Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Bezpieczne pod względem mikrobiologicznym

By  | 

Odzież dla pracowników i czyściwa wielokrotnego użytku

Około 1,2 mln osób codziennie nosi w pracy odzież firmy MEWA. Są to nie tylko rzemieślnicy czy pra-cownicy warsztatów lub zakładów przemysłowych. Wiele osób pracuje w zawodach, które szczególnie w obecnej chwili są bardzo istotne: w niektórych krajach MEWA zaopatruje w odzież osoby pracujące przy produkcji żywności i sprzedawców, jak też w placówkach opieki, aptekach, gabinetach lekarskich czy laboratoriach. Prawie miliard czyściw wielokrotnego użytku, oferowanych w całej Europie, pranych jest co roku w zakładach firmy MEWA. O tym, dlaczego można polegać na certyfikowanym systemie prania tekstyliów przemysłowych, wyjaśnia Matthias Zoch, Kierownik Działu Techniki Ochrony Środowiska i Technologii Przetwarzania w firmie MEWA.

Matthias Zoch

Czy wirusy mogą przetrwać proces prania tekstyliów w zakładach MEWA?
Nie, nasze technologie są sprawdzone pod względem higienicznym i bezpieczne, czego nie zawsze da się powiedzieć o praniu w zwyklej pralce. Dlatego też akurat zakłady, które pracują w szczególnie wrażli-wych obszarach, jak produkcja żywności czy opieka nad chorymi, mogą być pewne bezpieczeństwa, oddając do prania odzież swoich pracowników profesjonalistom. Zakażenie się poprzez tekstylia prane w pralniach firmy MEWA nie jest możliwe. Nasz system zarządzania higieną gwarantuje bezpieczeństwo mikrobiologiczne pranych przez nas i wysyłanych potem tekstyliów. Wirusy nie dają rady przetrwać takie-go profesjonalnego prania przemysłowego.

Czy dotyczy to także koronawirusa?
Wszystkie nasze procesy prania odzieży zawodowej przebiegają w temperaturze pomiędzy 60 a 75 stopni Celsjusza. Takie temperatury, wraz ze stosowanymi przez nas środkami dezynfekcyjnymi, całkowicie dezaktywują koronawirusy. Wirusobójcze działanie tych środków jest potwierdzone. Wszystkie nasze zakłady, w których prana jest odzież, posiadają w zakresie higieny tekstyliów certyfikat Instytutu Technologii Prania i Czyszczenia (wfk – Cleaning Technology Institute e.V.).

W przypadku prania czyściw wielokrotnego użytku temperatury prania są jeszcze wyższe. Czyściwa prane są w temperaturze 90°C przez minimum 15 minut. Instytut Roberta Kocha definiuje, iż termiczna de-zynfekcja ma miejsce przy temperaturze 90°C przy czasie oddziaływania wynoszącym 10 minut. Nasze technologie prania mają parametry znacznie wyższe i tym samym działają dezynfekująco. Wszystkie zarodki ulegają całkowitej dezaktywacji.

Czy poprzez tekstylia można zarazić się koronawirusem (COVID-19)?
Nie jest znany żaden przypadek infekcji, która spowodowana była by poprzez tekstylia. Wszystkie znane infekcje mają miejsce na skutek bezpośredniego kontaktu, bowiem drogi zakażenia koronawirusem we-dług dotychczasowego stanu wiedzy, są porównywalne z drogami zakażenia wirusem grypy: chodzi o infekcje kropelkowe i przez wtarcie zakażonej wydzieliny w błony śluzowe. Poza tym znane są zakażenia kropelkowe przenoszone w powietrzu. To dlatego właśnie powinniśmy obecnie zachować wzajemnie odstęp od siebie, wynoszący co najmniej półtora metra. Z reguły jest się wtedy poza zasięgiem znajdują-cych się w powietrzu kropelek, powstających podczas kichania czy mówienia przez drugą osobę.

Aktualne informacje dla klientów dotyczące COVID-19 znajdują się na specjalnej stronie internetowej:
https://www.mewa-service.pl/kampanie/2020/corona/.

 

Zdjęcia: MEWA

Wszystkie procesy prania odzieży roboczej w zakładach MEWA przebiegają w temperaturze 60 do 75 C. Takie temperatury, w połączeniu ze stosowanymi przez MEWA środkami dezynfekcyjnymi, całkowicie dezaktywują koronawirus.

Czyściwa prane są w temperaturze 90°C, przez co najmniej 15 minut, w wyniku tego wszystkie zarodki ulegają całkowitej dezaktywacji.


MEWA Textil-Management
Od 1908 MEWA oferuje tekstylia przemysłowe w ramach systemu pełnej obsługi, stając się tym samym pionierem w zakresie usług typu Textilsharing. Obecnie MEWA zaopatruje firmy w całej Europie, gdzie posiada 45 placówek, oferując odzież roboczą i ochronną, czyściwa, wycieraczki do butów, maty olejowe – wraz z serwisem, naprawą, magazynowaniem i logistyką. Dodatkowo można także zamówić produkty z katalogu firmy MEWA, zawierającego markowe artykuły bhp. 5600 pracowników obsługuje ponad 188 000 klientów w przemyśle, handlu, rzemiośle i gastronomii. W 2018 roku firma osiągnęła obroty w wysokości 704 mln euro i tym samym stała się wiodącą w segmencie zarządzania tekstyliami. Za swoje zaangażowanie w zakresie zrównoważonych i odpowiedzialnych działań, jak też w uznaniu jej wiodącej pozycji, firma wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia.

Internet: www.mewa-service.pl
Filmy MEWA Textil-Management: https://www.mewa-service.pl/newsroom/alle-videos/
MEWA na Twitterze: twitter.com/mewa_pl
MEWA na FB:
www.facebook.com/MEWADienstleistung


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *