Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Moduły rozszerzające Parker IQAN-XC4x z certyfikatem w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego

By  | 

Certyfikacja ułatwia wdrażanie systemów i projektowanie maszyn na potrzeby mobilnych zastosowań hydrauliki wymagających wyższego poziomu bezpieczeństwa funkcjonalnego

Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowania, uzyskała certyfikację na poziomie 2 nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL2) IEC 61508 dla swoich modułów rozszerzających IQAN-XC41, -XC42 oraz -XC43. Dzięki temu udoskonaleniu moduły można stosować jako elementy funkcji bezpieczeństwa maszyn aż do poziomu „d” (PL d) według normy EN 13849-1.

Dysponując modułami rozszerzającymi z certyfikatem bezpieczeństwa, inżynierowie mogą uprościć wdrażanie systemów i projektowanie maszyn na potrzeby mobilnych zastosowań hydrauliki wymagających wyższego poziomu bezpieczeństwa funkcjonalnego. Należą do nich zastosowania związane m.in. z transportem materiałów, budownictwem, podnośnikami koszowymi czy pojazdami specjalistycznymi, takimi jak śmieciarki.

Oba typy sterowników na najnowszej platformie IQAN — sterowniki główne MC4x i moduły rozszerzające XC4x — dostępne są z certyfikatem bezpieczeństwa w kilku wersjach, dlatego projektanci maszyn mają do dyspozycji wiele opcji. Konstruktorzy mogą teraz przypisywać krytyczne wejścia/wyjścia do modułu w najlepszej fizycznej lokalizacji w maszynie, tak aby okablowanie było mniej skomplikowane, a koszty niższe. Modułowość umożliwia łatwą zmianę skali konstrukcji na większą lub mniejszą przy użyciu jednostek o zgodnym układzie styków.

IQAN to elektroniczny system sterowania do mobilnych zastosowań hydrauliki, w których największy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo funkcjonalne, precyzję sterowania i łatwość obsługi. Jego sercem jest w pełni zintegrowane rozwiązanie obejmujące sterowniki i wyświetlacze, z łańcuchem narzędzi oprogramowania ułatwiającym prace konfiguracyjne i konserwacyjne. System charakteryzuje się bezpieczeństwem użytkowania, szybkością i dużymi możliwościami.

Łańcuch narzędzi IQAN składa się z trzech podstawowych pakietów oprogramowania: IQANdesign do projektowania aplikacji, symulujący je IQANsimulate oraz IQANrun do serwisowania i diagnostyki. Dzięki tworzeniu zarówno sprzętu jak i oprogramowania Parker Hannifin zapewnia użytkownikom funkcję „plug and play” i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Co więcej, można bezproblemowo zestawiać wiele modułów głównych z protokołami Parker IQAN, zapewniając w ten sposób wymianę sygnałów związanych z bezpieczeństwem między modułami w czasie rzeczywistym. Z punktu widzenia bezpieczeństwa dużą zaletą dla programisty jest współdziałanie sterownika i narzędzi diagnostycznych. Znacznie łatwiej jest zapewnić niezawodny i starannie przemyślany interfejs, gdy wszystko należy do tego samego systemu obejmującego narzędzia wspierające oprogramowanie i sprzęt sterownika. IQAN umożliwia łatwe wdrażanie urządzeń związanych z bezpieczeństwem wyposażonych w typową obsługę protokołu SAE J1939-76 na potrzeby bezpiecznej komunikacji z czujnikami i innymi urządzeniami wejściowymi.

Rodzina modułów rozszerzających IQAN-XC4x obejmuje trzy efektywne wersje z certyfikatem bezpieczeństwa: XC41, XC42 oraz XC43. Każdy z nich przewidziany jest do różnych zastosowań, co pozwala spełnić wymagania dowolnej hydraulicznej maszyny mobilnej, a zarazem ułatwia rozbudowę systemu sterowania IQAN w przypadku podłączenia go do sterownika głównego IQAN-MC4x.
Ważną cechą modułów XC4x jest nowo opracowany protokół: nie tylko bezpieczny, ale też efektywnie wykorzystujący dostępne pasmo. Obsługuje zarówno klasyczną magistralę CAN (250 i 500 kb/s), jak i magistralę CAN FD o szybkości sięgającej 500/2000 kb/s. Warto zauważyć, że projektant aplikacji, chcąc wdrożyć podstawowe funkcje stopu w systemie, w którym wszystkie wyjścia sterujące zaworami hydraulicznymi są od początku bezpieczne, nie musi wprowadzać dodatkowych komponentów i komplikować konstrukcji.

Firma Parker opracowała trzy wersje sterownika MC4xFS z certyfikatem bezpieczeństwa: MC41FS, który obsługuje jedną lub dwie funkcje bezpieczeństwa, umożliwiając ekonomiczne sterowanie pod kątem zadań; MC42FS, który udostępnia większą liczbę bezpiecznych wyjść na potrzeby średniej wielkości zastosowań i dystrybucji wejść/wyjść oraz MC43FS, który jest dużym, centralnym sterownikiem do zastosowań obejmujących wiele funkcji bezpieczeństwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://ph.parker.com/pl/pl/expansion-controllers-iqan-xc41-xc42-xc43-xc44


O firmie Parker Hannifin:
Parker Hannifin jest światowym liderem w dziedzinie technologii napędu i sterowania, znajdującym się wśród 250 największych przedsiębiorstw magazynu Fortune. Od ponad 100 lat firma buduje sukces swoich klientów dostarczając rozwiązania inżynieryjne o szerokim zakresie na różnorodne rynki przemysłowe i lotnicze. Dowiedz się więcej na www.parker.com lub @parkerhannifin.
Parker Hannifin w Polsce:
Pierwsze biuro Parker Hannifin w Polsce zostało otwarte w 1992 roku, a trzy lata później, w podwrocławskich Siechnicach, uruchomiono pierwszą fabrykę. Obecnie firma ma w Polsce cztery placówki, w tym dwa zakłady produkcyjne, w których w sumie zatrudnia 820 pracowników.
Rozwiązania Parker Hannifin są dostępne w całej Polsce dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji oraz obsługi klienta. Podobnie jak na całym świecie, Parker Hannifin oferuje w Polsce usługę Hose Doctor® – sieć mobilnego pogotowia technicznego działającego 24h na dobę, która usuwa awarie na miejscu u klienta, aby eliminować wysokie koszty przestojów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *