Napędy i sterowanie

Łączność w obszarach wielu technologii

By  | 

Bosch Rexroth konsekwentnie polega na otwartych standardach, inteligencji rozproszonej oraz rozwiązaniach IoT w systemach CNC, hydraulice oraz technice przemieszczeń liniowych.

 

Bosch Rexroth kładzie nacisk na tworzenie sieci wszystkich maszyn i procesów w fabryce przyszłości poprzez wykorzystanie rozszerzonych funkcji systemu sterowania CNC MTX.

Jako jeden z  najwydajniejszych systemów na rynku, obsługując do 250 osi CNC w 60 kanałach sterownika, pozwala jednocześnie na interpolację nawet 8 osi na kanał. Cyfrowy bliźniak  systemu  MTX obejmujący wirtualny rdzeń sterownika, jest w stanie zapewnić praktycznie nieskończone możliwości symulacji napędów, urządzeń PLC i CNC dla  wirtualnych obrabiarek.

Zintegrowany interfejs umati

System MTX obsługuje interfejs OPC UA typu klient/serwer od wielu lat, a wraz z nową wersją oprogramowania (15), został również zintegrowany z interfejsem umati. Interfejs OPC UA to  standard obsługujący rozwiązania wielu producentów, umożliwiając użytkownikom odczyt danych z wielu urządzeń i przetwarzając te dane w ustandaryzowanym formacie. To znacznie ułatwia łączenie wszystkich maszyn i w  praktyce pozwala na stworzenie w pełni połączonych linii produkcyjnych.

Inteligentny CytroBox: mniejsza przestrzeń, szersze oprogramowanie

Firma Bosch Rexroth cyfryzuje również wiele innych procesów wewnątrz  obrabiarek. Modułowy zasilacz hydrauliczny  CytroBox łączy zalety hydrauliki siłowej ze znacznie obniżonym zużyciem energii i dodatkowymi funkcjami oprogramowania. Oferując wydajność od 7,5 do 30 kW, zajmuje on jedynie powierzchnię 0,5 m² i charakteryzuje się nawet o 80% mniejszym zużyciem energii. Dzięki nowej geometrii zbiornika, potrzebna jest jedynie 1/4 normalnie wykorzystywanej ilości oleju. Sterownik napędu wstępnie przetwarza stany operacyjne rejestrowane przez różne czujniki zasilacza CytroBox i w zależności od topologii, przesyła informacje korzystając z otwartych interfejsów do systemu sterującego CNC albo do innych urządzeń docelowych lub systemów informatycznych. Zintegrowana usługa IoT CytroConnect pozwala użytkownikom zwiększyć dostępność obrabiarek za pomocą dodatkowych danych.

Cyfryzacja techniki przemieszczeń liniowych zwiększa dostępność

Firma Bosch Rexroth stawia na szybką cyfryzację techniki przemieszczeń liniowych. Mechanizmy śrubowe smartBASA, wyposażone w inteligentny czujnik, wykrywają zużycie i mogą przesyłać odpowiednią informację do systemu sterowania lub systemów wyższego poziomu. To z kolei umożliwia wprowadzenie predykcji zużycia  w zależności od wymaganych potrzeb.

Prowadnice liniowe ze zintegrowanym systemem pomiarowym IMS zapewniają pozycjonowanie z precyzją porównywalną do liniału optycznego, bez obaw o wpływ zanieczyszczeń, drgań, czy  wstrząsów oraz zakłóceń
z pól magnetycznych. Elektroniczne tabliczki znamionowe automatycznie przesyłają wszystkie niezbędne parametry i ułatwiają uruchomienie. Firma Bosch Rexroth dysponuje również kompleksową ofertą narzędzi inżynieryjnych – umożliwiających dobór i budowę komponentów i systemów przemieszczeń liniowych, a także ich konfigurację i zamawianie w sklepie internetowym.

Zdj. 1. Bosch Rexroth łączy obrabiarki z interfejsem umati poprzez  oprogramowanie IoT gateway oraz digitalizuje wszystkie napędy


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2018 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 32,300  pracowników. Więcej informacji: www.boschrexroth.pl.

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2018) i wygenerowała w 2018 roku obrót w wysokości 77,9 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 69,500 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 125 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.


Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Krystian Michalak
Tel.: +48 61 8167763
E-Mail: Krystian.Michalak@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *