Wydarzenia

ABB w Polsce zmienia strukturę i zarząd

By  | 

Z początkiem 2020 roku nastąpiły zmiany organizacyjne w ABB w Polsce. Są one wynikiem trwającego procesu transformacji Grupy ABB, w ramach którego Biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB zostanie sprzedany firmie Hitachi.

W związku ze wspomnianą sprzedażą, ze struktur ABB w Polsce wydzielono spółkę ABB Power Grids Poland Sp. z o.o. Z dniem 1 stycznia br. jej prezesem został Paweł Łojszczyk. W ABB pracuje prawie 30 lat. W latach 2013-2019 był prezesem zarządu ABB Sp. z o.o. Obecnie funkcję prezesa ABB Power Grids Poland Sp. z o.o. łączy z obowiązkami dyrektora zarządzającego ABB Power Grids w Czechach, Słowacji i Bułgarii.

Jednocześnie z dniem 1 stycznia 2020 roku prezesem zarządu ABB Sp. z o.o. został Tomasz Wolanowski. W ABB pracuje w sumie ponad 20 lat. W latach 2013-2019 był krajowym dyrektorem zarządzającym ABB w Rumunii. Obecnie funkcję prezesa ABB Sp. z o.o. łączy z obowiązkami dyrektora Biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

W nowym modelu organizacyjnym, ABB funkcjonuje w zakresie czterech niezależnych biznesów: Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej. Tak jak dotychczas, biznesy te działają w ramach ABB Sp. z o.o.

Zdj. 1. Paweł Łojszczyk

Zdj. 1. Paweł Łojszczyk

– W ostatnich latach wdrożyliśmy strategię, która upraszcza strukturę firmy, koncentruje się na kliencie i cyfrowych rozwiązaniach z portfolio ABB Ability™. Dzięki temu jeszcze bardziej zbliżyliśmy się do rynku i ugruntowaliśmy pozycję lidera technologii dla przemysłu. Polska jest ważnym rynkiem dla ABB. Współpracujemy blisko z naszymi klientami i partnerami, aby wdrażać nowe technologie, które reprezentują najwyższy poziom jeśli chodzi o jakość i niezawodność – powiedział Paweł Łojszczyk.

Zdj. 2. Tomasz Wolanowski

Zdj. 2. Tomasz Wolanowski

– Inwestujemy w Polsce około 100 mln złotych rocznie. Chcemy wykorzystać potencjał rynku, który zmienia się zgodnie z ideą cyfryzacji i przemysłu 4.0. Dla krajowej organizacji ABB wiąże się to m.in. z implementacją nowego modelu biznesowego, dalszymi inwestycjami w nasze fabryki oraz rozwojem lokalnych jednostek badawczo-rozwojowych, które pozwalają nam zachować konkurencyjną przewagę – powiedział Tomasz Wolanowski.


ABB w Polsce prowadzi pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis. Firma zatrudnia około 7700 pracowników w kilkunastu lokalizacjach. ABB posiada fabryki w Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Przasnyszu, Kłodzku i Bielsku-Białej. W Krakowie firma uruchomiła Globalne Centrum Usług Wspólnych oraz Korporacyjne Centrum Technologiczne, a w Warszawie Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych. Polska jest ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB – połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana.

ABB Power Grids jest globalnym liderem i pionierem technologii energetyki. Dostarczamy szeroką gamę zaawansowanych cyfrowo rozwiązań i tworzymy wartość dla klientów z sektorów energetyki, przemysłu oraz transportu i infrastruktury. Nasi eksperci działają w ponad 90 krajach, przekuwając swoją wiedzę i doświadczenie w rozwiązania poprawiające niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo. Wspólnie, jako preferowany dostawca mocniejszej, bardziej inteligentnej i przyjaznej dla środowiska sieci, kształtujemy przyszłość zrównoważonej energetyki z myślą o kolejnych pokoleniach. www.abb.com/grid

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes Produktów i Systemów Energetyki zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *