Energetyka

Więcej mocy, mniejszy rozmiar: pomoc dla Jaguar I-PACE eTROPHY w rozwiązaniu problemu ładowania

By  | 

W związku ze zbliżającym się nowym sezonem wyścigów samochodów elektrycznych o zerowej emisji spalin, ABB robi kolejny ważny krok technologiczny w kierunku rozwoju elektromobilności.

ABB, partner tytularny ABB FIA Formula E Championship, będzie oficjalnym partnerem ds. ładowania Jaguara Land Rovera w nowej kategorii wyścigów samochodów elektrycznych: serii Jaguar I-PACE eTROPHY. Będzie to seria wspierająca 10 wyścigów ABB FIA Formula E Championship, rozgrywana w te same weekendy i na tych samych torach wyścigowych. Nowy sezon wyścigów rozpocznie się 15 grudnia w Ad Diriyah w Arabii Saudyjskiej.

W przeciwieństwie do specjalnie zaprojektowanych jednomiejscowych bolidów wyścigowych używanych w ABB Formula E, seria Jaguar I-PACE eTROPHY będzie obejmować wyścigowe wersje tych samych elektrycznych SUV-ów Jaguar I-PACE, które są obecnie sprzedawane klientom. Zawodnicy Jaguara będą używać ładowarek ABB opartych na tych samych stacjach ładowania, których obecnie tysiące są zainstalowane na całym świecie i wykorzystywane do codziennego użytku przez kierowców pojazdów elektrycznych.

Jednak aby to wszystko było możliwe, firma ABB, światowy lider w technologii szybkiego ładowania, musiała wykazać się inżynieryjną innowacyjnością.

Kiedy planowana była seria Jaguar I-PACE eTROPHY, firma stanęła przed skomplikowanym wyzwaniem technicznym: jak szybko naładować baterie 20 samochodów wyścigowych I-PACE eTROPHY w przerwach między treningiem, kwalifikacjami i każdym wyścigiem? I jak to zrobić w 10 różnych miastach na czterech kontynentach w nadchodzącym sezonie wyścigowym?

Stacje ładowania prądem stałym ABB Terra z pewnością sprostają temu wyzwaniu. W końcu są to obecnie najpopularniejsze stacje ładowania ABB  używane w Europie i Stanach Zjednoczonych. Był tylko jeden haczyk. Stacje przeznaczone do użytku publicznego mają wysokość 2,2 metra – mniej więcej tyle samo, co dystrybutory paliw na stacjach benzynowych. Są jednak zbyt duże, aby zmieścić się w lukach ładunkowych odrzutowców, które w sezonie eTROPHY transportują na całym świecie zawodników i sprzęt wyścigowy. Te szybkie stacje ładowania są również zazwyczaj montowane na stałe, a nie przeznaczone do transportu.

W związku z tym zespół ABB w Indiach stworzył rozwiązanie, które przekształciło funkcjonalność stacji ładowania Terra w zestaw na kołach, o wysokości zaledwie 1,5 metra, co oznacza jej zmniejszenie o prawie 32 procent. Na życzenie Jaguara zespół ABB zaprojektował również wytrzymałą obudowę do transportu, która wyposażona została w takie innowacyjne rozwiązania jak wbudowana rampa załadunkowa i otwory do przenoszenia urządzeń za pomocą wózków widłowych.

Zaangażowanie w dostarczanie rozwiązań dokładnie dopasowanych do potrzeb naszych klientów jest dokładnie tym, co wyróżnia ABB – mówi Frank Muehlon, dyrektor zarządzający ds. infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. – Partnerstwo z serią Jaguar I-PACE eTROPHY to kolejny przykład zdolności ABB do sprostania wielkim wyzwaniom w zakresie innowacyjnej inżynierii.

Magazyn Fortune umieścił ostatnio ABB na ósmym miejscu na liście firm, które “zmieniają świat”, doceniając postęp, jakiego dokonała firma w dziedzinie elektromobilności i ładowania pojazdów elektrycznych. Najmocniejsza stacja ładowania ABB, Terra HP, jest w stanie wydłużyć zasięg jazdy samochodu elektrycznego o 200 kilometrów w zaledwie osiem minut – mniej więcej tyle samo czasu, ile potrzeba na uzupełnienie paliwa w zbiorniku konwencjonalnego samochodu.

Jako światowy lider w dziedzinie infrastruktury przeznaczonej dla pojazdów elektrycznych, ABB posiada portfolio obejmujące szeroki zakres technologii ładowania zarówno dla elektrycznych samochodów osobowych, jak i elektrycznych oraz hybrydowych autobusów, a także rozwiązania z zakresu elektryfikacji statków i kolei. Firma zainstalowała już 8000 stacji szybkiego ładowania w 68 krajach, więcej niż jakikolwiek inny producent.


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1
04-713 Warszawa


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *