Logistyka produkcji

Przepływ materiałów doskonale odwzorowany w miniaturze

By  | 

Centrum logistyczne WENKO w Baal w Niemczech, niedaleko Düsseldorfu, zostało gruntownie zmodernizowane w 2017 roku przez integratora systemów, firmę REMA TEC GmbH. Przy jego rozszerzeniu wykorzystano prawie całe portfolio produktów firmy Interroll. Do celów szkoleniowych oraz lepszego zilustrowania całościowego rozwiązania, wykonano dla Interroll Academy w Baal imponujący model zrealizowany w całości z klocków LEGO.

Kolorowe elementy konstrukcyjne są doceniane na całym świecie za ich twórcze zastosowanie, ale model w Baal szczególnie przyciąga wzrok i stanowi doskonały dowód wydajności nawet dla doświadczonych specjalistów z sektora logistyki. W sumie użyto tu 135.000 klocków LEGO; same szczegółowe poziomy szaf z systemem Interroll Carton Flow wymagały użycia 40.000 klocków. Nic więc dziwnego, że model waży ponad 120 kilogramów.

Klaus Blumenschein był kierownikiem projektu odpowiedzialnym za współpracę z Interroll podczas dostarczania systemu przepływu materiałów dla rzeczywistego centrum dystrybucji WENKO, a teraz kierował także projektem budowy repliki. “Zastosowaliśmy tutaj optymalną skalę 1:40, dzięki czemu mogliśmy zaprezentować rozwiązania Interroll odwzorowane za pomocą klocków LEGO. Zostały tu odtworzone miniaturowe systemy magazynowania palet i przepływu kartonów, przenośniki taśmowe, sortownik z miejscami docelowymi oraz krzywe taśm,” wyjaśnia. “W ten sposób możemy wykorzystać model do zilustrowania wszystkich procesów przepływu materiałów.“

Modułowy oryginał – modułowa replika
Model z klocków LEGO zajmuje objętość 200 x 150 x 55 cm i zapewnia oświetlenie wszystkich tuneli kompletacyjnych i linii sortujących. Realizacja projektu zajęła ponad pół roku, a sama budowa siedem tygodni. Pascal Lenhard z berlińskiego Brickmonster, zaangażowany w ten projekt, odnosił już wcześniej sukcesy z takimi obiektami, jak lotnisko w Berlinie, Diabelski Młyn w wiedeńskim parku Prater i podobnie ambitne modele z klocków LEGO.

Klient, Interroll Academy i wszyscy inni zaangażowani w rzeczywisty projekt są zachwyceni rezultatem. Model został dokładnie dostosowany do prawdziwego projektu WENKO, ale zachował typowy charakter LEGO. Po bliższym przyjrzeniu się replice widać dużą dbałość o szczegóły, a także zaskakujące i zabawne elementy, jak pirat LEGO lub królowa.

Film z projektu jest dostępny w serwisie Youtube pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=gRhvdtxVUHA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *