszynę zainwestujemy. Najważniejsze są parametry, jednak poza tym istotną kwestia jest również wybór pomiędzy maszynami nowymi i używanymi. 

Jeśli chodzi o nowe maszyny, będą one zawsze pełne nowoczesnych rozwiązań i technologii, a także wyposażone w bieżące oprogramowanie. Istnieje jednak druga opcja, czyli maszyny używane, które w wielu przypadkach są w stanie osiągnąć bardzo podobna efekty, a ich cena będzie znacznie niższa. Czy warto więc inwestować w nowe urządzenia, podczas gdy możemy mieć używane? A może lepiej uważać na sprzęty, które były już w rękach poprzednich użytkowników? Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Używane maszyny przemysłowe – plusy i minusy

Największym plusem używanych maszyn przemysłowych jest z całą pewnością niższa cena. Właśnie to jest głównym powodem, dlaczego przedsiębiorcy się na nie decydują. Znajdziemy je na portalach poświęconych sprzedaży właśnie takich urządzeń, a także na giełdach przemysłowych. Właśnie tam warto skierować się na samym początku, by zapoznać się z rynkiem używanych maszyn przemysłowych.

Kolejna zaleta, o której warto wspomnieć, to dostęp do większej ilości zróżnicowanych rozwiązań. Niestety, nawet przy dużym budżecie wybór nowych maszyn przemysłowych nie jest zbyt różnorodny, ponieważ są one naprawdę drogie. Z kolei decydując się na używane sprzęty wybór jest większy, gdyż przy tym samym budżecie możemy pozwolić sobie na uzyskanie bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Mimo tego, że zakup używanych urządzeń przedstawia się bardzo optymistycznie, warto wspomnieć także o wadach tego rozwiązania. Kupując maszynę z drugiej ręki nie możemy mieć bowiem pewności, czy sprzęt jest w 100% sprawny i czy nie ma przypadkiem jakichś wad ukrytych. W przypadku maszyn CNC dobry stan jest najważniejszy. Najmniejsze błędy czy awarie mogą skutecznie popsuć cały proces produkcyjny. Nie zawsze da się więc stwierdzić, czy maszyna będzie działała długo czy odmówi posłuszeństwa po kilku tygodniach użytkowania.

Przed zakupem używanej maszyny przemysłowej należy jednak obowiązkowo sprawdzić, czy posiada ona odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, które potwierdzają jej autentyczność oraz dopuszczają do sprzedaży. Jednym z najważniejszych jest certyfikat CE.

Używane maszyny przemysłowe – warto czy nie?

Niezawodność, efektywność, wytrzymałość i trwałość – to najważniejsze aspekty, którymi powinny charakteryzować się maszyny przemysłowe. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń jest bowiem najważniejsze w tego typu firmach. Jeśli zatem nie mamy pewności, czy wybrane używane urządzenie będzie działało w pełni sprawnie, nie powinniśmy się na nie decydować. Cena nie zawsze powinna być na pierwszym miejscu. W sytuacji, gdy inwestujemy duże pieniądze w firmę, nie ma półśrodków, dlatego należy wybierać tylko pewne rozwiązania, które zagwarantują wydajne procesy produkcyjne. Nie oznacza to jednak, że zawsze konieczne jest wybieranie nowych urządzeń. Bardzo często przedsiębiorcy śledzą portale sprzedażowe, na których niejednokrotnie pojawiają się bardzo korzystne oferty, z których warto skorzystać.

Bardzo często na giełdy przemysłowe trafiają bardzo dobre maszyny przemysłowe. Jak to możliwe? Przedsiębiorstwa, które regularnie wymieniają swoje urządzenia na nowe, wystawiają na sprzedaż poprzednie. I nie wynika to z faktu, że działają one niepoprawnie. Robią to ponieważ szukają nowszych rozwiązań. Jeśli tylko dobrze poszukamy, możemy znaleźć naprawdę fantastyczne modele, które pozwolą nam zaoszczędzić.

Przed zakupem używanej maszyny przemysłowej w serwisie sprzedażowym bądź na aukcji internetowej, dobrze zapoznaj się z ofertą. Jeśli trzeba, poproś o dodatkowe zdjęcia, a także szczegółowe parametry. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadawaj sprzedawcy pytania, by mieć 100% pewność, że urządzenie, w które inwestujesz jest sprawne.

Artykuł dostarczył sklep Akcesoria CNC z siedzibą w Augustowie oferujący części do maszyn przemysłowych jak sterowniki, falowniki, serwonapędy bądź silniki krokowe.


Akcesoria CNC Elżbieta Taraszkiewicz
ul. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich 18
Tel: 87 307 07 50

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *