Nowości produktowe

Nowe innowacyjne maty filtracyjne Rittal do wentylatorów

By  | 

Wentylatory filtrujące w szafach sterowniczych są nieznaczącym i mało istotnym detalem z punktu widzenia użytkowników. W sytuacji kiedy pojawia się konieczność wymiany zabrudzonych mat filtracyjnych, często wybierane są możliwie jak najtańsze produkty. Niestety najniższe koszty zakupu wcale nie zawsze oznaczają obniżenia kosztów całkowitych. A wręcz przeciwnie – źle dobrana mata może zagrażać pracy urządzeń. Nowe maty filtracyjne do wentylatorów Rittal TopTherm dają gwarancję nie tylko, że szafa sterownicza przestanie zbierać kurz, ale także zachowania wysokiej klasy ochrony i obniżenie kosztów eksploatacji i zużycia energii.

Wentylatory filtrują chłodniejsze powietrze pochodzące z otoczenia przed wejściem do szafy sterowniczej, podczas gdy ogrzane powietrze wewnętrzne wydostaje się z szafy przez filtr wylotowy. Dlatego ważne jest, aby wentylator filtrujący nie obniżał klasy ochrony szafy sterowniczej i jednocześnie zapewniał możliwie duży strumień powietrza. W ten sposób minimalizuje i obniża obciążenie cieplne komponentów elektronicznych zainstalowanych w szafie sterowniczej i zapobiega powstawaniu hotspotów.

Detale mediów filtrujących mają duże znaczenie
Wentylatory filtrujące powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby w wystarczającym stopniu chronić przed pyłem i wilgocią. Ważnymi detalami są na przykład niezawodne uszczelki, ukształtowanie lameli oraz medium maty filtrującej. Niewielu użytkowników ma świadomość jak ważne są te niuanse techniczne, np. jeżeli mata jest zbyt szczelna, to przepuszcza niewystarczającą ilość powietrza. Z drugiej strony jeśli jest zbyt przepuszczalna do szafy sterowniczej trafia za dużo cząstek pyłu lub nawet wody, co może zaszkodzić zamontowanym komponentom. Poza tym jeżeli mata jest wykonana z nieodpowiedniego materiału, np. wycięta samodzielnie z rolki, urządzenie przestaje gwarantować deklarowaną klasę ochrony.

Zachowana równowaga
W nowych, fałdowanych matach filtracyjnych projektanci Rittal uzyskali równowagę wszystkich najważniejszych aspektów technicznych. Nie tylko pozostała zachowana wymagana klasa ochrony (IP54), ale także dzięki większej wydajności filtracji (o ponad 50 procent w porównaniu do zwykłych mat filtracyjnych!) szafy sterownicze są niezawodnie chronione przed szkodliwymi ilościami cząstek pyłu i brudu. Dzięki temu uzyskuje się niższą awaryjność komponentów i elementów w szafie sterowniczej. Maty fałdowane znacznie efektywniej odseparowują zwłaszcza drobne cząstki pyłu (0,3 – 1 µm) przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności powietrza.

Efektywny wzrost wydajności powietrza
Pofałdowanie sprawia, że nowe maty filtracyjne Rittal mają sześciokrotnie większą powierzchnię, która przepuszcza więcej powietrza niż konwencjonalne filtry z włókniny. Szacunkowo jest to o około 40 procent więcej powietrza niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dzięki zwiększeniu wydajności powietrza można także znacznie obniżyć koszty prądu. W liczbach jest to skrócenie czasu pracy aż o 22 procent! Pozwala to także zaoszczędzić na kosztach serwisu i eksploatacji. Oszczędności wynikają między innymi z wydłużonej żywotności wentylatora dzięki skróceniu czasów pracy oraz z dwu- lub nawet trzykrotnego wydłużenia terminów konserwacji, w tym wymiany samych mat filtracyjnych. Większa wydajność umożliwia również zastosowanie mniejszych wentylatorów – i to przy zachowaniu pełnej mocy.


O Rittal:

  • Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji jest jednym z wiodących światowych dostawców systemów do szaf sterowniczych, rozdziału mocy, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i usług. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie, np. w budowie maszyn i instalacji, przemyśle spożywczym i napojowym oraz w branży IT i telekomunikacji.
  • Szeroki wachlarz usług oferowanych przez światowego lidera rynku obejmuje konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są stale dostępne w całym procesie produkcyjnym. Inteligentne rozwiązania chłodnicze Rittal, zużywające nawet o 75 procent mniej energii i charakteryzujące się dużą przewagą pod względem emisji CO2, mogą komunikować się ze środowiskiem produkcyjnym i tworzyć innowacyjne procesy dla konserwacji i serwisu. Portfolio obejmuje innowacyjne rozwiązania IT, od szaf IT i modułowych centrów danych po rozwiązania obliczeniowe brzegowe i hiperskalowe.
  • Wiodący dostawcy oprogramowania Eplan i Cideon uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania projektowe, a Rittal Automation Systems o rozwiązania automatyzacji do budowy rozdzielnic.
  • Rittal został założony w 1961 roku i jest największym przedsiębiorstwem zarządzanej przez właściciela grupy Friedhelm Loh. Grupa Friedhelm Loh odnosi międzynarodowy sukces dzięki 12 zakładom produkcyjnym i 94 filiom. Grupa firm zatrudnia 11 600 osób i osiągnęła w 2019 roku sprzedaż na poziomie 2,6 miliarda euro. firm
  • Więcej informacji można znaleźć na stronach www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *