IT

Firma Bosch Rexroth oferuje ctrlX OS – system operacyjny dostępny również dla innych dostawców

By  | 

System operacyjny do obsługi pakietu automatyzacji ctrlX AUTOMATION, bazujący na systemie Linux może obsługiwać sprzęt i wyposażenie także innych dostawców oraz środowiska wirtualne

  • Nowy poziom otwartości i swobody w automatyzacji
  • Możliwość pracy na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego do chmury
  • Bogatszy pakiet oprogramowania z wysokim poziomem cyberbezpieczeństwa
  • Współdziałanie ze sklepem ctrlX Store i portalem ctrlX Device Portal

Pakiet automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth oraz jego zasada działania jako „smartfon w świecie automatyki przemysłowej” stanowiła w roku 2020 zmianę paradygmatu na rynku przemysłowym. Wprowadzenie ctrlX World w roku 2021 umożliwiło przejście od otwartej platformy do sieci partnerów przemysłowych. Następnie firma Bosch Rexroth zrobiła kolejny krok naprzód, jeśli chodzi o otwarte rozwiązania. W przeszłości system bazujący na Linuxie, umożliwiający przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym funkcjonował jedynie na systemie sterowanie ctrlX CORE. Obecnie jest on dostępny jako odrębne rozwiązanie dla środowisk przemysłowych. System operacyjny ctrlX OS można wykorzystywać na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego po chmurę oraz z różnym wyposażeniem.

„Automatyzacja coraz bardziej podąża w kierunku rozproszonego oprogramowania i rozwiązań bazujących na danych – od poziomu zakładu produkcyjnego i systemów peryferyjnych do chmury. Coraz bardziej zyskuje również na znaczeniu łączenie informacji. Sieci bazują na jednolitych standardach oprogramowania, zabezpieczeń, narzędzi oraz komunikacji” – wyjaśnia Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyzacji i elektryfikacji dla przedsiębiorstw firmy Bosch Rexroth.

Dotyczy to również systemu ctrlX AUTOMATION. W pełni otwarty system obejmujący sprzęt i oprogramowanie, a także ctrlX World, oferuje wszystkie elementy niezbędne do tworzenia kompletnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji.

Kolejny poziom swobody w automatyce
Firma Bosch Rexroth poszła o krok dalej oferując, a także posiadając już na swoim koncie liczne wdrożenia ctrlX OS – systemu operacyjnego bazującego na systemie Linux, zaprojektowanego do pracy w czasie rzeczywistym w środowiskach przemysłowych. ctrlX OS jest sprzętowo niezależny i umożliwia łatwe łączenie jeszcze większej ilości komponentów systemów automatyki w ramach pakietu ctrlX AUTOMATION, w tym także rozwiązań partnerów ctrlX World. Funkcje oparte na oprogramowaniu można tworzyć, instalować, aktualizować i obsługiwać jeszcze łatwiej i bardziej elastycznie na wszystkich poziomach topologii systemu. Firma Bosch Rexroth spełnia tym samym potrzeby zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania i umożliwia wprowadzenie nowoczesnych procedur i rozwiązań, takich jak wirtualne testowanie oraz DevOps w automatyce. Niezależność od sprzętu pozwala również korzystać z wirtualnego systemu kontroli oraz platform hiperwizji, w centrum przetwarzania danych, na serwerach peryferyjnych, bądź w chmurze.

System operacyjny obsługuje technologię aplikacji, funkcje projektowania w oparciu o Internet, bezpieczne zarządzanie użytkownikami oraz wydajną obsługę danych za pomocą ctrlX Data Layer. Wszystkie urządzenia w sieci są wydajnie połączone poprzez system. Dla każdego z nich są również dostępne standaryzowane narzędzia oraz pakiet SDK do projektowania. ctrlX Device Portal pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Jest to serwis cyfrowy umożliwiający dostarczanie nowych funkcji oprogramowania, zarządzanie i zmianę ustawień urządzeń, a także zdalne serwisowanie.

ctrlX OS to automatyzacja na wszystkich poziomach. Aplikacje IT i OT można łatwo łączyć w ramach standardu Industry 4.0. ctrlX OS zapewnia dostęp do wszystkich aplikacji dostępnych w ctrlX Store oraz w społeczności ctrlX AUTOMATION Community. Użytkownicy mogą również uruchamiać własne oprogramowanie na dowolnym sprzęcie, odpowiednim do danego zastosowania. Wszystko to odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa na najwyższym poziomie: bogatszy pakiet oprogramowania zapewnia wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

„Klienci potwierdzają, że nasz system operacyjny to najnowsze, najbardziej otwarte i najbezpieczniejsze rozwiązanie w dziedzinie automatyzacji. Poszliśmy o krok naprzód, jeśli chodzi o dostępność tego systemu operacyjnego dla innych dostawców komponentów systemów automatyki. W ten sposób po raz kolejny potwierdzamy, jak ważna jest dla nas otwartość” – mówi Steffen Winkler.

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad 31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.
Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata.
Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.
Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
Biura Regionalne:
Gdańsk: ul. Galaktyczna 32, 80-299 Gdańsk
tel.: (58) 520 89 90, fax: (58) 552 54 75
gdansk@boschrexroth.pl
Katowice: ul. Wiejska 46, 41-253 Czeladź
tel.: (32) 363 51 00, fax: (32) 363 51 01
katowice@boschrexroth.pl
Poznań: ul. Wichrowa 1a, 60-449 Poznań
tel.: (61) 816 77 60, fax: (61) 816 77 64
poznan@boschrexroth.pl
Rzeszów: ul. Hoffmanowej 19, 35-016 Rzeszów
tel.: (17) 275 55 00, fax: (17) 275 55 09
rzeszow@boschrexroth.pl
Szczecin: ul. Królowej Korony Polskiej 24, 70-486 Szczecin
tel.: (91) 483 67 82, fax: (91) 435 89 77
szczecin@boschrexroth.pl
Wrocław: ul. Kwiatkowskiego 4, 52-407 Wrocław
tel.: (71) 364 73 20 , fax: (71) 364 73 24
wroclaw@boschrexroth.pl


Fot.: System operacyjny ctrlX OS bazujący na systemie Linux jest dostępny dla sprzętu innych dostawców. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *