Automatyka i mechanika

Rewolucja w dziedzinie inżynierii: konfigurator stosowany w technice przemieszczeń liniowych

By  | 

Pierwszy w pełni zintegrowany, internetowy konfigurator cylindrów elektromechanicznych pokazuje, jak będzie w przyszłości wyglądać sprzedaż złożonych produktów przemysłowych

  • Inżynieria wyższego poziomu: innowacyjne narzędzie, lepsze doświadczenia użytkowników
  • Oszczędność czasu i interaktywność: wyniki i modele 3D dostępne w czasie rzeczywistym
  • Oferta cyfrowa: indywidualne ceny i czasy dostawy
  • Elastyczna praca: zapisywanie, współdzielenie i wznawianie projektów
Konfigurator cylindrów elektromechanicznych, który jest zintegrowany ze stroną internetową, znacznie przyspiesza proces projektowania. Wkrótce zostaną udostępnione dodatkowe konfiguratory. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

Konfigurator cylindrów elektromechanicznych, który jest zintegrowany ze stroną internetową, znacznie przyspiesza proces projektowania. Wkrótce zostaną udostępnione dodatkowe konfiguratory. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

Nowe standardy sprzedaży internetowej: dzięki całościowemu, ukierunkowanemu na klienta podejściu firma Bosch Rexroth wyznacza nowe standardy cyfrowej konfiguracji produktów przemysłowych. Zintegrowane, oparte na przeglądarce internetowej narzędzia, które są dostępne na dynamicznej stronie internetowej, w sposób intuicyjny przeprowadzają specjalistów ds. inżynierii mechanicznej i przemysłowej przez wszystkie etapy procesu, od pomysłu po złożenie zamówienia, w ciągu zaledwie kilku minut. Pierwszym z tych narzędzi jest konfigurator cylindrów elektromechanicznych, który firma Bosch Rexroth przedstawia również na targach „automatica 2022”. Umożliwia on wybór, określenie rozmiarów i konfigurację urządzenia, a ponadto obejmuje katalog, modele CAD i sklep internetowy. Dzięki temu liczba interakcji jest ograniczona do minimum. Oszczędność czasu zapewnia w szczególności graficzny interfejs użytkownika, który dostarcza w czasie rzeczywistym wyniki i modele 3D oraz odpowiednie rekomendacje dotyczące produktów, z wyszczególnieniem cen i terminów dostawy.

Działy zajmujące się projektami konstrukcyjnymi i technologią odczuwają coraz większą presję na obniżenie kosztów i przyspieszenie procesów. W związku z tym muszą coraz szybciej planować, projektować, precyzować i optymalizować elementy mechaniczne i części instalacji przemysłowych. Ponadto pokolenie przyzwyczajone do smartfonów oczekuje narzędzi inżynieryjnych, z których można korzystać na dowolnym urządzeniu. Narzędzia te powinny być łatwe w obsłudze i oparte na nowoczesnych portalach firma-klient (B2C).

Internetowy konfigurator cylindrów elektromechanicznych, który został gruntownie zmodernizowany, spełnia te złożone wymagania rynku. Podstawą jest tzw. architektura jednej strony. Oznacza to, że cały proces od wyboru produktu do złożenia zamówienia, a także różne aspekty projektu i funkcjonalności, są przedstawione w jednym dokumencie HTML, a wymagana treść jest do niego dynamicznie dodawana.

Internetowy konfigurator skraca do kilku minut czas upływający od przedstawienia pomysłu do złożenia zamówienia na niestandardowy cylinder mechaniczny. Dlatego firma Bosch Rexroth obsługuje cały łańcuch procesów, od sporządzenia projektu wstępnego i szczegółowego oraz planu, włącznie z informacjami o cenach i dostawach, po bezpośrednie złożenie zamówienia poprzedzone pobraniem modeli CAD i kart katalogowych. Czynności, które wcześniej zajmowały dużo czasu, takie jak wstępne spotkania, zatwierdzanie i przedstawianie ofert lub alternatywne kalkulacje oparte na innych parametrach, nie są już potrzebne lub trwają dużo krócej.

Z myślą o maksymalnym zwiększeniu wydajności nowy konfigurator umożliwia wybór spośród około 3000 cylindrów elektromechanicznych w wielu odmianach. Informacje o poszczególnych komponentach są zapisywane i inteligentnie ze sobą łączone, co ogranicza liczbę interakcji do minimum. Punktem wyjścia podczas ogólnego definiowania produktu zgodnego z wybranym zastosowaniem są ustawione fabrycznie wartości związane z miejscem instalacji, zamocowaniem i obciążeniem, a także przemieszczeniem, długością cyklu i napędem. Podczas wybierania lub wprowadzania parametrów dane bazowe wyświetlane w zakładkach graficznych są automatycznie modyfikowane w odpowiedni sposób. Szczegółowy widok umożliwia doprecyzowanie projektu.
Wynik dostępny w czasie rzeczywistym przedstawia bieżący status projektu wraz z modelem 3D udostępnianym również „na żywo”, z zastosowaniem prawdziwych danych CAD. Gdy wprowadzimy pierwsze informacje, konfigurator poleci odpowiednie produkty, które również będą na bieżąco korygowane na wszystkich etapach procesu. Gdy klikniemy produkt, konfigurator natychmiast wyświetli jego specyfikacje techniczne i konfiguracje.

Bieżący projekt można zapisać i udostępnić za pomocą odsyłacza, co ułatwia elastyczną pracę zespołową. Narzędzie jest również zoptymalizowane pod kątem tabletów.

Wybór, kalkulacja i złożenie zamówienia: nowe podejście

Konfigurator cylindrów elektromechanicznych jest ciągle rozszerzany o nowe języki i funkcje, takie jak filtry, grupy użytkowników i wizualizacje.

W przyszłości firma Bosch Rexroth będzie nadal rozszerzać funkcjonalność swoich zintegrowanych konfiguratorów internetowych. Dotyczy to zarówno techniki przemieszczeń liniowych, jak i innych dziedzin.


Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.
Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata.
Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
Biura Regionalne:
Gdańsk: ul. Galaktyczna 32, 80-299 Gdańsk
tel.: (58) 520 89 90, fax: (58) 552 54 75
gdansk@boschrexroth.pl
Katowice: ul. Wiejska 46, 41-253 Czeladź
tel.: (32) 363 51 00, fax: (32) 363 51 01
katowice@boschrexroth.pl
Poznań: ul. Wichrowa 1a, 60-449 Poznań
tel.: (61) 816 77 60, fax: (61) 816 77 64
poznan@boschrexroth.pl
Rzeszów: ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów
tel.: (17) 275 55 00, fax: (17) 275 55 09
rzeszow@boschrexroth.pl
Szczecin: ul. Królowej Korony Polskiej 24, 70-486 Szczecin
tel.: (91) 483 67 82, fax: (91) 435 89 77
szczecin@boschrexroth.pl
Wrocław: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław
tel.: (71) 364 73 20 , fax: (71) 364 73 24
wroclaw@boschrexroth.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *