Energetyka

System „UPS jako rezerwa” zdał egzamin w pilotażowym projekcie centrum przetwarzania danych

By  | 

System „UPS jako rezerwa” (UPS-as-a-Reserve) zdał egzamin w pilotażowym projekcie centrum przetwarzania danych.

Norweskie centrum przetwarzania danych wykorzystuje system UPSaaR firmy Eaton do bilansowania sieci energetycznej podczas awarii elektrowni.

Firma Eaton, producent systemów z zakresu zarządzania zasilaniem, ogłosiła sukces realizacji pilotażowego centrum przetwarzania danych, w którym wykorzystano system „UPS jako rezerwa” (UPSaaR) do regulacji częstotliwości sieci zasilającej. Basefarm, norweska firma z branży data center, przetestowała usługę w ramach projektu prowadzonego przez firmę Statnett, norweskiego operatora systemu przesyłowego oraz firmę Fortum, wiodącego dostawcę energii w krajach bałtyckich i skandynawskich. Projekt pokazał, w jaki sposób odbiorcy energii elektrycznej mogą pomóc w zapewnieniu stabilnej sieci energetycznej i został ukończony latem (trzeci kwartał) 2018 r.

W ramach projektu zasilacze UPS Eaton 93PM i Power Xpert 9395P w centrum przetwarzania danych firmy Basefarm zostały rozszerzone o funkcję UPSaaR. Funkcja ta umożliwia operatorom data center współpracę z dostawcami energii w celu chwilowego zmniejszenia zapotrzebowania centrum przetwarzania danych na energię, a nawet jej zwrotu do sieci. Jest to ważny krok naprzód w umożliwieniu dostawcom energii zapewnienia bardziej stabilnych systemów energetycznych, opartych na energii ze źródeł odnawialnych, której jakość, ilość i dostawy są trudniejsze do przewidzenia i zaplanowania. Oprócz wypełniania podstawowych funkcji ochrony obciążeń o krytycznym znaczeniu, zasilacze UPS były w stanie zapewnić moc 1,5 MW. Centrum przetwarzania danych mogłoby potencjalnie zarobić 50 000 euro na MW energii przeznaczonej na wsparcie sieci rocznie, w zależności od lokalnego rynku.

„Projekt ten pozwolił dowieść, w rzeczywistym centrum przetwarzania danych, podczas realnych awarii zasilania, że UPS jest najszybciej działającą rezerwą i jest w stanie pomóc dostawcom energii w zrównoważeniu sieci energetycznej, jednocześnie pełniąc swoją podstawową rolę w zakresie ochrony odbiorów”, wyjaśnia Jussi Vihersalo, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Eaton.

Podczas tego pilotażowego projektu zasilacze UPS zostały przetestowane pod kątem pracy w czasie awarii elektrowni, która spowodowała niestabilność sieci elektroenergetycznej. Rezerwy centrum przetwarzania danych były w stanie zadziałać najszybciej, zapewniając pożądany dopływ mocy w czasie znacznie krótszym niż wymagane dwie sekundy i szybszym niż inne rezerwy podłączone do sieci, takie jak pompy, zużycie z sektora przemysłowego czy pojazdy elektryczne.

Ilari Alaperä, menadżer ds. rozwoju biznesu w firmie Fortum, powiedziała:

„Projekt pilotażowy był bardzo przydatny, szczególnie biorąc pod uwagę realistyczny scenariusz awarii elektrowni. Pokazał on, że odbiorcy energii również mogą przyczynić się do wsparcia elastyczności systemu elektroenergetycznego, czyniąc wykorzystanie energii odnawialnej bardziej stabilnym.”

Ketil Hjort K Elgethun z centrum przetwarzania danych firmy Basefarm wyjaśnia:

„Jako jeden z większych konsumentów energii mamy obowiązek przyczynić się do tego, aby energia ta była bardziej ekologiczna. System UPSaaR firmy Eaton umożliwia nam bezpośrednią współpracę z dostawcami energii w celu uczynienia odnawialnych źródeł energii bardziej solidną częścią ekosystemu energetycznego, dzięki wykorzystaniu naszych istniejących rozwiązań UPS.”

Omawiany program pilotażowy udowodnił, że magazynowanie energii w centrach przetwarzania danych jest realnym i szybko działającym środkiem rezerwowym do bilansowania sieci energetycznej i nie ma wpływu na podstawową funkcję zasilacza UPS, jaką jest zabezpieczanie odbiorów. Firma Eaton zakończyła już udane projekty pilotażowe UPSaaR w zakresie sieci energetycznej w Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W związku z tym system UPSaaR jest już gotowy do zaoferowania na rynku odpowiedzi strony popytowej, jako rozwiązanie modernizacyjne lub jako wbudowana funkcjonalność w nowo powstałych centrach przetwarzania danych.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eaton.pl. Aktualności dostępne są na kanale (@ETN_EMEA) komunikatora Twitter oraz na stronie firmy (Eaton) w serwisie LinkedIn.


Informacje o firmie Eaton

Sektor elektryczny Eaton jest globalnym liderem w dziedzinie dystrybucji zasilania i zabezpieczenia obwodów; zabezpieczenia zasilania zapasowego; regulacji i automatyki; oświetlenia i bezpieczeństwa; rozwiązań strukturalnych i sprzętu instalacyjnego; rozwiązań do pracy w surowych i niebezpiecznych warunkach; a także usług inżynieryjnych. Dzięki swojemu zestawowi globalnych rozwiązań Eaton jest w stanie sprostać najbardziej krytycznym wyzwaniom w zarządzaniu zasilaniem elektrycznym dnia dzisiejszego.

Eaton to spółka zajmująca się dystrybucją energii, która w 2017 roku osiągnęła sprzedaż rzędu 20,4 mld USD. Zapewniamy wydajne energetycznie rozwiązania, które pomagają naszym klientom zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo oraz zrównoważyć zużycie energii elektrycznej, hydraulicznej i mechanicznej. Eaton pragnie poprawiać jakość życia i dbać o środowisko poprzez technologie i usługi związane z dystrybucją energii. Eaton zatrudnia około 99 000 pracowników i sprzedaje produkty klientom w ponad 175 krajach. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.eaton.eu.

Kontakt dla czytelników:
Eaton Electric Sp. z o.o., Biuro Warszawa,
ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa,
Tel: +48 22 320 5050,
Email: pl-warszawa@eaton.com


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *