Przemysł 4.0

Rewolucyjne narzędzia pomiarowe na miarę „Przemysłu 4.0”

By  | 

Od dłuższego czasu termin „Przemysł 4.0” cieszy się niesłabnącą popularnością w branży przemysłowej. Media, spotkania branżowe i wszelkiego rodzaju raporty skupiają się na tematyce usprawnień w nowoczesnych fabrykach. Choć na rodzimym rynku wciąż około połowa (!) zakładów produkcyjnych nie zaczęła jeszcze wdrażać nowoczesnych systemów i technologii, to od założeń „Przemysłu 4.0” nie ma już odwrotu. Na sukces w branży mają szansę najbardziej elastyczni przedsiębiorcy, którzy dostosują się do idei nowoczesnej fabryki, za pomocą ciągłej modernizacji parków maszynowych. Od czego więc należy zacząć i na jakich usprawnieniach skupić uwagę, żeby zwiększyć optymalizację produkcji, a tym samym zyski? Jedną z postaw jest zdalna analiza danych z maszyn przy użyciu odpowiednich czujników.

Kontroluj i zarabiaj
Założenia koncepcji „Przemysłu 4.0” bazują przede wszystkim na wykorzystaniu czujników kontrolujących parametry maszyn, linii produkcyjnej wraz z kompatybilnym przetwarzaniem danych, gromadzeniu ich na jednej mobilnej platformie i analizie wyników. Tylko takie połączenie pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów w zwiększaniu wydajności produkcji i zmniejszeniu jej kosztów. Oczywiście proces ten jest możliwy tylko przy połączeniu odpowiednio dobranych narzędzi i urządzeń wraz z pracą wykwalifikowanych specjalistów w działach utrzymania ruchu.

Nowoczesna optymalizacja dzięki….SMS-om
W każdym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym podstawą efektywnego funkcjonowania jest zadbanie o predykcyjne utrzymanie ruchu. Jego fundamenty opierają się na ciągłym monitorowaniu pracy maszyn i wczesnym przewidywaniu problemów. Czujniki drgań, temperatury, oleju, ciśnienia czy prędkości obrotowej maszyn oraz całodobowa analiza wyników pozwalają na zoptymalizowanie procesów. Zaniedbania w tej kwestii mogą spowolnić lub wręcz zatrzymać linię produkcyjną, a to z kolei naraża przedsiębiorców na straty idące niekiedy w miliony. Aby jednak ciągła kontrola urządzeń była możliwa w każdych warunkach, również tych zagrożonych wybuchem (strefa Ex), konieczne jest wykorzystywanie nowoczesnych dostosowanych urządzeń pomiarowych.

Łukasz Szumilas – Prezes Zarządu I-Care Polska Sp. z o.o.

Dużym wyzwaniem w polskich fabrykach jest standaryzacja procesów produkcyjnych. Specjaliści Utrzymania Ruchu mają problem z gromadzeniem, przetwarzaniem i analizą danych. Odpowiedzią na te potrzeby są odpowiednie narzędzia. Fabryki nie są w stanie osiągnąć pełnej wydajności bez użycia dedykowanych systemów pomiarowych. Współczesne technologie umożliwiają przesyłanie danych w sposób bezprzewodowy do wirtualnych platform w czasie rzeczywistym. Dzięki temu specjaliści ds. utrzymania ruchu i niezawodności maszyn są powiadamiani o wszelkich odchyłach parametrów pracy urządzeń przez alerty przesyłane choćby na maila czy drogą SMS. Obserwacja branży potwierdza tylko, jak duże zainteresowanie wzbudzają tego typu rozwiązania. Ich zastosowanie pozwala bowiem wyeliminować awarie nawet w ponad 90%. – Łukasz Szumilas – Prezes I-Care Polska Sp. z o.o.

Najnowsza technologia pomiarowa 24/7
W 2013 roku, po ponad 5 latach prac badawczo-rozwojowych, firma I-Care™ wprowadziła na rynek grupę produktów marki Wi-Care™ – najbardziej zaawansowane technologicznie czujniki drgań i temperatury. Czujniki wyposażone są w bezprzewodowe moduły komunikacji, a ich obsługa odbywa się za pomocą internetowego portalu I-See™ służącego do gromadzenia i przetwarzania danych. Dostęp do platformy możliwy jest z poziomu ogólnodostępnych przeglądarek internetowych oraz za pomocą dedykowanej aplikacji. Dzięki temu specjaliści ds. niezawodności maszyn mają możliwość całodobowej zdalnej kontroli swojego parku maszynowego. Od daty premiery produkty Wi-Care™ oraz portal I-See™ są stale udoskonalane i obecnie stanowią jedno z najlepszych rozwiązań dostępnych na światowym rynku, będąc jednocześnie realizacją nowoczesnego podejścia do Utrzymania Ruchu w Przemyśle 4.0.

Za sprawą Plug & Play oraz niezależnej pracy na akumulatorach przetworniki Wi-Care™ oraz wzmacniacz sygnału pracują dokładnie tak, jak klasyczny system pomiarowy bez konieczności czasochłonnego i kosztownego klasycznego montażu. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu montowanych na stałe czujników, system Wi-Care™ można konfigurować i obsługiwać zdalnie z portalu I-See™. Urządzenia mogą pracować bez przerwy na jednym akumulatorze nawet przez 5 (!) lat. Dzięki certyfikacji Ex możliwe jest monitorowanie urządzeń w strefach niebezpiecznych i tych zagrożonych wybuchem.

Współpraca człowieka z maszyną
Czwarta rewolucja przemysłowa opiera się na niezwykle mocnym połączeniu pracy człowieka i maszyny. Terabajty przesyłanych danych i konieczność 100% optymalizacji procesów produkcyjnych, to dziś absolutna konieczność. Wymaga ona jednak maksymalnej elastyczności zarówno systemów, jak
i obsługujących je specjalistów. Te założenia nie mogą być zrealizowane bez użycia odpowiednich, najnowocześniejszych mobilnych urządzeń pomiarowych. O tym, jak implementować czujniki w fabrykach, jakie korzyści z tego wynikają oraz o case studies z największych zakładów produkcyjnych, będzie można dowiedzieć się w ramach wykładu WI-CARE™ JAKO BEZPRZEWODOWY SYSTEM ZDALNEGO MONITOROWANIA MASZYN W PRZEMYŚLE 4.0 podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Szefa Utrzymania Ruchu 4.0, już 10-11 kwietnia w Katowicach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *