Nowości produktowe

Precyzyjne pomiary każdego rodzaju materiału i powierzchni

By  | 

Firma Keyence, wiodący globalny dostawca przemysłowych rozwiązań inspekcyjnych i pomiarowych, prezentuje konfokalne (współogniskowe) czujniki przemieszczenia z serii CL-3000, przeznaczone do wymagających największej prezycji zadań pomiarowych dowolnego rodzaju materiału i powierzchni.

Ultrakompaktowy, współosiowy czujnik przemieszczenia stanowi odpowiedź na przemysłowe wyzwania, takie jak poprawa jakości, zapobieganie wysyłaniu uszkodzonych części czy zwiększanie wydajności produkcji.

Typowe zastosowania serii CL-3000 obejmują pomiary grubości blach metalowych, pomiary bicia elementów, pomiary płaskości oraz kontrolę szczeliwa i klejów. Stopień ochrony przed zapyleniem i wodą IP67 umożliwia wykorzystanie czujników w praktycznie wszystkich środowiskach produkcyjnych. Wielobarwna metoda konfokalna (współogniskowa) pozwala osiągnąć poziom wydajności niemożliwy dla systemów standardowych.

Źródło emitujące jednocześnie światło o barwie zielonej i czerwonej generuje wielokolorową wiązkę. Emitowane światło jest bardziej stabilne i ma wyższą jasność w większym zakresie długości fali w porównaniu do typowych białych diod LED. Cecha ta zapewnia odpowiedni poziom natężenia światła we wszystkich punktach zakresu pomiarowego, umożliwiając w ten sposób osiągnięcie wysokiej dokładności.

Czujnik CL-3000 zapewnia wysoką precyzję pomiarów (z odchyłką liniowości rzędu 0,2 µm i bez stosowania specjalnych głowic), zarówno w przypadku różnorodnych materiałów, włączając w to szkło, wafle krzemowe, obwody drukowane PCB, szczeliwa/kleje, folie/plastiki i elementy obrabiane maszynowo, jak i wszelkich rodzajów powierzchni, w tym przezroczystych, półprzezroczystych, lustrzanych, zakrzywionych, skośnych/nachylonych, schodkowych, nierównych lub chropowatych. W odróżnieniu od standardowych czujników laserowych detekcja jest możliwa nawet pod dużym kątem nachylenia od obiektu.

Czujnik Keyence CL-3000 realizuje stabilne pomiary obiektów generujących wiele odbić, jak i pochłaniających światło. Zarówno w przypadku gumy, jak i materiałów refleksyjnych ta sama konfiguracja zapewnia dokładne pomiary powierzchni. Nawet w ciężkich warunkach produkcyjnych, w obecności mgły olejowej lub zapylenia, sztywna konstrukcja czujnika i wzmocniony przewód pozwalający na podłączenie do ramienia robota zapewniają wiarygodne rezultaty, bez stosowania wyposażenia ochronnego. Kompaktowe głowice czujników, włączając w to najmniejsze przemysłowe wersje o średnicy 8 mm, mogą być instalowane w ciasnych i ograniczonych przestrzeniach. Dzięki konstrukcji głowicy zawierającej wyłącznie soczewki rozmiar czujnika został zredukowany do 1/50 wielkości systemów standardowych, co pozwala spełnić rosnące potrzeby w zakresie miniaturyzacji wyposażenia produkcyjnego.

Czujniki CL-3000 są także o ok. 50% lżejsze od standardowych laserowych czujników przemieszczenia, co ułatwia montaż na końcu ramienia robota. Mniejsza waga redukuje także resztkowe wibracje podczas zatrzymania ramienia. Standardowy system zwiększa swoją temperaturę nawet o 8°C w ciągu 10 minut, powodując błędy związane z niewspółosiowością oraz błędy montażowe. Seria CL-3000 nie posiada natomiast żadnych komponentów elektronicznych – tylko soczewki – dzięki czemu zostały wyeliminowane błędy pomiarowe związane z generowaniem ciepła, szumem elektronicznym lub odchyleniami od osi optycznej. W przypadku serii Keyence CL-3000 warto podkreślić łatwą instalację głowic czujnika i konfigurację ustawień programu. Regulowany uchwyt do pomiaru grubości i funkcja wyrównywania osi optycznej zawarta w oprogramowaniu PC pozwala na szybkie i bezproblemowe ustawienie dokładnej konfiguracji. W nowej serii dostępnych jest pięć różnych modeli (obejmujących wersję kompaktową wielkości przeciętnego ołówka) realizujących zadania od prostego pomiaru profili do aplikacji o ultrawysokiej dokładności.


KEYENCE INTERNATIONAL (BELGIUM) NV/SA
Bielany Business Point
ul. Irysowa 1, 55-040 Bielany Wrocławskie
Kraków Business Park
ul. Krakowska 280, 32-080 Zabierzów
Phone : +48 71 368 61 60
marketing@keyence.eu

KEYENCE INTERNATIONAL (Belgium) NV/SA
Bedrijvenlaan 5 – 2800 Mechelen (BELGIUM)
Phone : +32 (0)15 281 220
info@keyence.eu


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *