Automatyka i mechanika

Yamaha Motor wprowadziła na rynek nowy moduł przenośnika liniowego LCMR200

By  | 

Yamaha Motor Europe ogłosiła, że z początkiem lipca wprowadziła na rynek LCMR200 – nowy moduł przenośnika liniowego. Konstrukcja obecnego modelu LCM-X została znacząco udoskonalona w kierunku poprawy łatwości użytkowania.

Konstruktorzy LCMR200 utrzymali wysoką dokładność i krótki skok charakterystyczne dla dotychczasowego modelu LCM-X poprawiając konstrukcję modułu. W rezultacie otrzymano solidniejszy model, który lepiej nadaje się do pracy w środowiskach, w których obecne są ciała obce i szumy statyczne.

System, w którym do 64 karetek (ang. sliders) jest sterowanych przez jeden sterownik YHX przeniesiono z obecnego modelu LCM-X, ale dzięki stworzeniu nowego modelu programowania przenośnika z użyciem Standardowego Profilu wyeliminowano konieczność programowania pojedynczych zdarzeń kontrolera. Znacząco ułatwia to proces integracji.

Moduły przenośników liniowych – od ich wprowadzenia na rynek w 2013 roku – są stale udoskonalane i rozwijane w oparciu o doświadczenia użytkowników. Nowe urządzenie LCMR200 -jeszcze prostsze w obsłudze – przyczyni się do zwiększenia wydajności procesów w wielu branżach na całym świecie.

Tło rynkowe i zarys produktu

Dostrzegając światowe zjawisko coraz krótszego cyklu życia produktów, YAMAHA skupia zasoby na tworzeniu rozwiązań elastycznych i uniwersalnych –pozwalających na szybkie zmiany produkcji i wytwarzanie różnych produktów i w różnych wielkościach serii.

W związku z tym moduł przenośnika liniowego został stworzony tak by umożliwiać łatwą rekonfigurację linii – dużo sprawniejszą niż w przypadku konwencjonalnych przenośników taśmowych i rolkowych. Można przewidywać, że LCMR200 będzie stosowany w wielu gałęziach przemysłu, a jego zastosowanie będzie widoczne w fabrykach na całym świecie.

W 2013 roku YAMAHA wprowadziła na rynek moduł przenośnika liniowego LCM100 jako transportu nowej generacji. Od tego czasu jest to wiodący produkt na rynku stosowany w branżach produkcji elektrycznej/elektronicznej oraz automotive – wymagających dużej precyzji i pracy ze stosunkowo niewielkimi komponentami. Nowo opracowany LCMR200 zapewnia większą użyteczność bazując na tych wcześniejszych osiągnięciach.

YAMAHA dostarcza kompleksową linię produktów: od jednoosiowych robotów przez manipulatory wieloosiowe, SCARA po przenośniki liniowe co pozwala na automatyzację zróżnicowanych zakładów produkcyjnych. Oferta ta jest wciąż udoskonalana w kierunku zwiększania wydajności i jakości koniecznej i funkcjonowania w coraz bardziej złożonych i zróżnicowanych zakładach produkcyjnych.

LCMR200 – główne cechy

 1. Ruch z dużą prędkością, bardzo precyzyjne zatrzymanie i pozycjonowanie
  Napęd bezpośredni poprzez silnik liniowy umożliwia ruch z dużą prędkością, bardzo dokładne zatrzymanie i pozycjonowanie.
 2. Solidna struktura
  Prawie cała struktura modułu jest montowana bezpośrednio na ramie, dając podstawę prowadnicy liniowej. Prowadnica liniowa i szyna karetki zostały powiększone i wzmocnione, przy zachowaniu tej samej wielkości całkowitej modułu.
 3. Większa elastyczność instalacji
  Przewody elektryczne mogą być wyprowadzane zarówno z przodu jak i z tyłu modułu co zwiększa stopień swobody w instalacji i poprawia efektywność systemu przy tworzeniu linii powrotnych.
 4. Nowy moduł do obsługi cyrkulacji karetek
  Nowy moduł do obsługi cyrkulacji karetek znacznie upraszcza utrzymanie dokładności transferu.
 5. Kontroler YHX wyposażony w nową funkcję Standard Profile
  Dzięki wykorzystaniu standardowego profilu w sterowniku YHX, klienci nie muszą tworzyć programów drabinkowych w sterowniku YHX. Pozwala to również na sterowanie robotem LCMR200 i jednoosiowym jako pozycjonerem z nadrzędnego sterownika PLC.

O sekcji FA YAMAHA Robots

Yamaha Motor Factory Automation Section (FA Section), to dział Yamaha Motor Robotics Business Unit w korporacji Yamaha Motor. Dział specjalizuje się w dostarczaniu uniwersalnych, precyzyjnych robotów przemysłowych dla potrzeb związanych z precyzyjną automatyzacją.

Dzięki swoim korzeniom we wprowadzaniu opracowywaniu robotów do montażu motocykli YAMAHA, dział ten ma ponad 35 lat doświadczenia w rozwiązywaniu problemów związanych z automatyzacją, od tych największych po najmniejsze. Robotom przemysłowym YAMAHA zaufały wiodące firmy na całym świecie, prowadzące tak różnorodną działalność, jak produkcja półprzewodników i montaż produktów elektronicznych, sprzętu gospodarstwa domowego, komponentów samochodowych i dużych paneli ciekłokrystalicznych.

Yamaha Motor FA Section oferuje kompatybilną gamę rozwiązań w zakresie montażu robotów, w tym robotów jednoosiowych, SCARA, kartezjańskich i wieloosiowych. Innowacje, takie jak moduł przenośnika liniowego LCM100; bezwibracyjny, zajmujący mniej miejsca i bardziej wszechstronny następca konwencjonalnych przenośników taśmowych i rolkowych, nadal wyznaczają trendy automatyzacji. Podstawowe konstrukcje robotów, jak również kluczowe komponenty i kompletne systemy są produkowane we własnym zakresie, co zapewnia stałą jakość i kontrolę nad czasem realizacji.

Wyłącznym dystrybutorem urządzeń YAMAHA Robots na Polskę, Chorwację, Słowenię, Serbię, Macedonię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Rumunię i Bułgarię jest RENEX Group. Roboty można przetestować w warunkach symulowanych linii produkcyjnych w Centrum Technologicznym RENEX we Włocławku.

Więcej na www.renexrobotics.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *