Automatyka i mechanika

Gwintowniki metryczne – odpowiedni dobór

By  | 

Gwint metryczny

Gwinty metryczne ISO są podstawowym typem znormalizowanych gwintów złącznych o zarysie trójkątnym. Do ich niewątpliwych zalet należy duża wytrzymałość, ze względu na duży kąt gwintu (60 stopni) oraz samohamowność. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje gwintów metrycznych: zwykłe i drobnozwojne. Normalizacja w zakresie gwintów metrycznych jest ich istotną cechą. Dokładnie wiemy, jaki powinien być skok gwintu przy jego określonym rozmiarze. Nie ma tu mowy o dowolności. Przy gwintach metrycznych z zasady nie podaje się ich skoku. Natomiast przy gwintach metrycznych drobnozwojnych jest to wartość, którą musimy znać, aby dobrać odpowiedni gwintownik.

Oprócz gwintów metrycznych istnieją jeszcze ich odpowiedniki amerykańskie, tzw. gwinty calowe typu UNC a także typu UNF/UNEF (odpowiedniki gwintów metrycznych drobnozwojnych). Co do zasady są one także znormalizowane, co znacznie ułatwia ich wykonanie i zastosowanie.

Otwór pod gwint

Bardzo istotne jest wykonanie odpowiedniego otworu pod właściwy gwint. Tu także mamy normalizację i średnicę otworu dobieramy z zakresu, który podaje nam norma. Z doświadczenia wiemy, że należy poruszać się w tolerancji środkowej, a najlepiej zaufać producentowi, w naszym przypadku naszemu dostawcy, firmie DC SWISS Szwajcaria, który w swoim katalogu podaje przy każdym gwintowniku zalecaną średnicę otworu, jaki należy wykonać przed operacją gwintowania.

W tym momencie należy wspomnieć o wykonywaniu gwintów metodą bezwiórową – czyli za pomocą wygniataków. Gwint, który finalnie powstanie, jest wymiarowo dokładnie taki sam, jak ten wykonany za pomocą gwintowników. Jednakże otwór, który wykonujemy przed wygniataniem gwintu, jest w znacznie węższej tolerancji i musi być wykonany dokładnie wg wskazówek producenta. Tutaj firma DC SWISS w swoim katalogu także ułatwia zadanie i przy każdym wygniataku podaje wymiar otworu, jaki należy wykonać oraz jego tolerancję. Nie zastosowanie się do tych wytycznych może skutkować gwintem za ciasnym lub zbyt luźnym.

Odpowiedni dobór gwintownika

Przy doborze odpowiedniego gwintownika musimy zadać sobie kilka bardzo istotnych pytań i jeżeli na większość z nich będziemy znali odpowiedź, to dobór narzędzia z katalogu producenta okaże się dość szybki i łatwy, a zastosowane narzędzie będzie pracowało z dużą trwałością, wykonując dobrej jakości gwinty.

Przed doborem gwintownika należy uzyskać poniższe dane.

Co jest materiałem obrabianym i jaka jest jego twardość?
Jest to bardzo istotne, gdyż większość gwintowników wykonanych jest ze stali HSSE oraz stali proszkowej PM, co ogranicza ich zastosowanie do materiałów o twardości około 40 HRC.

Jaki będzie sposób gwintowania? Na sztywno czy z wykorzystaniem oprawek z kompensacją osiową i sprzęgłem przeciążeniowym?
Ta informacja znacznie ułatwi nam odpowiedni dobór gwintownika metrycznego. DC SWISS posiada w swojej ofercie gwintowniki typ RTS, zaprojektowane specjalne do pracy na sztywno na nowoczesnych obrabiarkach CNC.
Istnieją także geometrie specjalne (QTAP/Z370VS/470VS), które możemy zastosować z powodzeniem w obydwu metodach. Pozostałe geometrie gwintowników świetnie się sprawdzą przy metodach gwintowania z kompensacją.

Jaką obrabiarką dysponujemy?
Na nowoczesnych obrabiarkach CNC możemy gwinty wykonywać różnymi metodami (z kompensacją, na sztywno, z mikrokompensacją). Możemy także gwinty frezować.  Jeżeli natomiast klient posiada starsze maszyny, to pozostaje nam sprawdzona i bezpieczna metoda gwintowania z zastosowaniem kompensacji osiowej i sprzęgła przeciążeniowego.

Jaki mamy typ produkcji? Jednostkową czy masową?
Przy obróbce seryjnej najlepiej sprawdzi się wygniatak lub gwintownik z odpowiednio dobraną geometrią. Natomiast przy obróbce mało seryjnej świetnym rozwiązaniem będzie nowa geometria z firmy DC SWISS – QTAP, uniwersalna, do obróbki wielu typów materiałów tym samym narzędziem. Producent osiągnął tą dużą funkcjonalność poprzez zastosowanie specjalnego materiału bazowego, specjalnie dobranej powłoki oraz odpowiednio zaprojektowanej geometrii.
Przy produkcji jednostkowej klienci bardzo często liczą koszty, w tym narzędziowe. W tym momencie odpowiednim narzędziem będzie linia FIT z firmy DC SWISS – uzyskamy szwajcarską precyzję i jakość za bardzo rozsądną cenę. Gwintowniki metryczne linii FIT, także w wygodnych zestawach, dostępne są w sklepie online pod adresem sklep.toolswro.com.pl.

Jakie chłodziwo jest stosowane podczas obróbki?
Od tego będzie zależał typ obróbki powierzchniowej gwintownika. I wtedy wybór padnie albo na gwintownik waporyzowany albo powlekany odpowiednią powłoką.

W tym momencie, jeżeli na większość powyższych pytań znaleźliśmy odpowiedzi, to dobór odpowiedniego gwintownika staje się bardzo łatwym zadaniem. Katalog gwintowników firmy DC SWISS jest zbudowany bardzo przejrzyście a dobór dedykowanej geometrii nie sprawia użytkownikowi większych problemów – katalogi dostępne są na naszej stronie toolswro.com.pl.  Na stronie producenta (http://www.dcswiss.com) możemy także posłużyć się bardzo użytecznym narzędziem, jakim jest wyszukiwanie odpowiedniego narzędzia wg wybranych kryteriów.

Firma Narzędzia Skrawające „Tools” Sp. z o.o. jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce firmy DC SWISS. Oferta jest bardzo szeroka i obejmuje różne geometrie wieloostrzowych narzędzi skrawających do wykonywania gwintów, oprawki do gwintowania, sprawdziany do gwintów a także różnego typu akcesoriów. W ofercie występują także narzędzia specjalizowane ze względu na typ obrabianego materiału, ale także ze względu na wspomniane wcześniej metody wykonywania gwintów.

Zespół naszych doradców techniczno-handlowych chętnie pomoże Państwu w doborze odpowiedniego narzędzia w zależności od wykonywanej obróbki, czy rodzaju obrabianego materiału.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *