Diagnostyka

Wydajne wtryskarki elektryczne korzystają z zalet nowych śrub kulowych NSK

By  | 

Firma NSK wprowadza na rynek zaawansowane śruby kulowe z serii HTF-SRM, która obejmuje szybkobieżne i odporne na wysoką temperaturę wersje przeznaczone do napędów o dużym obciążeniu. Ten nowy, innowacyjny produkt stanowi optymalne rozwiązanie do elektrycznych wtryskarek, których zadaniem jest wytwarzanie dużych ilości cienkościennych komponentów w szybkich cyklach produkcyjnych. Śruby kulowe HTF-SRM osiągają najwyższy w branży poziom prędkości i wytrzymałości na wysoką temperaturą dzięki zastosowaniu nowo opracowanego systemu recyrkulacji RM firmy NSK oraz materiałów i części odpornych na podwyższone temperatury.

Elektryczne wtryskarki wymagają wysokiej wydajności, aby poprawić produktywność i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na produkty z tworzyw sztucznych, które wynika ze zwiększającej się liczby ludności na świecie i rosnących standardów życia w gospodarkach wschodzących. Muszą także oferować zdolność do formowania cienkościennych części, aby zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych i ograniczyć obciążenie środowiska naturalnego zgodnie z celami rozwoju społecznego ONZ (SDG, Social Development Goals) i inicjatywami neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

W tym kontekście istnieje zapotrzebowanie rynkowe na elektryczne wtryskarki wyposażone w śruby kulowe o dużej obciążalności, które umożliwiają zarówno zwiększenie prędkości cykli, jak i formowanie cienkościenne. Z drugiej strony szybkie cykle oznaczają wyższe prędkości robocze, co z kolei wymaga znalezienia rozwiązania ograniczającego nadmierne generowanie ciepła.

NSK sprostała temu wyzwaniu dzięki systemowi recyrkulacji SRM (Smooth Return Metal coupling). Jednym z wyzwań technicznych związanych z wyższymi prędkościami roboczymi jest zwiększona siła uderzeń kulek, co powoduje uszkodzenie elementów recyrkulacji i wału śruby kulowej. Firma NSK znalazła rozwiązanie, stosując technologię cyfrowych bliźniaków w celu optymalizacji ścieżki recyrkulacji.

Powstały w ten sposób system recyrkulacji SRM zapewnia płynny nawrót kulek i lepszą odporność na wysoką temperaturę, przełamując ograniczenia standardowych tworzyw sztucznych. Zastosowanie materiałów odpornych na wysoką temperaturę do uszczelnień śrub kulowych i komponentów żywicznych stanowiło dodatkowe wsparcie dla tego innowacyjnego rozwiązania.

Dzięki tym udoskonaleniom dopuszczalna wartość d-n (średnica wału x prędkość obrotowa) wynosi 200.000, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu ze standardowymi, szybkobieżnymi śrubami kulowymi HTF-SRC firmy NSK. Co więcej, maksymalna temperatura robocza wynosi 90°C, a chwilowa maksymalna temperatura nawet 100°C, przy czym obie te wartości są o 20°C wyższe niż w przypadku standardowych produktów NSK. Warto podkreślić, że wymiary zewnętrzne śruby i nakrętki są takie same jak wymiary śruby kulowej HTF-SRC, co zapewnia pełną wymienność konstrukcji, która eliminuje potrzebę jakichkolwiek modyfikacji wtryskarki podczas modernizacji.

Zdjęcie prasowe: 1) Nowe, szybkobieżne, odporne na wysokie temperatury śruby kulowe HTF-SRM firmy NSK idealnie nadają się do napędów przenoszących duże obciążenia.

O NSK Europe
NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia obecnie około 29.882 tys. osób na całym świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w oprawach, technologię liniową, łożyska piast kół oraz łożyska przekładni i silnika. Firma pragnie osiągnąć perfekcję we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procesów obsługi. W roku podatkowym 2022, ponad 4,030 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 893 mln euro.
www.nskeurope.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *