Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Nie ma szans na pleśń! Polimerowe łożyska ślizgowe firmy igus zdały test

By  | 

Bezsmarowe łożyska ślizgowe iglidur wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych zapewniają czyste powietrze w samolotach i budynkach

W przypadku technologii budowlanej i pojazdów, a także przemysłu lotniczego, pleśń jest nie tylko wielką uciążliwością, ale również poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Aby temu zapobiec, ważne jest nie tylko stosowanie produktów spełniających wymogi techniczne, ale także komponentów odpornych na pleśń. Dlatego igus przetestował swoje materiały pod kątem namnażania się pleśni. Wynik: wszystkie polimerowe łożyska ślizgowe iglidur są odporne na grzyby i bakterie.

Jeśli pleśń rozwija się w systemach wentylacyjnych, zarodniki pleśni w zamkniętych pomieszczeniach, pojazdach i budynkach są trwale rozprowadzane w powietrzu i mogą łatwo dostać się do dróg oddechowych. Aby uniknąć tego ryzyka, projektanci polegają na elementach maszyn odpornych na różne rodzaje grzybów pleśniowych i bakterii, takich jak wysokowydajne tworzywa sztuczne firmy igus. W teście laboratoryjnym przetestowano siedem materiałów iglidur pod kątem wpływu mikroorganizmów zgodnie z DIN EN ISA 846 metoda A. W tym teście zbadano odporność materiałów na grzyby i bakterie. Niektóre tworzywa sztuczne mogą być bowiem wykorzystywane przez mikroorganizmy jako źródło pożywienia. Do testu, łożyska ślizgowe były przechowywane przez cztery tygodnie w 29 stopniach Celsjusza, w pojemnikach na których ściankach przygotowano specjalnie m.in. posiewy wybranych kultur bakterii. Wynik: nie znaleziono zmian w testowanych materiałach, a także nie wykryto przypadku pleśni.

Różne możliwe zastosowania w technologii wentylacji
Odporne na pleśń, bezsmarowe i bezobsługowe łożyska ślizgowe są stosowane w regulacjach siedzeń i ramion samolotów oraz do przechowywania pokładowych urządzeń kuchennych i schowków na bagaż. W technologii budowlanej można znaleźć łożyska ślizgowe wykonane z materiałów iglidur, na przykład w wentylatorach i regulatorach przepustnic powietrza, które również korzystają z niekorodującej natury tworzyw sztucznych. Tutaj łożyska ślizgowe wykazują również swoją niewrażliwość na zabrudzenia. Łożyska polimerowe są łatwe do czyszczenia i odporne na temperaturę, media i chemikalia. Kolejna zaleta: żywotność łożysk iglidur można łatwo określić online za pomocą kalkulatora żywotności.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu online na temat rozwiązań igus przeznaczonych do branży HVAC.

18 listopada, godzina 11
Zarejestruj się na wydarzenie:
https://content.communication.igus.net/pl-pl/webinar-registration-hvac

Świeże powietrze z odpornymi na pleśń, przetestowanymi i bezobsługowymi łożyskami ślizgowymi iglidur z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. (Źródło: igus)

Świeże powietrze z odpornymi na pleśń, przetestowanymi i bezobsługowymi łożyskami ślizgowymi iglidur z wysokowydajnych tworzyw sztucznych. (Źródło: igus)


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Szczepańska
Marketing Specialist

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
pszczepanska@igus.net

www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising
Anja Görtz-Olscher
PR and Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.net
agoertz@igus.net
www.igus.de


INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 4 150 pracowników na całym świecie. W 2018 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 748 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *