Napędy i sterowanie

Systemy napędowe Hägglunds są niezbędne dla producenta mieszanek gumowych PTE

By  | 

Polymer-Technik Elbe GmbH (PTE) z siedzibą w Wittenberdze jest jednym z największych producentów mieszanek gumowych dla branży motoryzacyjnej, budownictwa, branży technologii medycznych i innych.

Dysponując zakładami we Francji, Chinach i Meksyku – oraz systemami bezpośredniego napędu hydraulicznego Hägglunds od Bosch Rexroth – firma jest w stanie odnieść sukces na zmieniającym się rynku globalnym.

Podczas International Elastomer Conference w Cleveland w 2019 roku dyrektor zarządzający PTE Wolfgang Keil odebrał niepokojący telefon z fabryki w Meksyku, którą firma niedawno uruchomiła. „W wyniku awarii zasilania uszkodzeniu uległa płyta główna i potrzebowaliśmy części zamiennej do systemu sterowania Spider, obsługującego nasz napęd Hägglunds“ – powiedział Keil. „Straciliśmy 50% wydajności, była to więc siła wyższa – nie mogliśmy zrealizować zamówień na czas“. Wolfgang Keil wiedział, że wśród wystawców byli przedstawiciele firmy Bosch Rexroth, dlatego od razu skierował się do stoiska dostawcy napędów. Pracownicy firmy nie tylko zapoznali się z problemem, ale także zaoferowali rozwiązanie.

Niecałą dobę później element został dostarczony do Cleveland, a następnie wysłany samolotem do Meksyku.

„W dużych przedsiębiorstwach obowiązują skomplikowane zasady, ale w tym przypadku spotkałem się z otwartością i zaoferowano mi pomoc bez biurokracji“ – podkreśla Keil. „Serwis na takim poziomie oznaczał możliwość skrócenia przestojów spowodowanych siłą wyższą do zaledwie dwóch tygodni. To niewiarygodne. W takim przypadku naprawdę można mówić o minimalizacji przestojów“.

Zasadnicze korzyści w zakładzie
Firma PTE korzysta z silników Hägglunds już od ponad 25 lat i obecnie dysponuje prawie 50 systemami napędowymi, które spełniają nieocenioną rolę w jej działalności. Wolfgang Keil był pod dużym wrażeniem elastyczności zespołu Hägglunds w Cleveland. Podobnie zresztą mówi o samych systemach napędowych.

„Hydrauliczne systemy napędowe wykazują się dużą elastycznością jeśli chodzi o układ i konstrukcję“ – wyjaśnia Keil. „System składa się tylko z szafki i pomp, a silnik jest zamontowany bezpośrednio na wale. Ta kompaktowa budowa stanowi istotną przewagę – możemy dzięki niej oszczędzać miejsce i tworzyć lepsze warunki pracy dla operatorów“.

Wolfgang Keil podkreśla, że środowisko w zakładzie produkcji mieszanek gumowych może być zapylone, gorące i głośne. Jednak zabudowana konstrukcja i niski poziom emisji hałasu przez napędy Hägglunds znacznie ogranicza problemy i ułatwia pracę. Wolfgang Keil przede wszystkim docenia jednak zakres momentu obrotowego napędów oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

„Wysoki moment obrotowy pozwala łatwo i bez problemów powrócić do prędkości roboczej po zatrzymaniu“ – wyjaśnia Keil. „Jednak to funkcja szybkiego zatrzymania walcarek jest najistotniejsza, ponieważ dzięki niej miejsce pracy staje się naprawdę bezpieczne. W sytuacji awaryjnej możemy natychmiastowo zatrzymać maszyny – na odcinku 1-2 centymetrów. W przypadku napędu i wyłącznika elektromechanicznego taka precyzja byłaby nieosiągalna“.

Uniwersalne korzyści
Szybkość i elastyczność są ważne w przypadku sprzętu wykorzystywanego przez firmę PTE, ale także w obszarze jej działalności biznesowej, szczególnie biorąc pod uwagę niepewność na rynku motoryzacyjnym, która dotyczy całego przemysłu gumowego. Wejście firmy na rynek francuski (2005), chiński (2006 i 2018) oraz meksykański (2016) było strategicznie ważne i stworzyło nowe możliwości w zakresie utrzymania opłacalności.

„Obsługujemy przemysł gumowy, więc poziom naszego sukcesu jest powiązany z jego rozwojem. Rozpoczęcie działalności w skali globalnej było zatem dla nas właściwą decyzją. Nawet jako mniejsza firma, pracując w wielu regionach możemy lepiej wykorzystywać możliwości w zakresie zaopatrzenia i w sposób elastyczny reagować na nadchodzące zmiany. Meksyk był dla nas najlepszym rynkiem w roku 2019“ – powiedział Keil. Wszędzie tam, gdzie działa PTE, napędy Hägglunds są częścią tego równania. „Firma PTE wykorzystuje na liniach produkcyjnych standaryzowane maszyny“ – mówi Keil. „Napędy Hägglunds są częścią tego standardu – i to nie podlega dyskusji“.

Hydraulika spełnia przyszłościowe wymagania
W pierwszych walcarkach firmy PTE w Chinach wypróbowano inne systemy napędowe. Jednak Wolfgang Keil nie chciałby powtarzać tego doświadczenia.

„Uruchomienie zakładu w Wuxi obarczone było znacznym ryzykiem i presją kosztów, dlatego postanowiliśmy zrezygnować tam z hydrauliki“ – wyjaśnia. „Patrząc wstecz można stwierdzić, że była to porażka. Napędy elektromechaniczne wymagają większej przestrzeni, generują potężny hałas i muszą być znacznie częściej serwisowane. Dostarczają przy tym mniejszy moment obrotowy. Napędy hydrauliczne oferują wiele korzyści, których nie chcemy tracić“.

PTE musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, m.in. bardziej rygorystycznymi przepisami w zakresie emisji CO2 oraz wymogami w zakresie ograniczenia zużycia energii. Zdaniem Wolfganga Keila napędy Hägglunds pozostaną częścią wizji rozwoju firmy.

„Od roku 1993 sporo zainwestowaliśmy w napędy Hägglunds“ – mówi Keil. „Przemawia do nas jakość i technologia, a korzystanie z nowoczesnego sprzętu to ważna część naszej polityki. Pracujemy nad różnymi strategiami rozwoju, ale z pewnością będą one bazować na technologii i serwisie technicznym dla klientów. Przekonamy się zatem co kolejne lata przyniosą w technologii napędów“.


Wydajność, precyzja, bezpieczeństwo i energooszczędność to cechy charakteryzujące napędy i sterowania firmy Bosch Rexroth, które wprawiają w ruch maszyny i urządzenia każdego formatu. Przedsiębiorstwo posiada szerokie doświadczenie w aplikacjach mobilnych, maszynowych i projektowych, jak również automatyzacji przemysłu. Dzięki inteligentnym komponentom, niestandardowym rozwiązaniom systemowym i usługom Bosch Rexroth tworzy niezbędne środowisko dla w pełni połączonych aplikacji. Bosch Rexroth oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu hydrauliki, napędów elektrycznych i sterowań, przekładni oraz techniki przemieszczeń liniowych i montażu, jak również oprogramowanie i interfejsy do rozwiązań wykorzystujących internet rzeczy. Przedsiębiorstwo, obecne w ponad 80 krajach, osiągnęło w 2019 roku obroty w wysokości 6,2 mld euro przy zatrudnieniu na poziomie 31 000 pracowników.
Więcej informacji: www.boschrexroth.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 400 000 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2019) i wygenerowała w 2019 roku obrót w wysokości 77,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Grupa Bosch zatrudnia 72 600 współpracowników w zakresie badań i rozwoju w 126 miejscach na całym świecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.
Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl oraz http://twitter.com/BoschPresse.

Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Arkadiusz Bręk
Tel.: +48(61)8167769
E-Mail: arkadiusz.brek@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
Bosch Rexroth Sp. z o.o. Centrala:
ul. Jutrzenki 102/104, 02-230 Warszawa
Tel.: (22) 738 18 00, Fax: (22) 758 87 35
info@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *