Energetyka
7 zasad efektywnego zarządzania zużyciem mediów
Jak mimo wzrostu cen za energię elektryczną i inne media utrzymać konkurencyjne ceny produktów i usług? Jakie działania i rozwiązania wdrożyć, aby wpływać na wysokość opłat za zużyte w przedsiębiorstwie media? Rada ekspertów jest jedna – optymalizować. Począwszy od cen zakupu mediów poprzez monitoring ich zużycia aż po planowanie zmian organizacyjnych.
Monitoruj
Aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw dokonać precyzyjnych pomiarów. Stały monitoring, prowadzony w zorganizowany i uporządkowany sposób to podstawa. Zbierane, przechowywane i analizowane dane stanowią bazę do zarządzania zużyciem mediów w trzech podstawowych obszarach:
- planowanie:
- prognozowanie zużycia,
- budżetowanie,
- zakup mediów,
- zarządzanie zmianami,
- działania operacyjne:
- zarządzanie rozliczaniem,
- zarządzanie przeglądami i remontami,
- zarządzanie konfiguracją,
- zarządzanie bezpieczeństwem,
- działania doskonalące:
- wprowadzanie przemyślanych zmian organizacyjnych,
- wdrażanie odpowiednich procedur,
- zmiana i kształtowanie nawyków wśród pracowników.
Działaj kompleksowo
Skupienie się na kontroli i optymalizacji tylko jednego z użytkowanych mediów – np. energii – jest możliwe, ale jak pokazuje doświadczenie – mniej korzystne. Szybsze i bardziej widoczne efekty uzyskamy, stosując kompleksową kontrolę i optymalizację wszystkich zużywanych w przedsiębiorstwie mediów. Włączenie do systemu monitoringu liczników ciepła, gazu, wody, czy sprężonego powietrza pozwala na osiągnięcie większych oszczędności i efektywne planowanie i rozliczanie zużycia. Dzięki skupieniu monitoringu wszystkich mediów w jednym rozwiązaniu możliwe jest bezbłędne i szybkie zbieranie, przetwarzanie i analizowanie danych bez ryzyka ich utraty, bez konieczności ręcznego wprowadzania, czy konieczności łączenia plików pochodzących z różnych źródeł.
Doświadczenia branżowe pokazują, że największe oszczędności i korzyści osiąga się, włączając do systemu kontroli i monitoringu liczniki kilku mediów.
Optymalnie planuj zakupy
Przypadkowy lub dokonany na podstawie niewłaściwych danych wybór taryfy na dostawę określonych mediów wiąże się z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć, planuj zgodnie z poniższym schematem:
- zbierz dane,
- analizuj dane historyczne,
- porównaj z zamówieniem,
- poszukaj źródeł oszczędności,
- przygotuj prognozę,
- dokonaj wyboru,
- na bieżąco monitoruj zużycie.
Nie daj się zaskoczyć
Peace of mind to inaczej powszechne poczucie spokoju. Aby osiągnąć taki stan w obszarze zarządzania obiektem przemysłowym, konieczne jest stosowanie szeroko pojętej profilaktyki, bazującej na ostrzeżeniach o zbliżających się przekroczeniach, ewentualnych awariach lub usterkach we wczesnej fazie ich wystąpienia.
W przypadku zużycia energii elektrycznej kontrola mocy zamówionej realizowana jest najczęściej poprzez tzw. Strażnika Mocy.
Moc zamówiona analizowana jest w zadanych interwałach minutowych zgodnie z procedurą, według której dany obiekt rozlicza się z dostawcą energii. Jej wartość graniczna ustalana jest indywidualnie (dla poszczególnych obiektów lub grup), a powiadomienie o zbliżaniu się do niej dostarczane jest w formie wiadomości e-mail lub SMS.
15% rocznych przychodów przedsiębiorstwa – tyle może wynosić kara za przekroczenie mocy zamówionej po wprowadzeniu stopni zasilania.
Włącz właściwe rozwiązanie
Decydując się na wdrożenie systemu do zarządzania i monitoringu zużycia mediów, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Czy rozwiązanie pozwala monitorować zużycie wszystkich istotnych dla Twojej firmy mediów?
- Czy rozwiązanie dostosowuje się do obiektu (pozwala na zastosowanie urządzeń i systemów komunikacji bez konieczności wprowadzania kosztownych zmian w obecnej infrastrukturze)?
- Czy system można zintegrować z innymi rozwiązaniami z obszaru ERP, BI, IoT, IIoT itp.?
- Czy w przypadku zarządzania wieloma obiektami możliwe jest monitorowanie wszystkich jednocześnie z jednego miejsca?
- Czy wdrożenie rozwiązania jest proste (plug&play), pozwalające na uruchomienie monitoringu zużycia mediów w ciągu jednego dnia?
Przejdź na chmurę
Rozwiązanie chmurowe eliminuje konieczność zakupu drogiego sprzętu oraz zapewnia użytkownikom możliwość pracy z dowolnego miejsca, co jest szczególnie ważne w zarządzaniu obiektami rozproszonymi. Wszystkie dane o zużyciu są zbierane i analizowane w chmurze obliczeniowej. Ich pobieranie i przesyłanie odbywa się za pośrednictwem bezpiecznego połączenia szyfrowanego, a dostęp do nich odbywać się może za pośrednictwem przeglądarki internetowej z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego (smartfon, tablet).
Skorzystaj z rozwiązania w chmurze i obniżaj koszty.
Zbuduj przewagę konkurencyjną
Zużycie energii elektrycznej w zakładach przemysłowych związane jest głównie z procesami produkcyjnymi. Bieżący monitoring zużycia pozwala na ustalenie szczegółów dotyczących źródeł zużycia i określenie ich struktury dla całego zakładu, poszczególnych działów, hal i linii produkcyjnych.
Uzyskane dane umożliwiają skuteczną optymalizację kosztów i budowania strategii dla obszarów najbardziej energochłonnych. Dodatkowo mogą być wykorzystane w procesie planowania remontów maszyn i urządzań oraz przewidywania usterek i awarii.
Dowiedz się więcej!
Wejdź na stronę https://monitoring-zuzycia-mediow.sabur.com.pl/ i pobierz bezpłatnego ebooka: 7 zasad efektywnego zarządzania zużyciem mediów.
0 comments