Wydarzenia
SAWO 2022 – bezpieczeństwo wpisane w DNA
Targi SAWO – Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów sprzętu i wyposażenia służącego bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i pracy z profesjonalistami z branży BHP (managerami i specjalistami, handlowcami i producentami, specjalistami ds. szkoleń i usług BHP, przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych: strażakami i policjantami). Tegoroczne wydarzenie, które zaplanowano na 25-27 kwietnia 2022 r, eksponowało najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 200 firm z branży ochrony pracy z Polski i zagranicy. Trzy dni targów BHP i PPOŻ w Poznaniu obfitowały w nowości produktowe, merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę tego sektora, jak również prezentowały najnowsze trendy w ratownictwie specjalistycznym.
Profesjonalnie przygotowana, kompleksowa ekspozycja, jak również szereg wydarzeń towarzyszących przyciągnęły do Poznania ogromną liczbę specjalistów – ponad 14 600 zwiedzających. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sale, w których odbywały się konferencje, były wypełnione po brzegi słuchaczami z branży. Tegoroczne spotkanie było platformą do wymiany doświadczeń praktyków oraz będzie miało realny wpływ na budowanie bezpieczeństwa pracowników w naszym kraju.
– Siłą targów SAWO jest kreowanie przestrzeni spotkań na żywo i prezentacji najnowszych technologii i trendów dla branży ochrony pracy. Testowanie produktów, możliwość zobaczenia innowacyjnych rozwiązań, porównania oferty różnych wystawców, czas na negocjacje – specyfiki targów SAWO nie sposób przełożyć na dostępne narzędzia online. Nie sposób też oddać klimatu spotkań i wydarzeń towarzyszących wystawie – mówi Marcin Gorynia, dyrektor targów SAWO.
SAWO 2022 – dzień pierwszy
Targi SAWO 2022 rozpoczęły się 25 kwietnia. Uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2022 dokonał Wiceprezes Zarządu Grupy MTP – Pan Filip Bittner.
„Dziś każdy z nas może działać na rzecz bezpieczeństwa. Stąd hasło targów SAWO – Razem dla bezpieczeństwa. I jeśli spojrzymy na liczby, to słowo „razem” nabiera dużego znaczenia – 175 wystawców, 5000 m2 powierzchni, pawilony 3 i 3A. To największe i najważniejsze wydarzenie w naszym kraju, które służy promocji ochrony życia i zdrowia w środowisku pracy. Cel to podnoszenie jakości pracy i bezpieczeństwa z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Sawo to nie tylko wystawa, to również miejsce wymiany doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa pracy, ergonomii, ratownictwa, ochrony przeciwpożarowej i innych pokrewnych zagadnień” – mówił podczas otwarcia targów Filip Bittner, wiceprezes Grupy MTP.
Następnie na scenie wystąpił Pan Marcin Stanecki – Dyrektor Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, który odczytał list od Pani Minister Marleny Maląg. Po nim głos zabrał Pan Jarosław Leśniewski – Zastępca Głównego Inspektora Pracy.
Na zwiedzających, profesjonalistów z branży szeroko rozumianego bezpieczeństwa już pierwszego dnia czekało mnóstwo atrakcji – a to przecież dopiero pierwszy dzień targów! Behapowców zainteresowała konferencja organizowana w tandemie: PIP + CIOP-PIB „Obciążenie fizyczne, stres, hałas, wirusy – czynniki zagrożeń zawodowych i przyczyny niezdolności do pracy”. Wydarzenie to skierowane było do wszystkich osób zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy, zainteresowanych aktualnymi informacjami przygotowanymi przez ekspertów i instytucje kształtujące politykę bezpieczeństwa pracy na poziomie krajowym. Bieżąca tematyka przyciągnęła do Poznania ogromną ilość słuchaczy, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się wystąpieniom specjalistów CIOP-PIB, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu.
Z kolei specjaliści, którym bliska jest dziedzina kultury bezpieczeństwa mogli wziąć udział w prelekcjach Step2Safety oraz Safety Media, podczas których omówiono zagadnienia związane z rozwojem pojęcia kultura bezpieczeństwa oraz zarządzaniem i oceną ryzyka zawodowego.
SAWO 2022 – dzień drugi
We wtorek, 26 kwietnia – w drugi dzień targów SAWO, bardzo intensywnie zapowiadał się program wydarzeń i zaplanowanych atrakcji.
Jednym z głównych punktów drugiego dnia targów była, przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, konferencja techniczną pt. “Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”, która skupiła szerokie grono projektantów branżowych, inżynierów budownictwa i pożarnictwa, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców budowlanych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami. Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych. Podczas konferencji najlepsi specjaliści w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym autorzy nowych wytycznych) zaprezentowali najnowsze zmiany w zakresie projektowania i instalowania urządzeń wykrywania i gaszenia pożarów.
Kolejnym ważnym wydarzeniem było seminarium przygotowane przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, podczas którego członkowie stowarzyszenia podzielili się z uczestnikami doświadczeniem w obszarze dobrych praktyk we wdrażaniu Normy ISO 450001.
Dużą frekwencją cieszyła się konferencja “Bezpieczeństwo przede wszystkim”, zorganizowana przez miesięcznik ATEST – Ochrona Pracy, Akademię Bezpieczeństwa MILWAUKEE i firmę DNV. Partnerami konferencji zostały: Koalicja Bezpieczni w Pracy i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Wydarzenie dedykowane było dla pracowników działów BHP, działów zakupów, pracodawców, a także pełnomocników zintegrowanych systemów zarządzania. W trakcie spotkania poruszona została problematyka doboru środków ochrony indywidualnej, nie tylko z punktu widzenia obowiązujących wymagań technicznych i prawnych, oceny ryzyka, ale również ergonomii i optymalizowania produktywności. Podczas dyskusji panelowej grono znakomitych prelegentów próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie deklarują miłość do bhp, ale nie pracują bezpiecznie?
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy przygotował bezpłatne seminaria, w ramach których zaprezentowano najnowsze wyniki prac prowadzonych w CIOP-PIB, dotyczące zagrożeń w środowisku pracy: akustyka i oceny zabezpieczeń przeciwhałasowych, zagrożenia pyłowe i system ich monitorowania oraz ocena jakości powietrza, zagrożenia biologiczne, a także prezentacja środków ochrony indywidualnej (sprzęt ochrony układu oddechowego czy chroniący przed hałasem).
Dzięki wystąpieniu Pawła Szczepańskiego z QES Consulting w ramach konferencji Safety 360, wszyscy zainteresowani mogli bliżej zapoznać się z tematem zarządzania ryzykiem – jak dobrać odpowiednie metody i jak informować o ryzyku w środowisku pracowniczym.
Jednak kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO 2022 był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej (poszukiwawczo-ratowniczej z psami tropiącymi, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej z mobilnym robotem specjalistycznym IBIS oraz grupy ratownictwa technicznego). Widowiskowy i niezwykle emocjonujący pokaz zakładał wypadek komunikacyjny z udziałem pojazdu osobowego, w którym zakleszczony został kierowca. W symulowanej akcji ratownicy musieli rozpoznać zagrożenie, ewakuować z wraku samochodu osobę poszkodowaną oraz udzielić jej pomocy i bezpiecznie przetransportować poza obszar zagrożenia. Ponadto należało usunąć i zabezpieczyć przewożoną w pojeździe substancję chemiczną. Wydarzenie zgromadziło mnóstwo obserwatorów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy krok poznańskich strażaków.
SAWO 2022 – siła spotkań na żywo!
Trzeci, ostatni dzień targów SAWO 2022 – 27 kwietnia, upłynął pod znakiem spokojnych rozmów, finalizowania umów i kontraktów oraz planowania obecności na kolejną odsłonę targów SAWO za dwa lata.
Tegoroczna ekspozycja w pawilonie nr 3A zamieniła się w poligon doświadczalny: poza stoiskami wystawców do dyspozycji gości przez wszystkie dni targowe było mnóstwo wystaw, pokazów i szkoleń – zarówno profesjonalista z branży, jak i pasjonata mogli znaleźć dla siebie interesującą przestrzeń:
- Pokazy na żywo z wykorzystaniem mobilnego trenażera CSE Dräger
- Prezentacja pojazdów i specjalistycznego sprzętu ratowniczego PSP
- Pokazy – edukacja z zakresu prewencji społecznej przy użyciu mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego wraz z modułem Woda-Las
- Wernisaż „Bezpieczeństwo w domu. Gaśnica”.
- Wystawa retro osprzęt strażacki oraz pojazdy zabytkowe
- Muzeum BHP – wystawa historycznych eksponatów BHP pn. “POMOCE DYDAKTYCZNE W SZKOLENIACH BHP – EWOLUCJA”
- Szkolenia z Pierwszej Pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości VR
- Strefa dronów i maszyn latających
Strefy pokazowe przygotowane we współpracy z partnerami targów SAWO cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – każdy, komu bliska jest idea BHP mógł skorzystać z przygotowanych atrakcji i zobaczyć mnóstwo nowości.
SAWO to przede wszystkim jednak wiele premier produktowych, a w tej edycji aż 12 laureatów prestiżowej nagrody Złotego Medalu MTP:
- Acciline+ – platforma online do zarządzania wypadkowością w firmie (AYMING POLSKA Sp. z o.o. – zgłaszjący i producent)
- ATLAS RUNNER (ATLAS-SCHUHFABRIK GmbH & Co. KG – zgłaszający, ATLAS® Obuwie Ochronne Sp.z o.o. – producent)
- DEMAR X-FLOW półbuty ochronne ESD (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DEMAR Marek Dewódzki – zgłaszający)
- JSP-GO™ wielojęzyczne opakowanie i oferta detaliczna (JSP – JOHNSTONE SAFETY PRODUCTS Ltd – wystawca i producent)
- Mobilny manipulator do pomiarów akustycznych (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy – zgłaszający i producent)
- Nowoczesna odzież robocza Stretch Line (STALCO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. – zgłaszający i producent)
- Półmaska do ochrony przed smogiem (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy – zgłaszający)
- Rękawice Milwaukee (TECHTRONIC INDUSTRIES EASTERN EUROPE Sp. z o.o. – zgłaszający)
- Seria Q-Premium (PPO Przedsiębiorstwo Państwowe – zgłaszający i producent)
- Odzież z funkcją ogrzewania Krystian Tech (PW KRYSTIAN Sp. z o.o. – zgłaszający i producent)
- System Waterflow (MLABS Sp. z o.o. – zgłaszający i producent)
- TRAUMA KIT Apteczka Modułowa (ROSZAK) Walizka 6 (AEDMAX.PL Sp. z o.o. – zgłaszający i producent)
LAUREACI ZŁOTYCH MEDALI SAWO 2022>>
Wręczono także dwie nagrody Grand Prix SAWO 2022 w dwóch kategoriach:
- Środki ochrony indywidualnej, zbiorowej dla produktu Seria Q-Premium firmy PPO Przedsiębiorstwo Państwowe
- Rozwiązania techniczno-organizacyjne z zakresu ergonomii, prewencji wypadkowej i profilaktyki zdrowotnej oraz inne produkty związane z tematyką targów SAWO dla produktu TRAUMA KIT Apteczka Modułowa (ROSZAK) Walizka 6 firmy AEDMAX.PL Sp. z o.o.
LAUREACI GRAND PRIX SAWO 2022>>
oraz 7 statuetek Acanthus Aureus za najciekawsze stoiska:
- INFORM JAKUB NIEDZIAŁEK – pawilon,3 stoisko 15
- GTV POLAND – pawilon 3, stoisko 80
- IES POLSKA TOMASZ BYLCZYŃSKI – pawilon 3A, stoisko 30
- ALFA I OMEGA – pawilon,3 stoisko 14
- LYRECO POLSKA – pawilon 3, stoisko 26
- MILWAUKEE® – pawilon 3, stoisko 50
- KRYSTIAN – pawilon 3, stoisko 78
LAUREACI ACANTHUS AUREUS SAWO 2022>>
Targom SAWO towarzyszyły Międzynarodowe Targi Instalacyjne INSTALACJE, Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREEN POWER, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń SECUREX oraz Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER. Tegoroczna kwietniowa odsłona bloku targów INSTALACJE, GREENPOWER, SECUREX, EXPOPOWER i SAWO była największym i najważniejszym wydarzeniem dla branży bezpieczeństwa i higieny pracy, OZE, ciepłowniczej, wentylacyjnej, chłodniczej i sanitarnej w 2022 roku!
Już dziś zapraszamy do Poznania na kolejną edycję targów SAWO, które odbędą się w kwietniu 2024 r.
https://www.targisawo.pl/pl/
0 comments