IT

Telewizja przemysłowa – rodzaje i budowa

By  | 

Dowiedz się, co oznacza skrót monitoring CCTV, jakie urządzenia składają się na ten system oraz jakie możliwości i ograniczenia dają nam różne rodzaje systemów dozoru wizyjnego.

 

Co to jest monitoring CCTV i z czego się składa

CCTV to skrót od angielskiego terminu Closed Circuit TeleVision, oznaczający telewizję w układzie zamkniętym. Mówiąc prościej jest to grupa urządzeń do monitoringu, które działają w zamkniętym obiekcie, a ich główne zadania to obserwacja i rejestracja nagrań. Potocznie nazywa się to także telewizją przemysłową lub dozorem wizyjnym.

Co składa się na system monitoringu CCTV? Są to kamery i ich obudowy (różne rodzaje), monitory, rejestratory, zasilacze i różne przewody (np. przewód koncentryczny, kabel zasilający), urządzenia do bezprzewodowego nadawania sygnału oraz w zależności od typu systemu także routery do łączenia z Internetem.

Jak działa monitoring CCTV – analogowy i IP

Ogólna zasada działania monitoringu jest oczywista, jednak w przypadku telewizji CCTV znaczenie ma to, w jaki sposób obraz z kamery jest przesyłany do rejestratora. I tu dochodzimy do tego, co oznacza monitoring analogowy oraz monitoring IP. Są to dwa typy systemu dozoru wizyjnego, z którym możemy się spotkać, szukając urządzeń lub czytając na temat monitoringu w firmie czy w domu.

Monitoring analogowy – główne zalety to niższa cena, prosta instalacja, konfiguracja i obsługa; wady to niższa jakość obrazu (niż w przypadku monitoringu IP), która wynosi zazwyczaj mniej niż 1 Mpx; monitoring analogowy jest wciąż bardziej popularny w Polsce, głównie ze względu na cenę oraz niewymagającą instalację.

Monitoring IP – to technologia dużo bardziej nowoczesna niż analogowa; zapewnia niemal nieograniczony zasięg i wysoką jakość obrazu oraz odporność na zakłócenia; monitoring IP do transmisji danych wykorzystuje internet z całym dobrodziejstwem (mogą występować przerwy w łączeniu oraz opóźnienia); ponadto utrudnieniem może być fakt, że aby dobrze go podłączyć i skonfigurować potrzebna jest specjalistyczna wiedza; sama obsługa też może sprawiać na początku trudności.

Co warto wiedzieć o systemach HD-CVI i HD-SDI

Pisząc o telewizji przemysłowej nie można także pominąć podziału na monitoring HD-CVI i HD-SDI. Pierwszy z nich zapewnia sygnał o bardzo dużej rozdzielczości oraz charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Ponadto monitoring HD-CVI do transmisji danych używa tego samego okablowania, jak to ma miejsce w systemie analogowym. Jeśli więc będziesz chciał mieć monitoring o lepszej rozdzielczości nie musisz kupować nowych przewodów.

Teraz pora na monitoring HD-SDI. Inaczej niż w przypadku systemu HD-CVI nie da się tu tak szybko unowocześnić monitoringu analogowego, wymaga to po prostu więcej czasu i większych nakładów finansowych. Jest to technologia stworzona z myślą głównie o studiach telewizyjnych, ponieważ zapewnia brak opóźnień między rejestracją obrazy a jego wyświetlaniem. Nie jest zatem polecana dla osób, które szukają niedrogiego systemu analogowego do wykorzystania w firmie czy w domu.

Elementy telewizji przemysłowej dostępne są w sklepie Montersi.pl.

 

 

  E-SYSTEM Marcin Ficek
ul. Czarnoleska 10, 32-340 Zabagnie
e-mail: sklep@montersi.pl
https://www.montersi.pl
Tel: (32) 644 11 50

 


 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *