Automatyka i mechanika

Inżynieria z zegarmistrzowską precyzją

By  | 

Podczas gdy wiele zadań inżynieryjnych pozwala na pewien stopień tolerancji, niektóre zastosowania wymagają precyzji i dokładności na najwyższym poziomie. Można ją zapewnić tylko dzięki właściwym komponentom pomiarowym, wyjaśnia Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy norelem.

Czym jest inżynieria? Większość ludzi opisałby inżynierię jako tworzenie rzeczy, wprawianie ich w ruch oraz ulepszanie ich działania.

Oznacza to, że inżynierowie to grupa innowatorów, «złotych rączek» i majsterkowiczów. Należy przyjąć, że dobry inżynier stale poszukuje ulepszeń produktu i nigdy nie zadowala się status quo.

Oczywiście poszukiwanie lepszych rozwiązań jest pożądane, ponieważ bez tego nie byłby możliwy postęp. Fakt, że inżynieria nie jest nauką ścisłą, często pozwala inżynierom na eksperymentowanie – dopuszczalne są pewne stopnie tolerancji, można różnicować metody działania, a także wprowadzać kreatywne rozwiązania.

Przykładowo czynności mocowania i pozycjonowania można realizować na wiele sposobów – od użycia dociskaczy i trzpieni ustalających, poprzez magnetyczne kulki mocujące, aż do zacisków mimośrodowych – wszystkie one stanowią doskonałe rozwiązania w zakresie systemów mocujących. Niektóre są bardziej wydajne i efektywne od innych, ale to zależy od konkretnego zadania.

Niemniej istnieją bez wątpienia dyscypliny inżynierii wymagające precyzji przy ściśle określonej dokładności wymiarowej. Weźmy jako przykład pasy bezpieczeństwa. Większość współczesnych pasów jest schowana w sprężynowych rolkach zwanych zwijaczami. Są one wyposażone w bezwładnościowe bębny blokujące, które powstrzymują pas przed wysunięciem się z rolki podczas gwałtownego wytracania prędkości, takiego jakie zachodzi np. w trakcie zderzenia czy ostrego hamowania. Aby zaczepić pas zęby systemu zwijacza muszą być precyzyjnie zaprojektowane i wykonane – w przeciwnym razie nie nastąpi blokada pasa.

Jest jasne, że wymiary wnętrz tych mechanizmów mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania. Jeśli nie zostały poprawnie obrobione i zmierzone, życie pasażerów może być zagrożone.

Podobnie w przypadku aplikacji lotniczych i produkcyjnych, gdzie również wymagany jest wysoki poziom dokładności. Jeśli nie zostanie osiągnięta odpowiednia precyzja, części mogą zostać odrzucone lub nie spełnią wymagań norm. Powoduje to często przestoje, opóźnienia w realizacji projektów, zbędne prace konserwacyjne i ostatecznie przekłada się na dodatkowe koszty.

Aby dokonywać dokładnych pomiarów części, inżynierowie muszą być świadomi dostępnych narzędzi pomiarowych, zakresu ich zastosowań oraz dokładności, jaką mogą osiągnąć.

Dokładne pozycjonowanie dzięki prowadnicom typu «jaskółczy ogon»

 

Zdj. 1. Prowadnice typu «jaskółczy ogon»

W branży produkcyjnej i laboratoryjnej prowadnice typu «jaskółczy ogon» (trapezowe), takie jak oferowane przez firmę norelem, są najprostszym typem prowadnic liniowych, które zapewniają wyższą dokładność pozycjonowania. Posiadają kanał o kształcie jaskółczego ogona (stąd nazwa), który służy do blokowania szyn i umożliwia ruch wzdłuż kanału.

W prowadnicy typu «jaskółczy ogon» ruchome komponenty wchodzą w bezpośredni kontakt z ładunkiem, a pole powierzchni takiej prowadnicy jest zwykle większe niż prowadnicy kulkowej lub wałeczkowej. Z tego powodu prowadnice trapezowe są bardziej przydatne do utrzymywania cięższych ładunków.

Ze względu na swoją konstrukcję zapewniają one płynny ruch liniowy, bez ryzyka powstania luzu, co jest kluczowe dla szybkiego i wydajnego pozycjonowania. Jako takie stanowią idealne uzupełnienie dla wielu różnych maszyn, urządzeń optycznych i instrumentów pomiarowych.

Do zalet tych wszechstronnych produktów należy precyzyjna regulacja urządzeń przetwórczych, kamer pomiarowych, luster, mikroskopów i głowic laserowych. Można ich również używać do precyzyjnego ustawienia głowic lutowniczych, plazmowych i spawalniczych oraz do ogniskowania dysz do wypalania.

Prowadnice typu «jaskółczy ogon» sprawdzają się również w sytuacjach, gdy jest wymagane bardziej złożone pozycjonowanie. Używając trzpieni gwintowanych (śrub mocujących) można je szybko i łatwo połączyć, tworząc stół krzyżowy.

Używane głównie w branży produkcyjnej i laboratoryjnej komponenty są wytrzymałe i zapewniają płynny ruch przez długi czas, bez przeprowadzania prac konserwacyjnych. Prowadnice typu «jaskółczy ogon» oferowane przez norelem charakteryzują się żywotnością do 1 mln suwów.

Co istotne, prowadnice te mogą być używane w połączeniu z wrzecionami mikrometrycznymi (nastawnymi) i kołami ręcznymi, co pozwala uzyskać jeszcze większą dokładność. W komplecie wrzeciono mikrometryczne umożliwia stopniowanie ruchu elementów prowadnicy w krokach co 0,02 mm.

Optymalna pozycja

Zdj. 2. Stół pozycjonujący

Ze względu na swoje bezluzowe prowadnice stoły pozycjonujące z elektronicznym wskaźnikiem położenia często stanowią optymalne rozwiązanie podczas mierzenia i testowania wyposażenia lub pozycjonowania komponentów w obrabiarkach, systemach manipulacyjnych czy przyrządach obróbkowych. Stoły pozycjonujące zapewniają precyzyjne (co do setnych części milimetra) położenie komponentów, blokad, czujników, wyłączników krańcowych, chwytaków lub nawet kamer.

Wersje z elektronicznymi wskaźnikami położenia również zapewniają korzyści inżynierom dzięki dużym wyświetlaczom LCD pozwalającym na szybki i pewny odczyt pomiarów i zwiększenie wydajności. Dokładność wyświetlacza wynosi 0,01 mm.

Dodatkowo w przypadku stołów pozycjonujących norelem za pomocą przycisków na wskaźniku położenia można zarządzać ustawieniami resetu, wymiaru łańcucha i przesunięcia, natomiast żywotność baterii wynosi 2 lata.

Zdj. 3. Obrotowy stół pozycjonujący


Stoły pozycjonujące nie tylko zapewniają precyzyjne pomiary, ale charakteryzują się również modularnością. Stoły krzyżowe, stoły do podnoszenia i obrotowe stoły pozycjonujące tej samej wielkości można łączyć ze sobą w celu pomiaru różnych osi.

Potrzeba prędkości
Podczas gdy jedna strona inżynierii bazuje na kreatywności i myśleniu nieszablonowym, precyzyjna strona inżynierii wymaga prędkości i dokładności. Inżynierowie muszą być w stanie efektywnie wykonywać pomiary i ustalać pozycję, aby zapewniać wyższą produktywność.

Zdj. 4. Przykład zastosowania

Więcej informacji o firmie norelem i ofercie komponentów pomiarowych można znaleźć na stronie www.norelem.pl.


O firmie norelem
norelem to jeden z najważniejszych globalnych producentów i dostawców standardowych elementów maszyn. Firma dostarcza ponad 45 000 standardowych komponentów do budowy maszyn oraz wiele produktów z zakresu automatyzacji produkcji. Dziewięćdziesiąt osiem procent pozycji jest dostępnych od ręki z magazynu wraz z ofertą pomocy technicznej na miejscu dla oferowanych produktów.

THE BIG GREEN BOOK
Jest to zarówno katalog koncepcji firmy norelem, jak i książka referencyjna.
To ostateczny przewodnik z zakresu standardowych komponentów technicznych.
Katalog THE BIG GREEN BOOK łączy w jednym miejscu informacje o produktach, specyfikacje i dane techniczne. Powstały przy użyciu logicznej sekwencji numerów artykułów w oparciu o etapy produkcji, zawiera odniesienia do najlepszych praktyk oraz porady i wskazówki.


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *